Hlas Heroine
NejnovějšíEpizoda 3Včera

Poslechněte si podcast: Proč potrat není ostuda (a nikdy nebyl). Chceme vložky na školách a taky kapsy! | Hlas Heroine

Co se stane, když stát ženám vezme právo na potrat? Nejde o morálku. Jde o zdraví a někdy i o život.V podcastu Hlas Heroine mluvíme o tom, jaká je skutečná dostupnost interrupcí v Česku a co se stane, když o možnosti rozhodovat o vlastním těle začne rozhodovat stát nebo ideologie. Příběhy žen, kterým potrat pomohl vyřešit náročnou životní situaci – a které se rozhodly o tom veřejně promluvit. Přidáváme i historické souvislosti, varovné příklady ze světa a pár vzkazů pro všechny „ochránce života“.

Plus: Co nás tento týden naštvalo / potěšilo a mikrofeministická výzva

Moderuje Ilona Kleníková, diskutují editorka Radka Zítková a redaktorka Gabriela Knížková.

02:24 – Velikonoce, pochod pro život a ironie týdne03:58 – Jak jsou interrupce dostupné v Evropě a jak v Česku? 06:30 – 27 tisíc Evropanek překročilo hranice kvůli potratu10:18 – Gabriela Knížková: Jak jsme hledaly ženy do článku o interrupcích12:30 –Smutek není výčitka. Potrat byl správné rozhodnutí15:26 Média a stereotypy: proč musíme přestat zobrazovat ženy jako zlomené oběti 18:33 Smutné příběhy z USA: Trauma i smrt kvůli zpoždění zákroku23:47 Proč omezení dostupnosti interrupcí nikdy nevede k poklesu interrupcí27:06 Historie potratů od Egypta po Řím: ženy si vždy hledaly cestu32:55 Příběh zbytečné smrti Amber Nicole Thurman39:00 V Německu 3 dny povinně na rozmyšlenou. Ženy nejsou nesvéprávné!47:08 Co nás tento týden naštvalo: V Ústí nad Labem nechtějí řešit menstruační chudobu53:36 Co nás potěšilo: Osmiletá dívka pomohla vybojovat kapsy pro dívčí školní uniformy57:30 Mikrofeministická výzva: Jak nám jde neomlouvání a jak vymýtit manspreadingPřečtěte si víc:O tom, jak ženy cestují za interrupcí:https://www.heroine.cz/zdravi/potratova-turistikaO zoufalých a nebezpečných pokusech ukončit těhotenství:https://www.heroine.cz/zdravi/vypit-cistici-prostredek-nebo-pouzit-drat-i-takove-pripady-nebezpecnych-potratu-resi-lekari-bez-hranicO smutném případu z USA:https://www.heroine.cz/kultura/zurawski-versus-texasRozhovor s německou filmařkou Franzis Kabischhttps://www.heroine.cz/moje-telo/zena-je-bud-inkubator-nebo-riziko-pro-dite-spolecnost-ukazuje-jen-prisernou-stranku-potratu-rika-filmarkaPříběhy žen, které podstoupily interrupcihttps://www.heroine.cz/moje-telo/sla-jsem-na-potrat-a-nemenila-bych-sesbirali-jsme-skutecne-pribehy-zen-ktere-svoji-interrupce-nelituji

01:07:53

Hlas Heroine

Vydává: Časopis Heroine, moderuje Ilona Kleníková

Podcast způsobující nezávislost. Hlasy žen, které umějí ostatním změnit pohled na svět. Rozhovory s idmi, kteří mění svět kolem sebe k lepšímu. Témata časopisu Heroine do vašich uší.

Web

Epizoda 2Před týdnem 53:53

Linda Bartošová: Všichni máme právo cítit se špatně | Hlas Heroine

Před třemi lety pobouřila veřejnost, když opustila exponované místo televizní moderátorky a odešla na sabatikl. Vyčítali jí, že si neváží exkluzivní příležitosti, že jako mladá zdravá osoba nemá nárok si stěžovat na tlak a stres, který s sebou profese novinářky nese.

Už se nevrátila.

Točí podcasty, píše knihy a nyní vydává knihu rozhovorů o duševním zdraví Jako by mě opustila všechna síla.

O tom, jaká chce být novinářka, jestli o duševním zdraví mluvíme správně, jestli se její kniha dostane k lidem, kteří ji skutečně potřebují číst, nebo je to jen čtení pro „lidi z Vinohrad a Letné.“ I o tom, jak důležitá je otázka „jak se máš“, mluví Linda Bartošová v podcastu časopisu Heroine.

