- Podcasty
- Hlas na poušti Milana Mikuleckého

Poslechněte si podcast: Piráti přivezli z výletu v Bruselu kulturní války a teď jsou ve stavu klinické smrti
Nejen uplynulé krajské a senátní volby, ale také současná vládní situace, která se vyhrotila po odvolání ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. To jsou hlavní témata dalšího dílu podcastu Hlas na poušti, kam tentokrát dorazil publicista či politický glosátor Luděk Staněk. Co stojí za rozkladem Pirátů a mají ještě šanci ze situace vybruslit, nebo sledujeme pohřeb politické strany v přímém přenosu? Jak dopadne situace v ODS, jejíž člen Martin Kuba drtivě ovládl krajské volby v jižních Čechách, a to v podstatě na vlastní triko?
Hlas na poušti Milana Mikuleckého
Milan Mikulecký má zkušenosti z manažerských pozic v byznysu i státní správě, a to jak v České republice, tak v zahraničí. Se svými hosty diskutuje před kamerou a mikrofonem bez ohledu na dnešní většinové názory. Hlas volajícího na poušti je historicky vyjádřením toho, kdy někteří lidé hlasitě upozorňovali ostatní na nebezpečí, do kterého se jejich společenství dostává, a nebyli včas vyslyšeni. Každý týden otevíráme nové téma.
Středeční fraška ve Sněmovně opět posunula dno politické kultury a z prezidenta udělala statistu
Politické soupeření, kampaň, volby. Osočování, tahanice, intriky. Každodenní boj o dobrý mediální výstup, o voliče, o křesla. Dnes a denně sledujeme naše politiky v této akci, i když mnozí s tím už raději z popudu sebezáchovy přestali. Ta marnost a bezmoc je, co si budeme povídat, ubíjející. Následující komentář je součástí podcastu Hlas na poušti Milana Mikuleckého.
O hrozbách, agentech a proč tajné služby už nejsou tajné
Prostředí zpravodajských služeb z logiky věci není věcí příliš veřejnou. Nicméně v dnešním stále méně stabilním světě hrají stále důležitější roli. O českých zpravodajských službách, ale i o aktuálních hrozbách, je dnešní díl podcastu Hlas na poušti Milana Mikuleckého.
Zapomenutí vojáci, kteří bojovali za již neexistující republiku a jeden ztracený pilot
Příběh jediného bojového vystoupení československých letců na československém letadle a pod naším výsostným označením během druhé světové války se udál přesně před osmdesáti šesti lety, a v zapomnění upadl téměř ihned. Již tenkrát pro to existovala řada důvodů. Jednak si nikdo moc nechtěl připomínat selhání tehdejších politiků, a také si nikdo nechtěl připomínat ztracené investice, které v uplynulých dvaceti letech proudily z českých zemí do bohem zapomenutého kraje v Karpatech.
Nejen byrokracie, ale i strach politiků z uřvaných aktivistů zdražuje lidem bydlení
Jedním ze zásadních problémů České republiky je nedostupné bydlení, propisuje se nám do všech oblastí života. Od nízké mobility pracovní síly až po brutální pokles porodnosti. Zásahy politiků situaci často spíš zhoršují. Hostem podcastu Hlas na poušti je developer Jakub Sklenka, manažer společnosti REFLECTA Development. Jakub se celý svůj profesní život pohybuje v českém developmentu, přestože původně vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy.
Americké celní války. Má pravdu Trump nebo Reagan?
S nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu, respektive již v okamžiku, kdy bylo jisté jeho volební vítězství, začal svět obcházet strašák celních válek. Následující komentář je součástí podcastu Hlas na poušti Milana Mikuleckého.
Politici dlouho dělali všechno proto, aby v Evropě zničili průmysl, a teď se diví
Přestože rozvoj českých zemí je od 19. století neodmyslitelně spojený s rozvojem průmyslu, současná doba mu nepřeje. Počínaje jednou z nejvyšších cen energií v přepočtu ke kupní síle a konče smrtícím přívalem nových a nových regulací. Hostem podcastu Hlas na poušti je Petr Kádner, generální ředitel společnosti PBS Group, a.s. Přestože jméno této společnosti neplní hlavní stránky novin, patří ke špičce nejen českého přesného strojírenství.
V Sýrii se teď hraje i o budoucnost Evropy, nezdá se, že to naši lídři chápou
Také jste si všimli, že najednou není slyšet o Ukrajině, není slyšet o Gaze nebo Libanonu? Ani nebudu upozorňovat, že není slyšet o Jemenu, Súdánu, Mali a mnoha a mnoha zemích světa, kde lidé trpí úplně stejně, někde i víc. I když porovnávat lidské utrpení je nesmyslné, vždy je tragické. Následující komentář je součástí podcastu Hlas na poušti.
S bojovníkem MMA o obezitě, sportu i drahém másle
Jednou z pohrom, která se řítí na českou populaci, je kromě ekonomické stagnace Evropy nebo nízké porodnosti také stále se zhoršující kondice většinové společnosti. Přitom důsledky tohoto jevu mohou být pro společnost stejně drtivé jako tomu bylo například u čínské chřipky. Hostem podcastu Hlas na poušti je David Dvořák, původně šachista, dnes bojovník MMA, jeden z pouhých čtyř Čechů, který se dostal do elitní americké série UFC.
Další kolo syrské války nikomu ze světových hráčů nevyhovuje
Před osmi lety, po ovládnutí Allepa vládními vojsky se zdálo, že syrská občanská válka postupně přechází do své latentní fáze. Překvapivé ovládnutí města islamistickými povstalci tento konflikt opět přivádí na první stránky médií. Bohužel tyto zprávy často „kloužou“ po povrchu nebo vyvolávají nerealistická očekávání. Nový díl podcastu Hlas na poušti se snaží posluchačům přiblížit základní informace. Hostem je Jakub Ježek, který kromě toho, že má osobní zkušenosti z regionu, tak se dlouhodobě věnuje asymetrickým válkám v Africe a na Blízkém východě.
Veřejnoprávní média nepotřebují víc peněz, potřebují definovat, co je jejich práce
Svět médií se vždy měnil podle toho, jak se vyvíjely technologie. V poslední době, kdy tyto změny zrychlily, se otevírá i debata o roli veřejnoprávních médií. Hostem podcastu Hlas na poušti je Ondřej Neff, novinář, překladatel, spisovatel, fotograf a vydavatel deníku Neviditelný pes.
Celý díl si můžete přehrát i na videu na serveru Novinky.cz