Kultura Plus
21. leden 2023

Poslechněte si podcast: Hlavní událostí těchto dní je výstava korunovačních klenotů na Pražském hradě a věnuje se mu také týdeník Kultura Plus

Připomene, kdo má nejvíc nominací na ceny Český lev. Zaznamená také vize České filharmonie pod vedením generálního ředitele Davida Marečka. A popíše, jak vypadá nová inscenace Moravského divadla Olomouc Přelet nad kukaččím hnízdem. Připravila Michaela Vetešková.

25:53

Kultura Plus

Vydává: Český rozhlas

Přehled kulturních událostí týdne. Reportáže z premiér, rozhovory s autory. Ale i reflexe z akcí, o kterých byla v daném týdnu řeč.  

Web

Včera 25:58

Po devíti letech je v Praze vystavená Věstonická Venuše

Uslyšíte jaká byla její cesta na výstavu v historické budově Národního muzea a jaké další exponáty přijely s ní. Nabídneme rozhovor s režisérem Jalali Babakem o jeho filmu Fremont, pozveme vás do Divadla Petra Bezruče na Hamleta a představíme technické možnosti nového filmového studia v pražských Letňanech. Pořadem provází Michaela Vetešková.

Před týdnem 25:59

Do nebe odešla tento týden zpívat Yvonne Přenosilová a připomene ji týdeník Kultura Plus

Připomene, že o nominaci na prestižní filmovou cenu Oscar se může ucházet snímek Bratři, dramatický příběh skupiny bratří Mašínů z doby studené války, který natočil Tomáš Mašín. Dozvíte se, že v Praze je vůbec poprvé vystavený originál notového zápisu Antonína Dvořáka k Moravským dvojzpěvům a Pražský hrad oznámil, jaké výstavy či koncerty chce letos v hradním areálu nabídnout návštěvníkům. Kulturní magazín připravila Michaela Vetešková.

Před 2 týdny 25:35

Obrovské debaty v Polsku vyvolal nový film Agnieszky Holland Hranice, který popisuje utrpení migrantů na bělorusko-polské hranici

Oscarová režisérka prozradila Českému rozhlasu svůj názor na filmovém festivalu v Benátkách, a poslechnout si ho můžete v týdeníku Kultura Plus. Ten se ale ptá také na to, co je tak lákavého na Shakespearově tragedii Hamlet, když ji v premiéře v nové sezoně hrají hned čtyři výrazné české scény. Připravila Michaela Vetešková.

Před 3 týdny 26:02

V novém 36. týdnu roku začíná Varhanní festival v Olomouci, v Ostravě zase festival Svatováclavský a novou 57. sezonu zahájí i Divadlo Járy Cimrmana

Po letních prázdninách vstupují české kulturní instituce do nové sezony - některé projekty představíme v kulturním magazínu Michaely Veteškové.

26. srpen 2023 26:01

Prohlídku nedávno zaplavených prostor pražské Státní opery a také reportáž k novým událostem kolem vlastnictví Slovanské epopeje uslyšíte v novém vydání kulturního magazínu Kultura Plus

Jeho autorka Michaela Vetešková přidá také pozvánku na novou brněnskou výstavu věnovanou Evě Kmentové.

19. srpen 2023 25:18

V kulturním magazínu Kultura Plus bude jeho autorka Michaela Vetešková mluvit o pondělním projektu NeverMore 68 i o programu festivalu Letní Letná, který můžete od tohoto týdne navštívit v prostředí Letenských sadů v Praze

12. srpen 2023 26:01

Stávka herců a scénáristů ve Spojených státech ovlivňuje i práci filmařů v Česku - jak, to vysvětlí týdeník Kultura Plus

A shrne také to, jak americkou produkci ovlivňují čeští umělci a jak populární jsou české reálie.  Kromě toho nahlédnete do čelakovické vily Malvína, která hostí nový projekt Divadla POMEZÍ.  A představí unikátní dokument o hloubkovém potápění. Připravila Michaela Vetešková.

5. srpen 2023 26:05

Co chystají v nové sezóně Městská divadla pražská, na to hledá odpověď týdeník Kultura Plus u ředitele Daniela Přibyla

Popíše, jaký český výrobek se objevuje ve filmovém kasovním trháku Barbie. A pozve vás do Galerie Rudolfinum, kde vystavují instalaci, ke které připravil skladbu světoznámý producent Brian Eno. Do světa kultury zve Michaela Vetešková.

29. červenec 2023 26:01

Barbie, nebo Oppenheimer?

V českých kinech se spustila filmová bitva a týdeník Kultura Plus si všímá toho, jak vypadá promítání ve speciálním IMAX sálu. Zaznamená ale také příběh téměř čtyř stovek ztracených děl pražské židovské malířky Gertrudy Kauders, která díla před svou deportací do vyhlazovacího tábora Majdanek stihla ukrýt u kamarádky. Také další kulturní události vám popíše Michaela Vetešková.

15. červenec 2023 25:39

V týdeníku Kultura Plus připomeneme spisovatele Milana Kunderu, který tento týden zemřel

Uslyšíte, jak vznikal nezvyklý muzikál o totalitní akci Kámen - autorem hudby je Ondřej Soukup. To a mnohem víc ze světa hudby, nebo filmu, včetně pozvánky na zajímavé kulturní události, připravila Michaela Vetešková.