Jak to vidí...
21. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Historik Stehlík: Brežněv věřil, že Dubček zastaví demokratické reformy. To byla poslední kapka

Před 55 lety vpadla do Československa vojska pěti států Varšavské smlouvy. Jen do prosince 1968 se oběťmi okupantů stalo 137 československých občanů. „Většina československých politiků si nedovedla představit, že by došlo k něčemu tak radikálnímu, jako je přímá invaze vojsk,“ vysvětluje v Jak to vidí historik Michal Stehlík. Jak invazi vnímal tehdejší Západ? Jak vypadá současné předvolební Slovensko? A vyrovnalo se Česko s komunistickou minulostí?

26:04

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Dnes 27:31

Lenka Suchá, vědkyně z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Včera 26:07

Kristína Roháčková, filmová publicistka

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková. Repríza z 25. srpna 2023.

Před dvěma dny 26:34

Vladimír Kočí: Uhlíková stopa, boj s chudobou, korupce... Co je udržitelnost, se teprve učíme chápat

Udržitelnost je v dnešní době velice aktuální téma. Co ale znamená žít a pracovat udržitelně? Jaká je podstata udržitelného přístupu? Jaký je environmentální dopad průměrného českého spotřebitele? A jaké jsou nejčastější mýty o udržitelnosti? Zita Senková se v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje zeptala profesora Vladimíra Kočího, vedoucí Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie VŠ chemicko-technologické v Praze.

Před třemi dny 26:01

Politolog: Bitky, prezidentka jako zlo. Slovenské volby dokazují, jak polarizovaná tamní politika je

Vládní krize na Slovensku si vyžádala předčasné parlamentní volby. Původně se měly konat až v roce 2024. Kdo má největší šanci sestavit novou vládu? O co všechno se nyní hraje? A jak se výsledky mohou promítnout u nás? Politolog Lubomír Kopeček v audiozáznamu ještě probere kauzy Andreje Babiše a přiblíží mimo jiné i to, proč žaluje slovenské ministerstvo vnitra.

Před čtyřmi dny 27:31

Na jaká úskalí stáří bychom měli být připraveni, prozradí Denisa Ratajová z organizace Sue Ryder

Co zjistil průzkum mezi neformálními pečujícími? Co společně prožívaný čas přináší pečujícímu i opečovávanému? Jak opečovávanému sdělit, že nám docházejí síly? Kde najdou lidé, kteří pečují o své blízké, radu nebo pomoc? Obejde se stát bez neziskových organizací, které se zaměřují na péči o seniory?

Před čtyřmi dny 27:31

Denisa Ratajová, organizace Sue Ryder

Sváteční setkání sestry Angeliky se zajímavými lidmi nad neotřelými tématy.

Před šesti dny 27:14

Analytička: Přezkum důkazů i výslechy svědků. Kauza Čapí hnízdo se zřejmě vrací k nižší instanci

Vrchní soud v Praze rozhodl o odvolání proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Případ zřejmě vrátil k novému projednání. Možností je ale více. Co se bude dít dál? Ekonomická analytička Jana Klímová v audiozáznamu ještě vysvětlí, proč se stát uchází o podíl v rafinerii v Karlsruhe, jak se budou vyvíjet ceny energií v příštích měsících i v čem by mohla nebo měla být budoucnost českého průmyslu.

Před týdnem 27:14

Sociální geograf Drbohlav: Každý desátý člověk u nás je cizinec. Počty nelegálních migrantů neznáme

Odhaduje se, že nelegálních migrantů jsou v Evropské unii tři až čtyři miliony. V České republice je to mezi patnácti až tři sta tisíci. „Experti skutečně nevědí, kolik se u nás pohybuje neoprávněně působících migrantů,“ vysvětlil sociální geograf z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Dušan Drbohlav. Poslechněte si názory na téma nelegální migrace, fenomén převaděčství a neoprávněné ekonomické aktivity cizinců. Jak to vidí… na Dvojce moderuje Zita Senková.

Před týdnem 25:18

Analytik Tureček: Proč nikdo neupouštěl přehrady? Záchranné práce v Libyi komplikuje dvojvládí

Dramatická situace není jen v Maroku, které zasáhlo zemětřesení, ale také v Libyi, kde se v důsledku mohutných záplav pohřešuje na 10 000 lidí. Počet obětí prudce stoupá. Nejhorší situace je v přístavním městě Derna. Jaké jsou příčiny katastrofy? Proč nedošlo k včasné evakuaci? A jak na situaci reagují libyjské vlády? Zahraničněpolitický analytik Břetislav Tureček v audiozáznamu ještě připomene 30 let od podpisu mírových dohod z Osla.

Před týdnem 25:05

Jiří Pondělíček: Odkaz 11. září se posunul. Rezonuje to, co následovalo v Iráku a v Afghánistánu

Spojené státy si připomněly výročí teroristických útoků z 11. září 2001. Jak Američané na tragickou událost s odstupem 22 let vzpomínají? Jak pokračuje identifikace obětí? Amerikanista Jiří Pondělíček v audiozáznamu ještě přiblíží debaty kolem věkového průměru amerických zákonodárců a vysvětlí, které obvinění Donalda Trumpa by mohlo hrát nejvážnější roli.