Tribuna
23. září 2022

Poslechněte si podcast: Hokejová sezona startuje. Nejkvalitnější za poslední roky, ale zima bude těžká, říká novinář Kuchař

Rolby stírají, gólové klaksony troubí, a extraliga, stejně jako další hokejové soutěže v Česku, se naplno rozjela. „Čeká nás jeden z nejvyrovnanějších a nejkvalitnějších ročníků za poslední roky,“ těší se redaktor deníku Sport Ondřej Kuchař. Palčivější, či řekněme mrazivější, ovšem bude i otázka, co nižší hokejová patra po republice. Hokej totiž může být jeden z energetickou krizí nejpostiženějších sportů v Česku.

25:58

Tribuna

Vydává: Český rozhlas

Sportovní magazín Radia Wave. Vojtěch Jírovec, Vojtěch Ondráček a Martin Vait komentují, jak se sportovní dění odráží ve společnosti – a naopak. Pohledy daleko za branky, body a vteřiny.

Web

Před dvěma dny 24:58

Infantinův bizarní výstup? Kouřová clona. Fanouškům může s MS dojít trpělivost

Mistrovství světa v Kataru se naplno rozjelo. I když jsme už byli svědky několika velkých sportovních momentů, společensko-politické souvislosti nejen prosakují do dění na šampionátu, ale dá se říct, že ho dočista zaplavily. Až je složité přes ně vidět samotný fotbal. Kritika na vrub pořadatele mistrovství za poslední týden eskaluje. Proč Katar ve svém jednání přitvrdil a bude se opravdu nakonec řešit hlavně fotbal, nebo mnohým fanouškům konečně došla trpělivost?

Před týdnem 27:50

Katar je vzorovou zemí, kde by se mistrovství světa konat nemělo. A přesto se už v neděli začne hrát

Nádherné stadiony, fanouškovský festival takřka na jednom místě, příjemné počasí i v zimě a největší sportovní akce světa. To je vyčištěný obrázek mistrovství světa v Kataru, na kterém jako by nebylo nic, co by se někomu nemuselo líbit. Jenže je tu i odvrácená strana.

Před 2 týdny 22:47

Saúdské peníze rozdělují světový golf. Seriál LIV je přehlídkou sportovní hamižnosti

Na Floridě v golfovém resortu Doral skončila úvodní sezona golfového seriálu LIV. Byl u toho bývalý americký prezident a majitel hřiště Donald Trump, mnozí z nejlepších hráčů současnosti včetně šesti majitelů zelených sak pro vítěze turnaje Masters a také saúdskoarabští investoři, kteří celý „golfový cirkus“ financují. Co vlastně série LIV Golf je a jak se na ni dívat z hlediska etiky?

Před 3 týdny 26:15

Fotbalová derby v Anglii. Jejich povahu určila průmyslová revoluce, říká geograf

Anglický termín derby označuje sportovní, ale i společenskou rivalitu mezi nejbližšími sousedy na mapě. O zápasech největších fotbalových soupeřů i o jejich historii na britských ostrovech se politický a historický geograf z Přírodovědecké fakulty UK a velký fotbalový příznivec Miroslav Šifta rozhodl napsat novou knihu Víc než jen zápas. Nejen o publikaci, ale i o tom, jak můžeme derby vnímat z geografického či společensko-politického pohledu, byla řeč v novém díle Tribuny.

14. říjen 2022 27:24

V roce 1992 se fotbal navždy změnil. Třicet let poté cítí dopady i Plzeň

Plzeň prohrála výrazným způsobem i svůj čtvrtý zápas v Lize mistrů a její vystoupení mezi evropskou fotbalovou špičkou se zvrhlo takřka v ostudu. Mezitím v Evropě sílí hlasy po superlize – uzavřené elitářské soutěži, která by nadobro změnila fotbal a celou tvář sportu. O podobách současného fotbalu i o tom, proč byl přelomový rok 1992, se bavíme v nové Tribuně.

7. říjen 2022 23:44

Podvádění za šachovnicí. Kauza Niemann otřásá sportem zadumaných gentlemanů

O šachách se v posledních týdnech mluví hlavně v souvislosti s kauzou amerického velmistra Hanse Niemanna. Ten byl Magnusem Carlsenem, současným mistrem světa, nařčen z podvádění. Posléze se objevily i další indicie svědčící o tom, že s Niemannem možná není vše v pořádku. Šachový „skandál století” rozebíráme v nové Tribuně.

16. září 2022 22:15

Mládí vpřed. V cyklistice se inspirovali a ze sportu zkušených je sport mladíků

Zatímco například hokejová sezona se teprve v těchto dnech rozebíhá, ta cyklistická už má takříkajíc na kahánku. O víkendu skončila ve Španělsku závěrečná Grand Tour - letos zajímavá třeba tím, že na vítězném pódiu stálo nejmladší trio za více než 90 let.

2. září 2022 30:06

Liga mistrů i evropské poháry. Českému fotbalu se blýská na lepší časy

Českým klubům se podařilo ve velkém postoupit do evropských pohárů a v jednom případě dokonce i do Ligy mistrů. Radost mají v Plzni, na Slovácku i na Slavii a také v týmu podcastu Fotbal fokus, který se vzestupy a pády domácího fotbalu dlouhodobě zabývá. Právě jeho tvůrce Ondřeje Nováčka a Pavla Jahodu jsme přivítali v nové Tribuně.

5. srpen 2022 28:52

Český fotbal jde znovu na to. Jak bude vypadat nová sezona na domácích trávnících?

Český fotbal se po dvouměsíčním odpočinku probudil do nové sezony a hned první kolo ukázalo, že třicátý ročník téhle sportovní telenovely bude mít znovu celou řadu vzestupů, pádů, nečekaných zvratů, dojemných momentů i intrikaření. V čem bude aktuální sezona jiná než ty předchozí a kam se český fotbal posune?