Host Dne na Moravě
NejnovějšíPřed třemi dny

Poslechněte si podcast: Historik Vachůt: Lidé uvidí na Špilberku i dlouho ztracený list z antifonáře Elišky Rejčky

Unikátní sedm set let staré rukopisy objednané Eliškou Rejčkou se v Brně setkávají znovu po téměř čtvrt tisíciletí. A díky tajemnému sběrateli bude setkání ještě zajímavější.

18:13

Host Dne na Moravě

Vydává: Český rozhlas

Setkání se zajímavými hosty, aktuální dění na jižní Moravě očima odborníků i aktérů.

Web

Před čtyřmi dny 16:03

Máme ambice dělat rychlou vědu, plánuje ředitelka SYRI a rekapituluje první rok fungování institutu

Před rokem začal v České republice pracovat v evropském prostoru unikátní Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik. Cílem SYRI je nedělat „vědu pro vědu“, ale nabízet řešení pro konkrétní situace.

Před šesti dny 18:11

Prezident pražského Rotary klubu Tomáš Podivínský: Důležitý je ten pocit, že jste pomohli

Na začátku byl dětský obrázek vody. A ten už pomohl na dobročinné účely vydělat miliony korun. Prezidentovi nejstaršího z tuzemských Rotary klubů Tomáši Podivínskému ten obrázek visí doma více než dvě desítky let. Vodovkami ho namaloval pacient brněnské dětské onkologické kliniky.

Před týdnem 15:07

Autonomní vozidla, drony. Novinky v oblasti obranné a bezpečnostní techniky představuje veletrh IDET

Veletrh IDET je starý jako Armáda České republiky – 30 let. Jednou za dva roky se na brněnském výstavišti ukáže to nejlepší v oboru bezpečnosti a armády.

Před týdnem 16:58

Statečných lidí je u nás spousta, jen je to statečnost neokázalá, myslí si Barbora Antonová

Čerstvou držitelkou Ceny Františka Kriegla za občanskou statečnost pro rok 2023 je ředitelka ženského spolku Vesna Barbora Antonová. „Sama sebe nevnímám jako mimořádně statečnou a ocenění je pro mě především závazkem do budoucna,“ říká bývalá politička, která se dlouhodobě angažuje v pomoci potřebným.

Před týdnem 14:37

Na výstavišti není pavilon, který by neměl alespoň částečné využití, říká jeho hlavní architektka

Postavit dnes výstaviště za dva roky? Technicky by to šlo, ale s přípravami to nepřipadá v úvahu, smeká před prací svých předchůdců hlavní architektka brněnského výstaviště Lenka Štěpánková. Areál právě slaví 95 let od otevření.

Před týdnem 14:50

Karla Němcová: Pokud se rodina k rané péči nedostane včas nebo vůbec, její situace je daleko horší

Letos v květnu se uskutečnil 16. ročník Týdne rané péče. Cílem této každoroční osvětové kampaně je zvýšení povědomí o životě lidí vychovávajících dítě s postižením a o zákonem garantované službě pro tyto rodiny mezi širokou veřejností.

Před 2 týdny 17:34

Znalec rozhlasové techniky Pavel Boudný: Znáte krásnější princeznu, než tu z rozhlasu?

Chtěl bych být u toho, když se poprvé vysílalo, svěřil se Pavel Boudný, jeden z největších moravských znalců rozhlasové techniky a její historie.

Před 2 týdny 17:46

Když člověk věří v Boha, pro náš mozek je to stejně reálný vztah jako jakýkoli jiný, ukazují výzkumy

Zatímco dříve se věda na víru dívala skepticky, dnes už jsou na toto téma k dispozici tisíce vědeckých studií. „Velký nárůst takových studií můžeme pozorovat od 90. let minulého století,“ doplňuje Klára Maliňáková.

Před 2 týdny 16:50

Počet obézních dětí v posledních letech značně narůstá. Rodina musí jít příkladem, tvrdí lékařka

Od 90. let až čtyřikrát narostl počet obézních dětí. S nadváhou se navíc potýkají stále mladší děti. Na vině jsou podle ředitelky a vedoucí lékařky Dětské léčebny Křetín na Blanensku Kateřiny Bednaříkové hlavně špatné stravovací a pohybové návyky v rodinách. Situace se ještě zhoršila během koronavirových lockdownů, kdy děti jednoduše zlenivěly.

Před 2 týdny 18:18

Balíčky nemusejí být něčím, na čem by vládní koalice ztratila hlasy, myslí si politolog Pink

Na některé voliče mohou být vládní balíčky ještě mírné, míní brněnský politolog Michal Pink. Ale dodává, že se ukáže i to, jak s postoji lidí k nim naloží opozice.