Hmota
Nejnovější14. červen 2023

Poslechněte si podcast: Hmota. Vydejte se na architektonické expedice s Adamem Štěchem

Proč se vyplatí na pražské Letné zvednout hlavu? Kde se v Liberci vzala vila ve tvaru zaoceánské lodě? Může být továrna na punčochy uměleckým dílem? V podcastu Hmota Českého rozhlasu Vltava hledá odpovědi teoretik architektury Adam Štěch. V pěti dílech vyráží na architektonické expedice do různých koutů země a objevuje domy, jejich tvůrce i obyvatele. Vydejte se s ním poslouchat stavby, prostory, formy, hmotu…

02:40

Hmota

Vydává: Český rozhlas

PREMIÉRA 15. 6. Architektonické expedice s Adamem Štěchem. Proč se vyplatí na pražské Letné zvednout hlavu? Kde se v Liberci vzala vila ve tvaru zaoceánské lodě? Může být továrna na punčochy uměleckým dílem? V podcastu Hmota ČRo Vltava hledá odpovědi teoretik architektury Adam Štěch. Vyráží na architektonické expedice do různých koutů země a objevuje domy, jejich tvůrce i obyvatele. Nasaďte si sluchátka a vydejte se s ním poslouchat stavby, prostory, formy, hmotu…

Web

14. červen 2023 20:49

Praha. Činžovní domy architekta Eugena Rosenberga

Pražská čtvrť Letná si v posledních letech získala pověst jedné z nejžádanějších lokalit k životu. Velkolepé činžovní domy tu vznikaly už za první republiky. Poetické detaily a na svou dobu inovativní technologie do nich přinesl architekt Eugen Rosenberg, který kromě funkcionalistických obytných budov, projektoval třeba taky dodnes funkční cukrárnu. Mezi rakvičky a větrníky i na procházku po Letné se vydá Adam Štěch v podcastu Českého rozhlasu Vltava Hmota.

14. červen 2023 27:59

Liberec. Vila architekta Thilo Schodera

Vedle rušné silnice uprostřed města stojí dům nápadně připomínající zaoceánský parník. Architekt Thilo Schoder ho vyprojektoval pro bohatého průmyslníka a obchodníka Franze Strosse. Proč tato expresionistická stavba s prvky art deca vypadá jako loď? A co se v jejích interiérech skrývá dnes? Do Strossovy vily v Liberci se s Adamem Štěchem podíváme v podcastu Hmota Českého rozhlasu Vltava.

14. červen 2023 26:55

Jablůnka. Rodinné domy a smuteční síň architekta Vladimíra Kalivody

Velkolepý objekt utkaný z barevných látek, pod ním temná jáma, kam zajíždí rakev. Smuteční síň v Jablůnce na Valašsku je jednou z několika tamních realizací architekta Vladimíra Kalivody. I domy pro rodinu Gabryšových vybočovaly z tehdejších standardů a jsou jedinečnými příklady rezidenční architektury v období socialismu, kdy byla tato tvorba potlačována. Na návštěvu k paní Gabryšové a na poslední cestu nebožtíků vyjel Adam Štěch v podcastu Českého rozhlasu Vltava Hmota.

14. červen 2023 22:53

Brno. Divadelní budova architektů Ivana Rullera, Boleslava Písaříka a dalších

V létě se tu ve fontáně cákají děti, posedává se na lavičkách… Janáčkovo divadlo je jedním z hlavních center brněnského života. Myšlenka na jeho stavbu vznikla už v roce 1907, první představení se ale odehrálo až v 65. Co se těch 58 let dělo? Jak stavba vypadala? A jak interiéry architektů Ivana Rullera a Boleslava Písaříka vypadají dnes? Adam Štěch se v podcastu Hmota Českého rozhlasu Vltava vypravil objevovat nenápadně umístěné vitráže a poprvé se postavit na jeviště.

14. červen 2023 23:59

Krásná Lípa. Funkcionalistická továrna a vila architekta Hanse Richtera

Cívky nylonových vláken a všudypřítomné vrčení nekonečné řady pletacích strojů. V Krásné Lípě v severních Čechách běží výroba kontinuálně už desítky let. Stále ve stejné fabrice, kterou v duchu funkcionalismu zbudoval architekt Hans Richter. Naproti Schindlerově pletárně, přes potok je k vidění i další jeho stavba - monumentální modernistická Palmeho vila. Na architektonickou expedici po obou stavbách se vydává Adam Štěch v podcastu Hmota Českého rozhlasu Vltava.