Studovna
17. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Hlavně buďte sví. Studentka módy inspiruje svými outfity na TikToku

„Už na základce jsem věděla, že bych chtěla na uměleckou školu,” říká Viktorie Valentina Hanáková, která v současnosti studuje modelářství a návrhářství oděvů na Vyšší odborné škole oděvního návrhářství a Střední průmyslové škole oděvní. Jak takové studium vypadá?

25:42

Studovna

Vydává: Český rozhlas

Studovna je podcast o vzdělávání, studentském životě a všem, co k němu patří.

Web

Před 3 týdny 31:27

Vždycky si máš s kým povídat. Co všechno jde zažít na koleji?

Ve Studovně jsme se třemi studentkami probraly tipy i historky o tom, jak to chodí na koleji. Magdalena Trajerová a Michaela Šedinová spolu sdílejí pokoj na Švehlovce. Eliška Hauerová bydlí na Kajetánce. Proč se rozhodly pro kolej?

10. srpen 2023 33:15

Nesmíte přijít ani o minutu pozdě, dřete od rána do večera, říká studentka muzikálu v New Yorku

„Už jsem nechtěla znovu studovat hudební teorii,“ vyjmenovává herečka a zpěvačka Nina Schwarz jeden z důvodů, proč se po konzervatoři v Praze rozhodla pro American Musical and Dramatic Academy v New Yorku. V pátém ročníku na konzervatoři ji nadchl muzikál, ve škole přeskočila ročník, zvládla všechny zkoušky a muzikál začala v New Yorku studovat naplno.

3. srpen 2023 32:56

Čekají vás státnice? Absolventky vypráví a radí, co dělat i nedělat

Jak vypadají státnice? Čeho se obávat a na co se těšit? Ve Studovně jsme s úspěšnými absolventkami Ing. Karolínou Záhrubskou a MgA. Štěpánkou Luhanovou probraly vše, co se zkoušky týká, od přípravy až po promoce.

20. červenec 2023 34:00

Pedagog, který ječí, selhává, říká učitelka a tiktokerka Štěkánka

Jsou domácí úkoly povinné? A co dělat, když mě šikanuje učitel? Na taková a podobná témata publikuje učitelka Štěpánka Cimlová pod přezdívkou Štěkánka na TikToku i Instagramu krátká videa, která mají i statisíce zhlédnutí. Jaká byla její cesta k učitelství a působení na internetu?

13. červenec 2023 26:29

Jak zorganizovat dobrý seznamovák? Vyjasněte si pravidla, radí ombudsmanka

Iniciativa Nahlas společně s ombudsmankou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze připravily workshop pro zájemce a studenty, kteří pořádají seznamovací kurzy. Co by doporučili organizátorům a také účastníkům?

29. červen 2023 21:36

Můžeme formovat prostor okolo nás. Jak vypadá studium architektury?

Eliška Havlová je studentkou Fakulty stavební na ČVUT v Praze. Ve Studovně jsme probrali všechno od přijímaček na vysokou školu až po ateliéry. Své zaměření si vybrala už na střední škole. V čem jí to při studiu pomohlo?

15. červen 2023 25:47

Roboti, AI, VR ale i grafika. Jak může vypadat studium IT na ČVUT v Praze?

Jak vypadá studium IT? Ve Studovně jsme si povídali s vývojářem Tomášem Nováčkem, který studoval softwarové inženýrství na bakaláři a magistru na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze, kde se aktuálně věnuje doktorátu a tématu virtuální reality.

8. červen 2023 32:31

Je to boj za budoucí generace, říká absolventka, která zkoumala sexuální násilí na univerzitě

Na Radiu Wave jsme spustili nový hraný podcastový seriál Reakce, který tematizuje toxické prostředí na vysoké škole. Ve Studovně jsme proto s Markétou Kopeckou probrali její diplomovou práci, ve které zkoumala definice, prevenci a řešení případů sexuálního obtěžování konkrétně na Univerzitě Palackého v Olomouci.

1. červen 2023 21:07

Jak se vyrovnat s neúspěchem u přijímaček? Zabreč si, zanadávej a vykroč, radí školní psycholožka

Nesložil jsem přijímačky, nedal jsem maturitu nebo zkoušku na vysoké. Jak se s takovou situací vypořádat? Se školní psycholožkou Veronikou Francovou jsme ve Studovně probrali, jak pracovat se svými pocity i to, jak na komunikaci s rodiči.