PLUS: Co nás tento týden štve: přijímačky na víceletá gymnázia.

S redaktorkou Heroine.cz Lucií Kocurovou vedeme zasvěcená rant na téma nastavení přijímacích zkoušek a nesmyslné nedostupnosti gymnázií. Jako by tahle země nenáviděla děti...

Výzva Heroine: Měňte s námi svět pomocí mikrofeminismu!

Tentokrát budeme zkoušet neomlouvat se za věci, které nejsou naše chyba.

7:30 O identitě holky, co všechno zvládne.

10:30 Jak už chápe kritické reakce lidí z České televize

15:15 Jaká chce být novinářka a proč by podle ní některé hlasy neměly v médiích dostávat prostor

20:30 Dostane se její kniha o duševním zdraví k lidem, kteří ji potřebují číst?

25:48 O tom, že ve svých pocitech nejsme sami

28:01 V čem o duševním zdraví mluvíme stále špatně

30:20 Jak opravdu vystoupit ze systému založeném na výkonu, a přitom zvládnout zaplatit složenky

34:10 Soutěž o knihu Jako by mě opustila všechna síla.

––– Odpovědi pište na redakce@heroine.cz do konce dubna 2025 –––

35:37 Co nás tento týden štve: Přijímačky na víceletá gymnázia a obecně systém zkoušek, které mají „oddělit zrno od plev“

40:30 Proč si myslíme, že je Česko země, která nenávidí děti a rodiny

47:50 Hot tip na budoucího ministra školství

49:58 Výzva Heroine: Jak nám nejde říkat ne a proč se pořád omlouváme

Zajímá vás vzdělávání? V Heroine se problémům českého školství a jejich řešení věnujeme. A v dubnovém čísle Heroine vyšla po vzdělávání celá příloha.

www.heroine.cz/casopis-heroine

O mikrofeminismu píšeme tady: <www.heroine.cz/spolecnost/mikrofeminismus-sila-drobnych-gest-v-boji-se-systemovymi-nerovnostmi>

Sezóna 4Epizoda 1Před 2 týdny 53:29

„Moje sebevědomí je vysoké, ale křehké.“ Olga Vlachynská až v 37 letech zjistila, že má ADHD | Hlas Heroine

Psycholožka Olga Vlachynská o tom, proč nestojí o oficiální diagnózu ADHD, jak prokrastinovala při psaní knihy a proč je upřímnost její největší superschopnost – i největší výzva. 

Rozhovor s cover star dubnového čísla Heroine startuje novou sezónu podcastu Hlas Heroine. 

Mluvíme o tom, proč je dobré být otravná, proč ženy nemají vysoké sebevědomí a co se děje, když ho náhodou mají, i o tom, co nás uplynulý týden naštvalo. Překvapivě to nebylo to, co udělal Dominik Feri. 

Co v podcastu také uslyšíte:

3:30 Jak velké je sebevědomí Olgy Vlachynské

9:05 Jak se Olga dokázala sama přijmout i se svými nedokonalostmi

12:20 Co pro ni znamená zpětná vazba random paní z internetu

15:58 Co si myslí, když někdo bagatelizuje ADHD, že to má dneska už úplně každý

19:33 Jaký je rozdíl mezi diagnózou ADHD a identitou ADHD

21:05 Jak se jí nepodařilo napsat knihu

29:06 Kde je hranice mezi zájmem o duševní zdraví a psychologizováním

32:25 Co poradila svému manželovi, než šel do pořadu Zrádci

36:25 Co nás v redakci Heroine tento týden naštvalo

46:33 Co nás v redakci potěšilo ( taky trochu naštvalo)

50:35 Zapojte se s námi do výzvy Heroine – vyzkoušejte mikrofeminismus

Chcete vědět víc? Tady jsou tipy na další obsah: 

Olga Vlachynská v časopise Heroine:

https://www.heroine.cz/casopis-heroine

Mikrofeminismus: 

https://www.heroine.cz/spolecnost/mikrofeminismus-sila-drobnych-gest-v-boji-se-systemovymi-nerovnostmi

Kauza Feri:

https://www.heroine.cz/komentare/feriho-kauza-se-vraci-na-policii

Epizoda 4123. březen 2025 45:24

#41 O barefoot a podnikání na mateřské s Klárou Borlovou z Little Shoes

„Zpestření života na mateřské, ozkoušení podnikání i přivýdělek,“ vyjmenovala Klára Borlová, důvody, které ji vedly k založení obchodu s barefoot obuví LittleShoes. A kromě toho to byla také láska k barefoot.

