Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Horské službě na Dolní Moravě se za rok zdvojnásobil počet zásahů

Horská služba na Dolní Moravě loni zaznamenala rekordní počet zásahů - přes 400, a letos jich možná bude ještě víc. Hlavní podíl na tom mají návštěvníci tamního horského resortu. Například po loňském otevření cyklistických trailových tratí se počet zásahů horským záchranářům zdvojnásobil.

02:08

Zprávy pro Pardubický kraj

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější informace z Pardubického kraje. Sledujeme dění v politice, sportu, kultuře v malých obcích i velkých městech.

Web

Dnes 02:10

Začala stavba obchvatu Sezemic. Má sloužit jako přivaděč, dálnice ale bude dřív

U Dašic na Pardubicku začala stavba dálničního přivaděče k budoucí D35. Silnice bude zároveň sloužit jako obchvat města, hotová ale bude později než dálnice. Pro město Dašice to tak bude na určitou dobu nejspíš znamenat ještě vyšší intenzitu dopravy.

Včera 02:03

V Pardubicích vznikne šestá soukromá základní škola

V Pardubicích se parta nadšených kantorů chystá zakládat novou soukromou základní školu. Bude součástí sítě tzv. svobodných demokratických škol a od září začne fungovat nanečisto jako komunitní skupina. Pardubický magistrát její vznik vítá.

Před čtyřmi dny 02:09

Oprava Wonkova mostu v Pardubicích potrvá 11 měsíců, silničáři ho nezavřou

Oprava mostu Pavla Wonky v Pardubicích začne příští rok. Práce potrvají 11 měsíců, ale silničáři budou pracovat vždy jen na části vozovky a most zůstane částečně průjezdný. To, že jsou v mostní konstrukci závady, zjistili odborníci už před pěti lety.

Před pěti dny 00:19

Nové cesty, cyklostezka, pastviny pro koně. Pardubice plánují přeměnu Červeňáku

Město Pardubice hledá projektanta na obnovu přírodního parku Červeňák. Dokumentaci, včetně územního rozhodnutí a stavebního povolení, chce mít město během příštího roku. Práce by pak mohly začít v roce 2024, stát budou odhadem 60 milionů korun.

Před pěti dny 02:11

Dveře i kasu otevřou QR kódem. V Bítovanech lidé nakoupí i bez prodavačky

Malá venkovská prodejna potravin v Bítovanech na Chrudimsku je teď jako jedna z prvních v Česku nově vybavená bezpečnostními kamerami, čtečkami na QR kódy a samoobslužnou pokladnou. Zákazníci tak do ní můžou chodit nakupovat brzo ráno, pozdě večer nebo o víkendech, kdy tam není žádná obsluha.

Před týdnem 02:10

Sběrný dvůr ve Svitavách se rozroste, bioodpad ale stále ukládat nebude

Práce na přestavbě stávajícího sběrného dvora by měly začít letos na podzim. Bude tam i místo, kam budou moct lidé ukládat bioodpad, ale zatím jen trávu a listí. Ostatní biologický rozložitelný odpad musí zatím házet do bežných popelnic a kontejnerů.

Před týdnem 02:40

Nemocnice Pardubického kraje navzájem propojí nový informační systém. Pomůže pacientům i lékařům

Nemocnice v kraji mají nový systém pro elektronickou zdravotnickou dokumentaci. Poprvé je ve všech pěti nemocnicích stejný a jednotlivá zařízení mohou data mezi sebou sdílet. Zdravotníkům i pacientům to ušetří hlavně čas a opakovaná vyšetření.

Před týdnem 00:20

Ptačí kamikaze mají zastavit speciální samolepky. Lepí je radnice v Ústí nad Orlicí

Radnice v Ústí nad Orlicí řeší, jak zamezit opakovaným nárazům ptactva do prosklených částí městských budov. Problém úředníci zaznamenali u obřadní síně, kde se v oknech odráží zeleň a je pro ptáky matoucí.

Před týdnem 00:24

Opravy hlavních tahů pokračují. Zasáhnou Heřmanův Městec i centrum Pardubic

Opravy hlavních silničních tahů v Pardubickém kraji nekončí. Stavbaři se pustili do opravy dalších silnic v Pardubickém kraji. S komplikacemi musí řidiči počítat na silnici I/17 za Heřmanovým Městcem ve směru na Čáslav.

Před týdnem 02:44

Archeologové našli pod budoucí dálnicí u Svitav středověkou studnu

Pardubičtí archeologové objevili pod budoucí dálnicí D35 u Svitav pozdně středověkou studnu, kterou teď jen velmi pomalu odhalují. Práce probíhají v prameništi Lačnovského potoka, a stále hrozí, že se jílovité bahno sesune a nečekaný nález zavalí.