Podhoubí
Sezóna 1Epizoda 4117. srpen 2021

Poslechněte si podcast: Hodně třídíme, málo recyklujeme. Jen třetina plastů se vrátí do oběhu

Loni v Česku vytřídilo své odpady 73 % obyvatel. Konkrétně plastů to dělá 173 tisíc tun. Přestože legislativa Evropské unie už zakazuje výrobu některých jednorázových produktů, doba plastová zdaleka nekončí. V oceánech ročně přibyde asi osm milionů tun plastu a jde taky o jedno z hlavních ekologických témat vůbec. Není proto divu, že za plasty v ekosystémech cítíme odpovědnost a snažíme se aspoň třídit. Jenomže třídit neznamená recyklovat.

21:53

Podhoubí

Vydává: Český rozhlas

Podhoubí je magazín o přírodě, životním prostředí a všech cestách k šetrnému životu. Přinášíme v něm rozhovory s odborníky, ochranáři, zemědělci i dalšími aktivními lidmi, jimž životní prostředí není lhostejné. Vysvětlujeme environmentální témata, která v současnosti výrazně pronikají do společenské diskuze.

Web

Sezóna 1Epizoda 82Včera 35:00

Orat s krávou ve vinohradu? To bude asi premiéra, naturální vinaři se soustředí na vinici

Naturální vína čeří vodu ve vinařské obci i mezi milovníky vína řadu let. Někdy divoká, nefiltrovaná, oranžová, perlivá a jinak nestandardní produkce se postupně vyvíjí a zabírá čím dál větší podíl na trhu. Zatímco vášně kolem přirozených procesů a boj o chuťový profil stále vřou, mě zajímá, co se děje před tím, než se víno dostane do lahve. Vlastně ještě před tím, než se hrozny sesbírají z keřů. Proto jsem se vydal na Moravu za Kájou Zborovskou a Jakubem Herzánem.

Sezóna 1Epizoda 81Před týdnem 43:39

Skromnost je vždycky dobrovolná. Přírodní zahrada a ekologická práce Mojmíra Vlašína

Mojmír Vlašín je laureátem Ceny Josefa Vavrouška pro rok 2021 za celoživotní ochranu přírody v praktické i teoretické rovině. Stál v čele odporu ekologických organizací v celé řadě kauz, jako byla Akce Špunt za nenapuštění Novomlýnských nádrží nebo blokády kácení v bezzásahových zónách Národního parku Šumava. Mojmír Vlašín žije se svou partnerkou v brněnském Ořešíně v domku, který obklopuje přírodní zahrada.

Sezóna 1Epizoda 80Před 3 týdny 29:05

Požitky jsou fajn. Společenský život je jedním z nich. O nerůstu s politologem Ondřejem Slačálkem

Konference Nerůst a sociálně-ekologická transformace proběhla druhý zářijový víkend v Brně a kromě debat se zaměřila i na praktikování nerůstových aktivit, které pečují o lidské štěstí. Nerůst totiž neznamená zchudnout, ale snížit ekonomickou aktivitu a kromě odlehčení planetárním ekosystémům získat i víc volného času a energie, která se dá investovat do kreativity, péče nebo třeba sportu. První panel konference otevřel krom jiných politolog Ondřej Slačálek.

Sezóna 1Epizoda 796. září 2022 34:06

Nezačínejte rovnou s chovem. Pomáhat čmelákům můžeme pěstováním květin a chytrým sečením

O čmelácích se traduje, že by z hlediska fyziky neměli být schopni letu. Jejich tělo je větší než vztlak malých křídel. Pak se zjistilo, že využívají speciálních vírů, které křídlo nadnáší. Také mají dlouhý jazyk a některé květiny dokáží opylovat jen oni. Čmelák dokáže pracovat za nízkých teplot a umí se orientovat i v uzavřených prostorech, jako je skleník. Zajímavostí kolem tohohle sociálního hmyzu je dost a my si je představíme v dnešním Podhoubí.

