- Podcasty
- Hlasy paměti

Poslechněte si podcast: „Když promluvíme, zabijí nás." Vzpomínky na poválečnou mstu
„Strašlivé vraždy a trýznění lidí.“ „Masakr na lidech. Pomsta.“ „Dodnes si vyčítám, že jsem se jich nezastal.“ Tak vzpomínají pamětníci na konec druhé světové války a poválečnou mstu Čechů vůči Němcům. Postoloprty a Ústí nad Labem mají jednu společnou věc. Krátce po osvobození v roce 1945 tady došlo k masakrům německého, převážně civilního obyvatelstva. Za většinu těchto zločinů nebyli pachatelé nikdy potrestáni.
Hlasy paměti
Vydejte se s novinářkou Lucií Korcovou, spisovatelem Adamem Drdou a ředitelem Post Bellum Mikulášem Kroupou do hlubin 20. století. V podcastu Hlasy paměti přinesou každé dva týdny vyprávění a svědectví o malých i velkých, přelomových i méně známých událostech naší historie. Poslouchejte od 15. ledna na Českém rozhlase Plus i v podcastových aplikacích.
„Dnes nás nosíte na ramenou, zítra nás budete nenávidět.“
„Vítězství!“ „Je konec!“ „Německo kapitulovalo!“ Tak zněla hesla, která před 80 lety plnila titulní stránky novin po celém světě. Šest let válečného běsnění, utrpení a smrti, které rozpoutali nacisté, skončilo. Především v zemích střední Evropy ale byla svoboda jen zdánlivá. Jednu totalitu plíživě nahradila jiná. O cestě Československa zpod útlaku nacistů pod nadvládu komunistů a Sovětského svazu mluvili Lucie Korcová, Adam Drda a Mikuláš Kroupa v pražském Divadle X10.
BONUS: „Matka se mě zřekla.“ Vzpomínky na odsun z Brna
V noci z 30. na 31. května 1945 bylo na pochod z Brna vyhnáno tisíce lidí. Jednalo se především o ženy s dětmi a staré lidi. Do živelného a špatně organizovaného odsunu byli zařazeni i německy mluvící židé, kteří přežili nacistické koncentrační tábory, nebo lidé ze smíšených manželství. Tragický příběh brněnského odsunu uslyšíte v bonusu Hlasů paměti.
„Německou otázku musíme vylikvidovat.“ Co následovalo?
Druhá světová válka skončila, Německo prohrálo. Zatímco Češi a Slováci slavili svobodu, nad jejich německými krajany se začala stahovat mračna. Lidé v Československu většinou soudili, že soužití v jednom státě není nadále možné. Odsun Němců připravila už během války československá vláda v londýnském exilu. A začalo to projevem Edvarda Beneše, který v květnu 1945 prohlásil: „Německou otázku musíme v republice vylikvidovat.“
BONUS: Generálové Kutlvašr a Toussaint se setkali ve vězení
V květnu 1945 podepsal generál Rudolf Toussaint kapitulační protokol do rukou České národní rady. Mezi českými zástupci nechybělo na listině jméno generála Karla Kutlvašra. Paradoxem dějin se opět potkali o pár let později – na začátku 50. let v plzeňské věznici na Borech, kde si oba odpykávali doživotní trest.
Co se po válce stalo s nacisty v Československu
Slušní, s pohledem upřeným k zemi, svalující vinu na všechny okolo a neschopní postavit se čelem k vlastnímu provinění – tak vypadalo chování většiny nacistických pohlavárů, kteří po druhé světové válce stanuli na lavici obžalovaných.
BONUS: Po roce 1945 nenastala éra svobody
Ani po pádu nacismu v květnu 1945 nenastalo na českém území období svobody tisku. Zapovězena byla třeba jakákoliv kritika Sovětského svazu. Na nacistickou propagandu plíživě navázala komunistická. Poslechněte si druhou část z živého natáčení Hlasů paměti na konferenci Českého rozhlasu Plus Pravda v pohybu.
Narativy propagandy se nemění. Je důležité najít si nepřítele
„Zhlédl jsem film o schůzce Roosevelta a Churchilla v Atlantiku. Je mizerně a amatérsky natočen. Takovému braku říkají Angličané propaganda! Jak jsme v této oblasti lepší než naši nepřátelé,“ napsal si do deníku Joseph Goebbels na začátku roku 1941. Muž, který se stal symbolem nacistické propagandy za druhé světové války. Právě nacistická a komunistická propaganda bylo téma podcastu Hlasy paměti na konferenci Českého rozhlasu Plus Pravda v pohybu.
BONUS: Historik Hýbl popsal masakr na Švédských šancích
V červnu 1945 zastavily v Přerově dva vlaky. Jeden vezl vojáky československé armády, druhý karpatské Němce ze Slovenska. Náhodné setkání vyústilo v jeden z nejtragičtějších poválečných masakrů německého civilního obyvatelstva. Nejen o něm uslyšíte v bonusovém dílu Hlasů paměti s Lucií Korcovu a Adamem Drdou.
BONUS: Jako by v květnu vjel do lidí démon, vzpomínají lidé
Krvavě potlačené povstání v Přerově, tragický příběh pošťáka Šimka na konci války nebo masakr v Javoříčku. Ale také česká odplata a násilí vůči Němcům. Květen 1945 přinesl nejen radost z osvobození, ale na mnoha místech také smrt a zoufalství. Další střípky do mozaiky květnového povstání přidávají Adam Drda, Lucie Korcová a Mikuláše Kroupa.