MUDr.ování
Epizoda 126. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Hlavně klíště nevystresovat! Jak ho správně vyndat a proč se pro lidi nedělají prášky jako pro psy?

Jak se bezpečně zbavit přisátého klíštěte? Proč na lidi nefunguje stejná ochrana, jakou pořizujeme domácím mazlíčkům? A existují lidé, na které klíště nepřisaje? Na otázky spojené s endemickým parazitem odpovídá v dalším díle podcastu MUDr.ování lékařka, která se tématem dlouhodobě zabývá.

31:25

MUDr.ování

Vydává: ProŽeny.cz

Rozhovory o zdraví se zdravým nadhledem. Publicistka Lucie Šilhová zpovídá lékaře a odborníky v podcastu MUDr.ování a s jejich pomocí hledá odpovědi na otázky, které zajímají většinu z nás. Poslouchejte mudrování s odborníky každou středu v 11:00 na ProZeny.cz

Web

Epizoda 34Dnes 33:53

Nepodceňujte dávkování léků i časové rozestupy: Jakému riziku se může pacient vystavovat?

Každý z nás v lékárně ročně utratí necelou tisícovku za volně prodejné léky a další zboží, které nepodléhá lékařskému předpisu. Nejsou to ale zbytečně vyhozené peníze? Někdy ano. Třeba tehdy, když lék kombinujeme se stravou, která jeho účinky úplně vyruší. To je pak skutečně lepší mlsat třeba lentilky. Na těch si aspoň pochutnáme.

Epizoda 33Před týdnem 23:57

Koleno: I superman mezi klouby má svá slabá místa

Lyžařská sezóna klepe na dveře a naše kolena se začínají trochu bát. Na lyžích totiž není nouze o rotační pohyby, které těmto kloubům nesvědčí. Že nelyžujete a můžete být v klidu? Nenechte se mýlit, k poranění menisku můžete přijít třeba i při přesouvání se z gauče do postele.

Epizoda 32Před 2 týdny 20:20

Dá se zadržet menstruace, proč je v balení 16 tamponů a jak je to se synchronizací v kolektivu žen?

Menstruace není totéž, co plodnost. K čemu tedy ženám je a proč ji někdy provázejí změny nálad či bolesti? A proč by si mladé dívky neměly menstruační cyklus upravovat pomocí hormonální antikoncepce?

Epizoda 31Před 3 týdny 28:32

Bez cholesterolu by nebylo života. Tak proč nám tolik vadí? A ohrožuje i jiné živočišné druhy?

Když se mluví o cholesterolu, tak většinou se zdviženým prstem. Ale tato látka je pro tělo nesmírně důležitá, ostatně proto ji organismus také produkuje. Kde se tedy stala chyba a kdy nás cholesterol začal zabíjet?

Epizoda 309. listopad 2022 26:10

Jeden pšouk je lepší než 10 doktorů, potvrzuje gastroenterolog. Co sledovat u vyprazdňování?

Barva, tvar, velikost, konzistence, plave, neplave… Tušíte, o čem je řeč? Ano, jde o nestravitelné zbytky lidské potravy, odloupané střevní buňky, vodu a střevní bakterie, což dohromady tvoří stolici. Kde se bere její hnědá barva? A proč běháme často na záchod, když jsme nervózní?

Epizoda 292. listopad 2022 25:47

Nemlaskejte na partnera, všechno jen zhoršujete. Proč chrápáním trpí více muži a co bývá spouštěčem

I velmi mírná osoba v sobě může objevit sklony k agresi. Stačí vzít polštář, přiložit na obličej chrápajícího partnera či partnerky, lehce přitlačit a konečně se dostaví ticho. Tohle se ale naštěstí děje jen v představách. Jinak by Evropa měla o třetinu obyvatel méně. Právě tolik lidí na starém kontinentu podle údajů Světové zdravotnické organizace chrápe.

Epizoda 2826. říjen 2022 20:35

Češi podle genů: Umí metabolizovat alkohol, ale hrozí jim nemocem srdce. Co se z testů (ne)dozvíte?

Genetické vyšetření si dnes můžeme koupit na internetu stejně jako šaty nebo knížku. Co všechno se o sobě můžeme dozvědět? Třeba to, jestli není na čase se zvednout z gauče nebo začít řešit potravinovou intoleranci.

Epizoda 2719. říjen 2022 37:03

Nádory prsou: Jakou roli hraje obezita, Angelina Jolie a v čem se mamograf podobá letu do USA

Třetinu pacientek, které onemocnění rakovinou prsu, opustí partner. Tahle statistika se po léta nemění a možná i to je důvod, proč se ženy s nově diagnostikovaným nádorem snaží, aby jejich nemoc nebyla nikomu „na obtíž“.

Epizoda 2612. říjen 2022 22:06

Kde končí „normální“ bolest hlavy a začíná migréna?

Migrénou trpí v České republice asi milion lidí. Mnoho z nich ale odbornou pomoc nevyhledá. Proč své potíže tají a co jim mohou způsobit prášky proti bolesti?

Epizoda 255. říjen 2022 26:27

Nadužívání antibiotik? V budoucnosti nás to může zabít, varuje lékař

Z rýmy a kašle, byť jakkoliv otravného, budete za pár dní venku i bez užívání antibiotik. Přesto je někteří pacienti vyžadují, aniž by tušili, že si tím mohou zadělat na fatální problém. V českých nemocnicích už nyní umírají lidé, protože je jejich organismus vůči antibiotikům rezistentní. To znamená, že na závažnější nemoci, než jsou ty respirační, antibiotika často nezabírají.