Sezóna 1Epizoda 7830. srpen 2022 20:14

Bývalý šéf UN Environment: na extrémní počasí si musíme zvyknout. Dobře, že mladí lidé stávkují

Světová média v průběhu srpna informovala o pětisetletém suchu, které zasáhlo Evropu. V Itálii měří rekordně nízké průtoky na Pádu, ve Francii na řece Loira, Británie má nově historický teplotní rekord 40.3°C. V Česku jsme hasili největší požár v historii země a ve zbytku Evropy shořela plocha o velikosti jedné pětiny Belgie. Jak tohle výjimečně horké léto hodnotí bývalý šéf environmentálního programu OSN Svein Tveitdal, ptal jsem se v Podhoubí.

Sezóna 1Epizoda 7616. srpen 2022 25:18

Architekturu a hudbu vyměnili za záhony květin a zeleniny. Kuba s Terkou našli smysl na venkově

V zahraniční se tomu říká micro farming. U nás můžeme navazovat na tradici zahradničení a částečného rodinného samozásobitelství. Jakub Pešek a Tereza Chroňáková jsou sedmadvacetiletý pár, který se po studiích v Česku i zahraničí rozhodl usadit na malé vísce v jižních Čechách a začít se živit zahradničením formou komunitou podporovaného zemědělství. Jsou vprostřed první sezóny a zatím to jde.

9. srpen 2022 27:53

Nadužívat bílé světlo ve veřejném prostoru je společensky nepřijatelné. Noční osvětlení zabíjí hmyz

Světelné znečištění je pojem, který pochází od astronomů ze šedesátých let. Na snímcích kosmických těles se jim začal objevovat světelný závoj, kvůli němuž se zhoršovala kvalita pozorování. O světelném znečištění se v médiích mluví minimálně od začátku minulé dekády, to ale nic nemění na tom, že se intenzita nočního svícení stále zvyšuje a s rozšiřující se LED technologií přibývá škodlivého bílého světla v ulicích i parcích.

Sezóna 1Epizoda 7426. červenec 2022 22:59

Kyselé deště otrávily ledovcová jezera na Šumavě, teď je v Lace znovu pstruh a hráz spravuje bobr

Šumavská ledovcová jezera jsou vlastně horské nádrže, které vznikly přirozeným geologickým procesem. Ledovce, které ve vrchních částech pohoří seděly v období pleistocénu, začaly asi před patnácti tisíci lety odtávat. Jedním z výsledků tání jsou morény - kameny, štěrkem a jílem vyztužené hráze, které zalila voda. Od padesátých do devadesátých let minulého století, tak jako na okolní krajinu, působily i na ledovcová jezera kyselé deště, které vodu vytrávily.

Sezóna 2Epizoda 619. červenec 2022 26:34

Plavky: Z Malše se dá pít. Perlorodka má asi desetkrát přísnější nároky na čistotu než pitná voda

V posledních Plavkách jsme si chtěli spravit chuť u vody, která je krásně čistá. Jak jinak poznat čistou vodu, než podle perlorodky. Terénní ekolog Robert Ouředník nás vzal na rakouskou stranu řeky Malše, kde v úseku mezi Dolním Dvořištěm a Leopoldschlagem přežívá populace tohoto zajímavého mlže. Dokonce se jí daří i bez pomoci rozmnožovat. Jde pravděpodobně o poslední takové místo u nás - na Vltavě a Blanici už stávající jedinci jen dožívají.

Sezóna 2Epizoda 512. červenec 2022 24:57

Plavky: Sinice z vody dostaneme jedině lepším čištěním. Pomůžou i jiné tablety do myčky

Pro přežití léta je téměř nutné občas zaplout do vody. Jedna z komplikací, která koupání provází, jsou sinice. Každý rok se na některých stojatých vodních plochách s přibývajícím sluníčkem objevuje zelený povlak, který k ráchání ve vodě nevybízí. Sinice produkují některé toxické látky, ale jejich nebezpečnost není jednoznačná. Jisté však je, že při jejich větších koncentracích degradují vodní ekosystémy, které si s populacemi sinic evolučně nevědí rady.