Proč se Česko stalo barefootovou velmocí?

Jak se rozjíždí byznys na mateřské?

A jaké je být šéfovou svého manžela?

Co v podcastu také uslyšíte? 

3:10 – Proč je Česko barefootová velmoc?

Klára vysvětluje, jak se barefoot rozšířil a jak na toreagovali čeští výrobci. „Na počet obyvatel se tady prodá podobné množstvíbarefoot bot jako v Německu.“

6:30 – Mýty o barefoot: cena, vzhled, pohodlí

Že jsou barefoot boty drahé, nevzhledné a nevhodné doměsta? „V barefootu už dneska seženete kozačky, sněhule, sandály ibačkory.“

15:20 – Jak vznikl e-shop Little Shoes

Z podnikání „z obýváku“ se stala značka. „Kdyžjsem viděla, že se ty boty rozprodaly bez velkého snažení, řekla jsem si:Zkusíme udělat e-shop.“

24:30 – Když se manžel připojí k firmě

Vstup manžela byl podle Kláry „největšískok“. „Já jsem si to pět let dělala po svém – a najednou jsem věděla, žepřichází někdo, kdo bude plánovat a počítat.“

32:30 – Krize po covidu & těžší období

Roky růstu vystřídala stagnace. Klára mluví otevřeně onáročném období, kdy museli propustit lidi a navýšit úvěr „Makali jsmeúplně stejně, ale výsledky byly horší. To bylo pro mě jako podnikatelku těžké.“

42:15 – Proč ženám na mateřské podnikání svědčí

Matky jsou skvělé kolegyně díky multitaskingu,loajalitě a odhodlání. „Já bych byla jinak osm let na mateřský. Těch párhodin týdně mě mentálně zachraňovalo.“

www.heroine.cz

27. prosinec 2024 39:50

#40 O filmu Prezidentka a ženách v politice

Silné a viditelné: Ženy ve veřejném prostoru

Jaké výzvy čekají na ženy, které se rozhodnou vystoupit ve veřejném prostoru? Dokument Prezidentka sleduje, jak Zuzana Čaputová čelila nenávistným útokům a sexismu jen proto, že byla ženou v čele státu.

Společně s poslankyní Klárou Kocmanovou, slovenskou tanečnicí Soňou Ferienčíkovou a socioložkou a ředitelkou České ženské lobby Dianou Soták Gregorovou jsme se v živě natáčené epizodě podcastu Hlas Heroine zaměřily na to, jakému tlaku, osobním výhružkám a vulgaritám čelí ženy, které jsou vidět.

Jak se nenechat zastrašit? Je situace na Slovensku ještě horší než u nás? A co můžeme pro kultivaci veřejné debaty dělat my samy/sami?

Moderuje: Ilona Kleníková

12. prosinec 2024 55:33

#39 Je mimořádně nadaná a propadala z matematiky. Školy nadání dětí nerozpoznají, naopak je často ničí – SPECIÁL: Nadané děti

Současný systém nadaným dětem a jejich rodičům spíš nepomáhá. Školy nadání u dětí nepoznají a nebo na ně nehledí. Nadaných lidí je přitom v populaci asi dvacet procent a mimořádně nadaných zhruba dvě procenta. To není tak málo, aby se jejich potřeby mohly přehlížet. Nejde jen o obrovský potenciál, který takto v nadaných dětech ztrácíme jako společnost, ale i o jejich obyčejnou životní spokojenost. „Pokud jste v nevstřícném prostředí, tak to může mít dopady na váš zdravotní stav,“ říká Jana Ustohalová, která je matkou čtyř mimořádně nadaných dětí. Společně s psycholožkou Šárkou Portešovou, ředitelkou Národního centra podpory nadání Invenio, se zamýšlejí nad tím, jak nadaným dětem v českých školách pomoct.

Co v podcastu také uslyšíte?

  • Proč vyučující nadání dětí nedokáží poznat?

  • Jak je možné, aby mimořádně nadané dítě propadalo z matematiky?

  • Měli bychom plošně zjišťovat míru nadání dětí?

  • Jak tomu může pomoct screeningový nástroj Invenio?

Chcete vědět víc? Sedujte speciál Nadané děti na Heroine.cz.

19. listopad 2024 01:24:22

#38 O tom, že stres je v pořádku, s Julií Dobrovolnou – Heroine LIVE

„Když sedá stíhací pilot do stíhačky, tak nepotřebuje být v zenu,“ říká profesorka Julie Dobrovolná. Co stíhací pilot naopak potřebuje, je dokázat se po prožitém stresu zklidnit. Stejně jako my všichni. 

