Host Dne na Moravě
12. duben 2022

Poslechněte si podcast: Host Dne na Moravě: David Pokorný

Nejmladší zastupitel na brněnském magistrátu zakládá nové hnutí. Co má Fakt Brno přinést nového do komunální politiky? Jak David Pokorný uplatňuje své znalosti fyzika nanotechnologií v městské politice a jak prožíval a stavěl se ke kauze svého obecního bytu? Na to se ho zeptá Jiří Kokmotos.

16:05

Host Dne na Moravě

Vydává: Český rozhlas

K druhé polovině pořadu Den na Moravě patří setkání se zajímavými hosty. Ta mapují aktuální dění očima odborníků i aktérů.

Web

30. červen 2022 17:50

Host Dne na Moravě: Miroslav Světlák z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity

Masarykova univerzita se v loňském roce stala první tuzemskou univerzitou, která má centrum zaměřené na používání a výzkum metody mindfulness. Díky ní se lidé naučí soustředit se na přítomný okamžik a zmírnit tak projevy různých druhů napětí plynoucích z myšlenek na minulost či budoucnost. Více o metodě prozradí klinický psycholog Miroslav Světlák z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

29. červen 2022 15:01

Host Dne na Moravě: Leoš Tržil

Jihomoravský krajský policejní ředitel Leoš Tržil prozradí, s jakými překážkami se jeho kolegové potýkají při náboru nových policistů. Jsou za malým zájmem vysoké požadavky na fyzičku, pověst policie anebo spíše celková situace na tuzemském trhu práce? A v jakých profesích je možné se u policie uplatnit?

28. červen 2022 17:54

Host Dne na Moravě: Denisa Nečasová

Druhá polovina června připomíná Mezinárodní den rovnosti žen a mužů. Jaké dějinné události urychlily u nás i ve světě ženskou emancipaci? Proč je feminismus dobrý i pro muže? A jak jsme na tom s rovností žen a mužů v Česku dnes? To je téma rozhovoru Karoliny Antlové s brněnskou historičkou Denisou Nečasovou z Historického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

27. červen 2022 16:54

Host Dne na Moravě: Jakub Beránek

Pěstitele kromě počasí umí velmi potrápit i invazivní škůdci. Právě na ty se zaměřil Zdeněk Truhlář v rozhovoru s Jakubem Beránkem, ředitelem odboru zdraví rostlin Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Dozvíte se, jak se k nám dostávají nepůvodní druhy škůdců, jaké škody způsobují i jak mohou občané pomoci v boji se škůdci třeba svojí všímavostí.

23. červen 2022 16:20

Host Dne na Moravě: Vojtěch Kocůrek o Emil Open

Brno hostí Evropské hry handicapované mládeže Emil Open. Akce je otevřena všem mladým sportovcům s různými druhy handicapu. Hostem bude viceprezident organizačního výboru Vojtěch Kocůrek, který přiblíží nejen samotné hry a místa, kde se konají, ale také připomene, jak celá akce pomáhá handicapovaným talentům, i důležitou roli dobrovolníků.

22. červen 2022 16:01

Host Dne na Moravě: Zbyněk Semerád

Kontroloři Státní veterinární správy se kromě jiných povinností pravidelně zaměřují i na kontrolu farmářských trhů. Jedna taková proběhla ve Vyškově. O tom, jak si farmářské trhy stojí v porovnání s kamennými prodejnami, o aktuální situaci ohledně ptačí chřipky nebo afrického moru prasat, řekne ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

16. červen 2022 17:45

Host Dne na Moravě: Martin Glaser

Národní divadlo Brno má za sebou po umělecké stránce velice úspěšnou sezónu. Totéž se nedá říct o ekonomické situaci této instituce. Ředitel Martin Glaser se obává, že ani po prázdninách nebude lépe. Bude nutné zvýšit ceny vstupenek? Podaří se zachovat provoz v současném rozsahu? Neochudíme vás ani o informace o poslední operní premiéře sezóny, kterou je Verdiho Othello.

15. červen 2022 18:22

Biskupské střídání: brněnskou diecézi přebírá Pavel Konzbul

Na brněnském Petrově se schyluje k události, jakou biskupství nezažilo více než sto let. Či možná přesněji nikdy. Tak výjimečný je odchod biskupa Vojtěcha Cikrleho.

13. červen 2022 17:13

Host Dne na Moravě: Jiří Morávek

Festival zábavy a ohňostrojvá show Ignis Brunesis se vrací do Brna. Mají propagovat moravskou metropoli jako místo plné kultury a kvalitní zábavy. Letos přibude na Brněnské přehradě k ohňostrojům ještě dronová show. Během následujícího víkendu se v Brně uskuteční Brass fest, první setkání svého druhu u nás. V Evropě jsou žesťové festivaly standardem, ale v Brně se objevuje první vlaštovka. Více o tom bude promluví ředitel festivalu Ignis Brunesis Jiří Morávek.

8. červen 2022 19:05

Host Dne na Moravě: Martin Švehlík

Oranžový rychlovlak v ulicích Brna rozpoutal diskuze. Jak na tom jsme s přípravou stavby vysokorychlostních tratí? A proč čtyřicet let starý vlak je současně dokladem toho, jaké máme v jejich stavbě zpoždění? A budou skutečně rychlovlaky brněnské hlavní nádraží objíždět? Nejen to přiblíží ředitel odboru přípravy vysokorychlostních tratí Martin Švehlík ze Správy železnic.