Historie Plus
Sezóna 1Epizoda 614. prosinec 2024

Poslechněte si podcast: Jak by vypadalo Československo, kdyby nevyhnalo Němce?

O tom, že je nutné vyhnat či odsunout německé obyvatele z Československa těsně po druhé světové válce, tehdy téměř nikdo z představitelů vítězných mocností ani naší vlády nepochyboval. Byly tu však okolnosti, které mohly odsunu legitimně zabránit. Čím by si procházelo Československo, kdyby se svých Němců nezbavilo? Nad tím se zamýšlí další díl minisérie Coby kdyby pořadu Historie Plus.

25:59

Historie Plus

Vydává: Český rozhlas

Věnujeme se osobnostem a dějinným událostem nejen z českého prostředí.

Web

Před pěti dny 25:51

Politické vraždy, které změnily svět: Martin Luther King – smrt v očekávání

Baptistický pastor, občanský aktivista a nositel Nobelovy ceny míru Martin Luther King byl ve svých devětatřiceti letech zastřelen v roce 1968.

Před šesti dny 25:59

Vražda Jicchaka Rabina zastavila cestu k smíru s Palestinou

Jicchak Rabin byl dvojnásobný izraelský premiér a náčelník generálního štábu. Jeho snahy o uzavření míru s Organizací pro osvobození Palestiny (OOP) vedly k velkému napětí v izraelské společnosti a nakonec k atentátu, který Rabina připravil v roce 1995 o život. Od té doby se nenašel v Izraeli politik s tak nespornou politickou i vojenskou autoritou, který by v jeho práci, za kterou obdržel Nobelovu cenu míru, pokračoval.

Před týdnem 25:36

Usámu bin Ládina hledali Američané deset let. Strůjce útoků z 11. září našli potají v Pákistánu

Usáma bin Ládin dokázal unikat téměř deset let po teroristických útocích z 11. září 2001. Nakonec byl zlikvidován americkým komandem 2. května 2011 v pákistánském městě Abottábád.

Před týdnem 25:56

Zatímco muži bojovali na frontách 1. světové války, vybojovaly si ženy v zázemí volební právo

První světová válka dala ženám do rukou mocnou zbraň v boji o ženská práva. Mohly přejít od teorie k praxi. Zatímco muži bojovali, ženy přebíraly jejich práci. A úspěšně. Vojáci tak na bojištích nepřicházeli jen o své životy, ale také o svět v mužských rukou.

Před týdnem 25:56

Svobodní zednáři – elita první republiky a zastánci československé státnosti

Alfons Mucha, Edvard Beneš, Milan Rastislav Štefánik, Antonín Švehla, Alois Rašín, František Křižík, Josef Skupa, Zdeněk Štěpánek, bratři Čapkové, Jan Masaryk a mnoho dalších, které také jistě znáte. To byli svobodní zednáři. Jejich společenství je stále pro mnohé tajemným a rojí se kolem něj řada fantaskních teorií. Pravda je o mnoho prostší. U nás se jim dařilo hlavně za první republiky.

Před týdnem 25:35

Politické vraždy, které změnily svět: V listopadu to bude 62 let od atentátu na prezidenta Kennedyho

Od atentátu na prezidenta Kennedyho uplynulo už 61 let, v listopadu to bude let 62. Přesto nejsme o nic moudřejší, co se týče okolností, které k němu vedly, než byli lidé před oněmi šesti desítkami let. Co víme je, že patrně vraždil stoupenec castrovské Kuby Lee Harwey Oswald.

Před 2 týdny 25:30

Ženy na politickém poli středověku? Zakládaly kláštery i vystupovaly na podporu reformačních hnutí

Důkazem toho, že i 10. století v českých zemích nabízelo patřičně urozeným ženám prostor pro jistou seberealizaci, může být postava Mlady Přemyslovny.

Před 3 týdny 25:47

Ženy ve středověku a raném novověku vyhnaly z pivovarnictví i pomluvy

V 16. století napsal britský spisovatel John Skelton satirickou báseň o Eleonoře z Rumanic. Krčmářku vykreslil jako starou škaredou babu, která šidila pivo tak, že do něj přimíchávala svoje sliny i slepičince. Vaření piva v té době patřilo mezi obvyklé domácí činnosti a následný prodej přebytku nápoje dokázal nejen vylepšit domácí rozpočet, ale taky zajistit neprovdaným ženám a vdovám slušné živobytí.

26. březen 2025 26:18

Vladimír Mečiar a Fedor Gál aneb Zrození Krakena

Veřejnost proti násilí (VPN) – slovenská analogie Občanského fóra – se zformovala v průběhu listopadu a prosince 1989. Toto hnutí bylo svou povahou protestním útvarem, ve kterém se sešla řada osobností i proudů dlouhodobě nekompatibilních. Ani vývoj (a rozdělení) OF v Čechách a na Moravě nebyl jednoduchý, ale situace na Slovensku byla v mnoha ohledech složitější.

25. březen 2025 26:47

Vladimír Mečiar a Petr Pithart? Byli něco jako kobra a králíček

Po volbách v červnu 1990 nastoupili do úřadu dva národní premiéři: právník a historik Petr Pithart za Občanské fórum jako předseda české vlády. Pithart vlastně pokračoval ve funkci, do které byl jmenován několik měsíců předtím. A právník Vladimír Mečiar za Veřejnost proti násilí, a to jako premiér slovenský. V prvním půlroce 1990 byl slovenský ministr vnitra.