Vědkyně, lékařka Julie Dobrovolná, stres zkoumá, umí ho měřit a dokáže o něm velmi zasvěceně a zábavně mluvit. 

Na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, v rámci Inspiračního fóra, kde vznikla živě natáčená epizoda podcastu Hlas Heroine, jsme si povídali o tom, co dělá stres s našimi těly a psychikou a kde se vzala představa, že se stresem máme bojovat.

Co se v podcastu také dozvíte:

  • Nadužíváme pojem „stres“?

  • Co to vlastně je z pohledu fyziologie?

  • Jak stresující prostředí je věda?

  • Proč nás stresuje město?

  • Jsou polárnici a polárnice ve stresu?

  • Jakou roli v působení stresu hrají mezilidské vztahy?

  • Jak se stres vlastně měří?

Epizoda 3724. říjen 2024 46:52

#37 O filmu Substance a kultu mládí – Heroine LIVE

Stárnutí jako horor? V živě nahrávané epizodě Hlasu Heroine debatujeme o filmu Substance s publicistkou a právničkou Šárkou Homfray, modelkou a zakladatelkou nadace Pink Bubble Martinou Šmukovou a filmovou publicistkou Terezou Domínovou. Mluvíme o ideálu krásy, touze po věčném mládí a o tom, co nám o „stárnutí s grácií“ ukazuje film Substance.

10. říjen 2024 33:04

#36 S Ivetou Fabešovou o podnikání a splněném snu

V Česku podniká dvakrát více mužů než žen. Z výzkumů vyplývá, že ženy si v porovnání s muži většinou méně věří a víc se bojí neúspěchu. Třetina ženských podnikatelek se rozhodne podnikat, aby získala nezávislost. A některé se do podnikání pustí proto, aby si splnily sen – třeba jako Iveta Fabešová, cukrářka, autorka kuchařek a hostka další epizody podcastu Hlas Heroine.

  • Proč se pustila do cukrařiny bez formálního vzdělání?

  • Získala díky podnikání nezávislost?

  • Jak se mohlo stát, že o síť cukráren, kterou spoluvybudovala, úplně přišla?

  • Jakou chybu už by znovu neudělala?

  • Jak se jí podniká dnes, když musela znovu sama začít od nuly?

  • A čemu čelí ženy v podnikání?

Sezóna 1Epizoda 34. říjen 2024 40:09

Rodit svobodně #3 S Magdalénou Ezrovou o práci porodních asistentek

Jak se rodí v Česku? Vypovídají o stavu českého porodnictví spíš příběhy o zpackaných porodech a rutinních nástřizích hráze, nebo to, že nerušený bonding a přítomnost osoby blízké je leckde už samozřejmost? Jde v Česku rodit svobodně? 

Na to hledá odpověď série článků v časopise Heroine, na webu Heroine.cz i tato speciální podcastová série. 

Hostkou tohoto dílu je Magdaléna Ezrová, porodní asistentka a prezidentka Unie porodních asistentek, která se zabývá také antropologií porodu. Její názory a hlavně expertiza se objevují v článcích o porodech a porodnickém násilí, které v rámci projektu Rodit svobodně vyšly v časopise Heroine a na Heroine.cz.

I po letech mají některé ženy po císařském řezu pocit, že porod nezvládly

„Máte zdravé dítě. Tak co ještě chcete?“ Kvůli traumatu z porodu se žena už pět let soudí s nemocnicí

Podcast Rodit svobodně vznikl díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistky.

Epizoda 219. září 2024 42:31

Rodit svobodně #2 S Milenou Jeřábkovou o tom, jak si vybrat porodnici a co dělat, když porod nevyšel podle plánu

„Z hlediska práva nám nikdo nebrání rodit, jak chceme a kde chceme. Mnohem horší je to s tím, jakou máme podporu rozhodovat se svobodně, aby to zároveň bylo bezpečně,“ říká Milena Jeřábková, poradkyně v oblasti kojení a péče o novorozence a kojence, která na proměnách porodnictví dlouhá léta pracovala například s organizací Aperio a nyní i s Nadačním fondem Propolis. 

Jak se rodí v Česku? Vypovídají o stavu českého porodnictví spíš příběhy o zpackaných porodech a rutinních nástřizích hráze, nebo to, že nerušený bonding a přítomnost osoby blízké je leckde už samozřejmost? Jde v Česku rodit svobodně? 

Na to hledá odpověď série článků v časopise Heroine, na webu Heroine.cz i tato speciální podcastová série. 

Podcastová série Rodit svobodně vznikla díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistky.