Archiv Plus
21. červenec 2023

Poslechněte si podcast: Horké léto roku 1953: Vzpomínky na Julia Fučíka i úspěch Hurvínka v Bukurešti

Sovětský svaz i jeho satelity se prakticky po celý rok 1953 vyrovnávaly s úmrtím Josefa Vissarionoviče Stalina. Proběhly tehdy demonstrace, povstání, přesuny v politbyrech i nesmělé pokusy o ekonomickou reformu.

24:14

Archiv Plus

Vydává: Český rozhlas

Přibližujeme to nejzajímavější, co nabízí zvukový archiv Českého rozhlasu.

Web

Před třemi dny 23:34

Mnohem více se napsalo a namluvilo, než skutečně zbudovalo. Ochrana přírody v rozhlasovém archivu

Mohlo by se zdát, že ochrana přírody, zejména ta na dobrovolné bázi, je záležitostí velmi moderní a současnou. Opak je pravdou. První soukromé přírodní rezervace vznikaly už během první poloviny 19. století, a to i v českých zemích. Postupem času se ochrana přírody stala záležitostí občanskou.

Před týdnem 23:31

Léto 1993. Před třiceti lety zdražila Škoda Favorit a v Rusku došly peníze

Léto roku 1993 bylo prvním létem samostatné České republiky. Zatímco rozhlasovému zpravodajství ze světa dominovaly informace o válce v bývalé Jugoslávii, zprávy z domova byly podstatně pestřejší. O zajímavé dění nebyla nouze.

Před 2 týdny 24:14

Osobnosti a události ve zvukových vzpomínkách

Před 3 týdny 24:13

Jozef Tiso žádal jeden národ, jednu stranu a jednoho vůdce

Jaký mluvil k rozhlasovým posluchačům slovenský prezident Josef Tiso? V roce 1947 byl v Bratislavě popraven za činy, kterých se dopustil během války. Prostřednictvím málo známých archivních nahrávek ho připomene pořad Archiv Plus.

25. srpen 2023 24:07

Prostředky bezbřehé demokracie. Jak dočasné zdání svobody přelepit normalizačním plakátem

Období tzv. pražského jara netrvalo dlouho, oficiálně vlastně jen od ledna do srpna 1968, ale jeho intenzita ve všech oblastech života československé společnosti zanechala tak silnou stopu, že nová garnitura, nastupující k moci po srpnové okupaci „spřátelených“ vojsk, musela hodně přemýšlet, jak vzpomínku na dočasné zdání svobody „přelepit“ novým, normalizačním plakátem.

18. srpen 2023 23:23

Sláva Volný. Jako jediný šel s mikrofonem do ulic

Většina redaktorů rozhlasu už v brzkých ranních hodinách 21. srpna 1968 přicházela do rozhlasu. Původní program byl zrušen, vysílala se pouze hlavní zpráva dne občas přerušovaná hudbou. Všichni ji známe: „Dnes 21. srpna… překročila vojska hranice…“ Po několika hodinách je zpráva doplněna nesouhlasným prohlášením vlády, Ústředního výboru KSČ a dalších institucí.

28. červenec 2023 23:50

Lidé nám nevěří, stěžovali si v roce 1975 redaktoři Československého rozhlasu

Kdo ta léta nezažil, těžko uvěří, nakolik komunistická strana prostupovala v 70. a 80. letech prakticky celým veřejným prostorem. Jak bylo složité vyhnout se stopám ideologie na každém rohu.

14. červenec 2023 23:49

Pod vedením komunistické strany, je klid, mír a práce. Poslechněte Rozhlasové noviny z ledna 1956

Archiv Českého rozhlasu nabízí zájemcům o historii nejednu zajímavost. Třeba ucelenou řadu Rozhlasových novin, tedy půlhodinového zpravodajství, které se vysílalo každý den na stanici Praha.

7. červenec 2023 24:09

Mnichovská rozhlasová stanice Svobodná Evropa, která začala vysílat v květnu 1951, připravila mimo jiné množství pořadů o kultuře - té exilové i té domácí, zakazované

Některé zajímavosti z těchto pořadů pro vás vybral a v pořadu Archiv Plus okomentuje David Hertl.