- Podcasty
- Zdravíčko

Poslechněte si podcast: Hlasy v hlavě máme všichni. Když nás ale překvapí a nedokážeme je kontrolovat, je třeba zpozornět
Problematiku hlasů v hlavě mimo jiné připomněl Týden duševního zdraví. Je rozdíl mezi tím, když s někým vedeme v hlavě neškodný dialog, a tím, když slyšíme hlasy, které nás k něčemu nabádají, vstupují nám do života. Reálné slyšení nereálných hlasů se pojí ke schizofrenii, ale jak říká psychiatr Jan Bečka, ještě ji nezakládá.
Zdravíčko
S lékaři a dalšími odborníky o zdraví, nemocech, léčbě i prevenci.
Žluté oční bělmo, žilky na hrudníku, třes rukou značí nemoc jater. Těm škodí alkohol i tučná strava
Leží vpravo pod žebry, vypadají skoro stejně jako zvířecí, jen jich máme asi jeden a půl kila. Lidská játra. Naše vnitřní továrna a čistička v jednom. Zpracovávají živiny z krve a přeměňují je na energii. Detoxikují organismus od škodlivin, které vznikají v těle, ale i těch, které mu dodáváme. Ukládají vitaminy, produkují žluč, kterou potřebujeme k trávení tuků, vyrábějí stavební prvky ke srážení krve.
Zánět močového měchýře odráží vztahové problémy, velká zátěž se ozývá v zádech, popisuje koučka
Vztahová a psychologická koučka Petra Podzimková vede lidi k tomu, aby znovunabývali ztracený klid. Aby si vážili sami sebe a dokázali si udržet odstup od věcí, které by je mohly trápit. V magazínu Zdravíčko mluví mimo jiné o tom, jak důležitá je jistota v partnerském vztahu a jak se mohou psychické problémy odrazit v našem zdraví.
V 21. století by lidé neměli trpět při ošetřování ran. Bez bolesti je lepší hojení, říká odborník
Jestliže se rána nehojí déle než čtyři až šest týdnů, jde podle zdravotnické definice o ránu chronickou. A ta potřebuje speciální přístup. Je nutné odstraňovat kůži, která odumřela, a také udržovat ránu v čistotě a převazovat ji, ideálně odbornýma rukama. Moderní medicína má navíc k dispozici řadu podpůrných prostředků – krycí materiály, gely, masti a roztoky mohou obsahovat například koloidní stříbro, aktivní uhlí nebo i hemoglobin.
Budu tě mít rád, když… Podmíněná láska v dětství vede k depresím v dospělosti, varuje psycholog
Jednou z forem lásky je láska rodinná, mezi rodiči a jejich dětmi. I o té je dobré něco vědět, jinak můžeme na svých potomcích napáchat velké škody. Klinický psycholog českobudějovické nemocnice Václav Šnorek připomíná, že zpočátku je rodinná láska jednostranná, malé dítě je pouze příjemcem, nedokáže cit v pravém slova smyslu opětovat.
Zapomeňte na Popelku a Pretty Woman. Kdo nedospěje k realistické představě o lásce, bude mít potíže
Příběh lásky – to zní jako titul bestselleru pro ženy, že? Ve skutečnosti jde o jednu z vědeckých teorií, jimiž se odborníci na lidskou psychiku snaží popsat lásku a její formy a také vysvětlit, proč někdy vztahy nefungují. V magazínu Zdravíčko o tom mluví klinický psycholog českobudějovické nemocnice Václav Šnorek.
Únava, bolest zad, slabost. Potíže, které starší lidé považují za běžné, mohou značit zákeřnou nemoc
Kampaň „Mám to v krvi“ upozorňuje na krevní nádory a na to, co o nich nevíme. Například takzvaný mnohočetný myelom si prý pleteme s melanomem, tedy rakovinou kůže. Jenže myelom je onemocnění hemato-onkologické, postihuje krev. A jak potvrzuje Jana Vondráková, primářka oddělení klinické hematologie v Nemocnici České Budějovice, je nebezpečné, zákeřné a četné.
Božena Němcová zřejmě zemřela na rakovinu děložního čípku, říká lékař a připomíná význam prevence
Děložní čípek na rozdíl od většiny jiných částí těla dává o své blížící se rakovině vědět dlouho dopředu. Díky tomu je možné onemocnění při pravidelné prevenci zachytit už v počátku a úspěšně léčit, připomíná Michal Turek, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek. Právě zde vzniklo i specializované centrum onkologické prevence.
Původně se krev předávala přímo z ruky do ruky, popisuje lékař historicky první krevní transfuze
Životadárná tekutina. To je krev, která roznáší po našem těle kyslík a živiny a odebírá škodliviny. O transport kyslíku se konkrétně starají červené krvinky, bílé zajišťují imunitu, krevní destičky zacelují rány. A plazma je základní vodnatá složka, která to všechno nese.
Dlouhodobé půsty odbornice nedoporučuje. Kdo hladoví tři týdny, zahrává si se zdravím, varuje
Půst je s námi od nepaměti. Velikonocům dokonce podle křesťanské tradice předchází postní období, které trvá čtyřicet dní. V současnosti je běžnou součástí života řady lidí například přerušovaný půst. Někdo nejí dvanáct hodin denně, někdo hned šestnáct. Všechno ale začíná otázkou: Kolikrát denně jíst?
Kvůli rakovině tlustého střeva řada lidí umírá zbytečně. Stačí včas přijít na koloskopii, říká lékař
Kdo překročil padesátku a nejde na koloskopii, je kaskadér. To říká lékař Ivo Horný, primář strakonické interny a čestný člen České gastroenterologické společnosti. O důležitosti vyšetření mluví v magazínu Zdravíčko. Vysvětlí také, který pojem je správný – kolonoskopie, jak zákroku říká většina lidí, nebo koloskopie, jak ho označuje on sám.