Host Radiožurnálu
20. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Homola z Wohnoutu: Bohémství mi předal táta exot. V obrazech ani v muzice nemůžu být praktický

Nenarodil se výlučně pro hudbu ani pro výtvarné umění, svými slovy hledá Honza Homola prostředky k vyjádření v různých oborech. „Nejsem tím, kdo by vyrostl v notách a v melodiích a žil by tím. Mám to fakt jen jako takovou ozdobu svého života,“ popisuje malíř, zpěvák a kytarista kapely Wohnout. Promítají se i do něj démonické obrazy Kláry Sedlo, které se objevují v jeho experimentálním filmu LACHOUT? A co zdědil po svých rodičích?

28:12

Host Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Dnes 27:12

Některé děti se chtějí za klaunem do nemocnice vrátit, vypráví šéfka zdravotního klauna

Pro mnohé jsou Vánoce čas volna, to ale neplatí pro zdravotní klauny. Budou chodit do nemocnic, nově i do ambulancí a do léčeben dlouhodobě nemocných. A přibyl projekt Přezuvky máme!, kdy chodí klauni za nemocnými dětmi domů. „Cílem je, aby někdy i poslední fáze života dítěte nebyla smutkem a čekáním na konec, ale aby tam byla hezká vzpomínka,“ přibližuje ředitelka organizace Zdravotní klaun Kateřina Slámová Kubešová.

Dnes 05:40

Stovky hasičů končí. „Hlavním důvodem je nedůvěra,“ objasňuje šéf hasičského sboru

Sedm stovek profesionálních hasičů odejde letos od Hasičského záchranného sboru. Vyplývá to z informací generálního ředitelství. Scházet budou hlavně členové výjezdových jednotek, operátoři v call centrech a lidé se zdravotnickým vzděláním. „Sedmdesát procent z nich jsou hasiči, kteří jsou u sboru dvacet a více let,“ objasňuje generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček, podle kterého hlavním důvodem odchodu je nedůvěra a obava hasičů.

Včera 30:38

Emoce jsou tady pro to, aby nám dávaly energii, říká kouč. Co je to Brain-Based Coaching?

Potřebujeme se naučit zvládat emoce, pojmenovat je, přehodnotit si situaci. Pak je pozornost zaměřená nikoliv na to, co mě ohrožuje, ale co mi může přispět, vysvětluje kouč a odborník na fungování mozku v sociálním prostředí Vladimír Tuka. Právě emoce jsou podle něj určitým barometrem. Ale se je naučit regulovat?

Před týdnem 29:04

Poškození míchy je obrovský zásah do života. Změní vám ho ze dne na den, říká ředitel Centra Paraple

Centrum Paraple pomáhá již téměř třicet let lidem, kteří utrpěli poškození míchy a pohybují se tak na vozíku. Jeho zakladatelem je Zdeněk Svěrák. Letos se ale také potýká se zdražováním energií a inflací. „Musíme zajistit provoz, aby lidé měli kde být. Nemůžeme snižovat teplotu, jak se doporučuje, protože lidé s poškozením míchy často mývají problémy s termoregulací,“ upozorňuje ředitel centra David Lukeš.

Před týdnem 28:26

Chronická migréna působí i 15 záchvatů měsíčně. Lidé ji neléčí správně, říká zakladatelka organizace

V Česku záchvaty migrény postihují několikrát ročně zhruba 1,5 milionu lidí. Ti s chronickou formou se s nimi mohou setkat až patnáctkrát do měsíce. Pacienti jsou často vystaveni bagatelizování nemoci, ačkoli do 19. století byla brána jako běžné onemocnění. „Kolem migrény se točí neuvěřitelné množství mýtů, například, že se máte napít nebo jít na procházku a ono to přejde,“ popisuje zakladatelka organizace Migréna-help Rýza Blažejovská.

Před 2 týdny 27:18

Boty oklepejte, mokré bundy do kufru, doporučuje dopravní expert. Jak zabráníme vlhkosti v autě?

Delší cesty v nevlídném počasí mohou způsobit podrážděnost řidiče za volantem, zdůrazňuje dopravní expert Roman Budský z Platformy Vize 0. Podle něj špatná nálada, ale například i bunda nebo těžké boty nejsou to pravé ořechové při řízení motorových vozidel. Jak poznáme smutného řidiče za volantem? A kdy je nebezpečná pomalá jízda na silnici?

Před 2 týdny 28:43

Curling vozíčkářů je především dobrá parta lidí, pochvaluje si curler Musílek

Radek Musílek viděl poprvé curling v televizi v roce 1998, kdy se tento sport objevil v Naganu. To ještě netušil, že se dá hrát i na vozítku, dokonce i v Česku. A když nastoupil jako učitel v Jedličkově ústavu v roce 2003, tak ho sportovní klub oslovil, zda by takový sport nechtěl zkusit. „Byl jsem nadšený, byla to láska na první pohled,“ popisuje reprezentant v curlingu vozíčkářů. S celým týmem se raduje z vítězství na MS B a postupem do elitní dvanáctičlenné skupiny.

Před 3 týdny 26:51

Změnit životní styl je obtížné. Hlavní motivací by mělo být naše zdraví, věří diabetolog

Dlouhé roky léčí pacienty s diabetem, obezitou a cévními komplikacemi. A těžce nese, že pacientů s cukrovkou přibývá. „Obecně máme tendenci obviňovat pacienty, že se málo snaží. Nebál bych se ale obvinit i stát. Chybí totiž jakákoli prevence,“ vysvětluje vedoucí Diabetologického centra VFN a předseda České diabetologické společnosti Martin Prázný. Co ho na diabetologii pořád ještě baví? A kolik kroků denně ujde?

Před 3 týdny 30:39

Janek Ledecký: Sypat holubům se ještě nechystám. I když teď mám zablokovaná záda

Advent se blíží a s ním i doba vánočních koncertů. Na 25. vánoční turné se chystá i zpěvák, skladatel, producent a textař Janek Ledecký. Proč se mu vánoční turné ani po čtvrt století ještě neomrzela? „Vánoční koncerty jsou skvělé. Normálně totiž v obleku nehraju,“ směje se. „Žádný další vánoční song už ale nenapíšu!“ V čem bude jiný nový muzikál? A proč začal psát bajky?

6. listopad 2022 29:46

V Praze objevuji stále něco nového, říká publicista Černý. Proč má kůň sv. Václava zapletený ocas?

V podzimním počasí vycházíme často rádi na procházku nebo na výlet. Jak si ale užít Prahu na nedělní den, kdy ráno je často zima a mlha? Podle publicisty Davida Černého je Praha v podzimním čase nejbarevnějším městem na světě. „Když vidíte, jak se petřínský kopec promění v podzimní barvy, tak to je pastva pro fotografy,“ říká autor projektu Miluhu Prahu, který vydal už čvrtou knihu Zapomenutá tajemství Prahy. Jaké je nejzajímavější tajemství, které se mu podařilo odhalit?