Host Dne na Moravě
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Pandemie problémy ve školství a nerovnosti studentů zviditelnila, myslí si ředitel brněnské školy

„Rozkolísaná znalostní úroveň a zvýšená míra úzkostí studentů po distanční výuce a jiných covidových omezeních jsou spojené nádoby,“ říká ředitel brněnské školy Labyrinth Břetislav Svozil.

16:54

Host Dne na Moravě

Vydává: Český rozhlas

Setkání se zajímavými hosty, aktuální dění na jižní Moravě očima odborníků i aktérů.

Web

Před dvěma dny 17:11

Politolog Kopeček: Nejsme radikálně rozdělená společnost jako v Polsku, kde se vede kulturní válka

„Je tu celkem dobrý odrazový můstek pro to, aby prezident, který zhruba za měsíc nastoupí do úřadu, mohl fungovat jako určitý spojující prvek,“ říká k roli budoucího prezidenta Petra Pavla politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity.

Před šesti dny 17:14

Čekají nás výzvy – i v podobě důsledků nástupu moderních technologií, říká budoucí ústavní soudce

Ústavní soud bude po více než roce opět kompletní. Senátoři souhlasili s tím, aby se patnáctým soudcem stal brněnský právník Jan Svatoň. Ten je ale jen částí rozsáhlé obměny, která soud čeká.

Před týdnem 16:23

Polárník Daniel Nývlt: Na Antarktidu letos posíláme s vědci i pokrývače

Masarykova univerzita opět vysílá vědce na svou stanici v Antarktidě. Expedice vyrazí z Brna v pátek 27. ledna a v polárních oblastech by měla strávit dva měsíce. S výzkumníky odjíždí také pokrývač, který bude mít za úkol opravit střechu polární základny. Co vše výpravu čeká? Na to se Zdeněk Truhlář zeptá vedoucího Českého antarktického výzkumného programu Daniela Nývlta.

Před týdnem 16:42

Unikátní encyklopedie dějin Brna má zálusk na historii spolků i staré mapy

K osmdesáti tisícům hesel v Internetové encyklopedii dějin Brna přibydou další. Jedinečná databáze informací o moravské metropoli se letos zásadně rozroste. Stále však vzniká díky nadšení odborníků v jejich volném čase. Podobný tým se nepodařilo dát dohromady ani městům, která do projektu chtěla dát velké sumy.

Před týdnem 16:42

Sociolog Fučík: Model výhradní péče matek ustupuje ve prospěch většího důrazu na sdílené rodičovství

Česká společnost se nachází na pomyslném zlomu, kdy postupně přijímáme myšlenku rozvodu jako konce partnerského vztahu, nikoli rodiny. Střídavou péčí dítě dostává šanci na pokračující přítomnost obou rodičů ve svém životě.

Před týdnem 17:02

Ornitolog Gašpar Čamlík: Traviče ptactva pomáhá odhalovat speciální skupina psovodů

Jihomoravští ornitologové v uplynulých dnech sčítali přezimující ptactvo i populaci orla mořského. Nejen na výsledky pozorování, ale i na prokázaný případ otrav ptactva nebezpečným karbofuranem na Břeclavsku, se ptá redaktor Zdeněk Truhlář ornitologa Gašpara Čamlíka.

Před 2 týdny 18:16

90 let od neúspěšného puče v Židenicích. Politický extrémismus existoval a dál bude, míní historik

V rozhovoru k připomínce 90. let od neúspěšného fašistického puče v brněnských Židenicích nastiňuje historik Vladimír Černý určitou paralelu k dnešku. Co stálo v pozadí židenického puče, který se odehrál v noci z 21. na 22. ledna 1933? Co bylo jeho hlavním cílem? A změnil tento nevydařený útok letité soužití Čechů, Němců a Židů v Brně?

Před 2 týdny 16:23

Nemocnost na jihu Moravy je nejhorší za posledních pět let. Epidemioložka Ciupek zná důvod

Pro laiky nečekanou silou udeřila letošní epidemie chřipky a dalších respiračních onemocnění. Zatímco jsme doufali, že si po dvou covidových letech od nemocí oddechneme, nemocných je nyní ještě víc lidí než třeba před rokem. Co je toho příčinou, které viry a bakterie v populaci aktuálně cirkulují a jak se situace pravděpodobně bude vyvíjet dál? Na to odpovídá Renata Ciupek, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

Před 2 týdny 15:18

Politolog Pink: Čím víc bude druhé kolo prezidentských voleb vyostřenější, tím víc přijde voličů

Michal Pink z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity očekává před druhým kolem prezidentských voleb velmi ostrou kampaň. To podle něj nahraje vysoké volební účasti. „V tuto chvíli je tady předpoklad, že by mohla být volební účast stejně vysoká jako v kole prvním,“ říká Pink v rozhovoru.

Před 2 týdny 15:37

Host Dne na Moravě: Josef Hron, bývalý brankář Zbrojovky Brno

Zbrojovka Brno slaví 110 let. 14. ledna, tedy v den výročí, vyjdou fanoušci od křižovatky Lidické a Lužánecké ulice. A dojdou na stadion, se kterým je spojeno nejslavnější období klubové historie. Na umělé trávě se pak představí „áčko“ Zbrojovky, které přivítá Podbrezovou. A následovat bude zápas legend Zbrojovky proti fanouškům. U toho všeho bude i Josef Hron, brankář ze zlaté éry Zbrojovky v 70. letech. Ve svých 72 letech stále v klubu trénuje brankáře.