Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Historii řádu maltézských rytířů můžete poznat do detailu díky publikaci o českém velkopřevorství

Knihu České velkopřevorství řádu maltézských rytířů v dějinách, kterou napsal Milan Michael Buben, historik, heraldik a rytíř, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Publikace je ukázkou zpracování několikasetletých řádových dějin se smyslem pro detail,“ říká. Dále pořad přináší Tomášem Pospěchem o nejkrásnější knize roku.

06:59

O knihách s knihovnicí

Vydává: Český rozhlas

Rubrika pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to číst.

Web

Před šesti dny 05:52

Kniha Můj rodný blázinec vypráví životní příběh známého českého psychiatra Radkina Honzáka

Knihu Můj rodný blázinec s podtitulem Životní příběh známého českého psychiatra Radkina Honzáka, kterou napsala Daniela Brůhová, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Autorka sestavila knihu, která Honzákův životní blázinec výstižně přibližuje,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s bohemistou Štěpánem Balíkem o vlivu cizích jazyků na češtinu a naopak.

Před týdnem 06:47

Útěk Kryšpína N. vypráví dětským čtenářům příběh chlapce, který se stává snadným terčem šikany

Knihu Útěk Kryšpína N., kterou napsala Ivona Březinová, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Hrdinou je obyčejný kluk, který žije pouze s babičkou, téměř neslyší a musí nosit sluchadla. Stává se snadným terčem šikany,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Janem Vodřichem o jeho Příbězích ze šumavských chalup.

Před 2 týdny 05:28

Co by se stalo, kdyby se všichni obyvatelé venkova přestěhovali do měst, líčí román Příběh

Román Příběh, který napsal finský autor Kari Hotakainen, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Zavádí do ne až tak vzdálené a ne až tak nemožné budoucnosti, kdy se venkov proměňuje na takzvanou rekreační oblast a všichni jeho obyvatelé jsou přestěhováni do města. V důsledku toho dochází ke změnám ve společnosti,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Jaroslavou Pixovou o její vlastivědné knize Když Vltava zpívala.

10. červenec 2022 06:15

Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola je příběh pro dívky, které mají rády dobrodružství

Knihu Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola, kterou napsala Lucie Hlavinková, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Je určena všem, kdo mají rádi příběhy o dětech spojené s dobrodružstvím a okořeněné i trochou fantazie. Zaujme spíše dívky, protože sesterstvo tvoří tři děvčata,“ říká. Dále v pořadu zazní ukázka z románu Markéty Harasimové Na kočičí svědomí.

3. červenec 2022 06:03

Román Bílá Voda otevírá několik závažných témat týkajících se církve, přitom je velmi čtivý

Knihu Kateřiny Tučkové Bílá Voda, která je momentálně nejsledovanější novinkou, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Za knihou stojí celé desetiletí práce a je to znát. Autorka otevírá několik závažných témat týkajících se víry a katolické církve, přitom je příběh velmi čtivý,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Janem Hockem, autorem publikace Českem od severu k jihu: Stezka středozemím.

26. červen 2022 04:54

100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny připomíná, jak se správně píší některá problematická slova

Knihu 100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny, kterou sestavily dvě bohemistky a jazykové korektory Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Obsahuje celkem sto vybraných výrazů, které často slyšíme, ale když je máme napsat, dělá nám to problém,“ uvádí. Dále pořad připomíná ocenění za nejlepší non-fiction comics.

19. červen 2022 06:07

Do tuzemského cestování a psaní se Ladislav Zibura pustil za lockdownu

Prázdniny v Evropě, Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii nebo 40 dní pěšky do Jeruzaléma. To jsou namátkou některé knižní tituly z pera cestovatele Ladislava Zibury.

12. červen 2022 05:44

Od aut k hospodaření na farmě přešel v době pandemie Jeremy Clarkson. Své zážitky sepsal

Automobilový novinář a moderátor Jeremy Clarkson se v době pandemie stal farmářem. Své poznatky zaznamenával do sloupků, které později vyšly v knize Jeremyho farma nejen zvířat. „Všechno své počínání glosuje s nadhledem a humorem sobě vlastním,“ popisuje knihkupkyně Veronika Kučerová. Dále pořad přináší rozhovor s Kateřinou Mašlovou o knihovně ve Vodňanech.

5. červen 2022 06:15

Kniha Dějiny světa v 50 psech připomíná psy, kteří se zapsali do historie

Originální publikaci Dějiny světa v 50 psech, jejíž autorkou je americká autorka Mackenzi Leeová, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Kniha přináší řadu pozapomenutých informací o psech různých plemen, kteří se zapsali do historie,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Jaroslavem Purkrábkem o jeho Šumavských literárních čtvrtcích.