- Podcasty
- Historie Plus

Poslechněte si podcast: Svobodní zednáři – elita první republiky a zastánci československé státnosti
Alfons Mucha, Edvard Beneš, Milan Rastislav Štefánik, Antonín Švehla, Alois Rašín, František Křižík, Josef Skupa, Zdeněk Štěpánek, bratři Čapkové, Jan Masaryk a mnoho dalších, které také jistě znáte. To byli svobodní zednáři. Jejich společenství je stále pro mnohé tajemným a rojí se kolem něj řada fantaskních teorií. Pravda je o mnoho prostší. U nás se jim dařilo hlavně za první republiky.
Historie Plus
Věnujeme se osobnostem a dějinným událostem nejen z českého prostředí.
Politické vraždy, které změnily svět: V listopadu to bude 62 let od atentátu na prezidenta Kennedyho
Od atentátu na prezidenta Kennedyho uplynulo už 61 let, v listopadu to bude let 62. Přesto nejsme o nic moudřejší, co se týče okolností, které k němu vedly, než byli lidé před oněmi šesti desítkami let. Co víme je, že patrně vraždil stoupenec castrovské Kuby Lee Harwey Oswald.
Ženy na politickém poli středověku? Zakládaly kláštery i vystupovaly na podporu reformačních hnutí
Důkazem toho, že i 10. století v českých zemích nabízelo patřičně urozeným ženám prostor pro jistou seberealizaci, může být postava Mlady Přemyslovny.
Ženy ve středověku a raném novověku vyhnaly z pivovarnictví i pomluvy
V 16. století napsal britský spisovatel John Skelton satirickou báseň o Eleonoře z Rumanic. Krčmářku vykreslil jako starou škaredou babu, která šidila pivo tak, že do něj přimíchávala svoje sliny i slepičince. Vaření piva v té době patřilo mezi obvyklé domácí činnosti a následný prodej přebytku nápoje dokázal nejen vylepšit domácí rozpočet, ale taky zajistit neprovdaným ženám a vdovám slušné živobytí.
Vladimír Mečiar a Fedor Gál aneb Zrození Krakena
Veřejnost proti násilí (VPN) – slovenská analogie Občanského fóra – se zformovala v průběhu listopadu a prosince 1989. Toto hnutí bylo svou povahou protestním útvarem, ve kterém se sešla řada osobností i proudů dlouhodobě nekompatibilních. Ani vývoj (a rozdělení) OF v Čechách a na Moravě nebyl jednoduchý, ale situace na Slovensku byla v mnoha ohledech složitější.
Vladimír Mečiar a Petr Pithart? Byli něco jako kobra a králíček
Po volbách v červnu 1990 nastoupili do úřadu dva národní premiéři: právník a historik Petr Pithart za Občanské fórum jako předseda české vlády. Pithart vlastně pokračoval ve funkci, do které byl jmenován několik měsíců předtím. A právník Vladimír Mečiar za Veřejnost proti násilí, a to jako premiér slovenský. V prvním půlroce 1990 byl slovenský ministr vnitra.
Funkcionalistická perla pod Krušnými horami. V Koldomě v Litvínově se žilo opravdu kolektivně
Pod Krušnými horami na okraji Litvínova stojí unikátní obytný dům. Na první pohled vypadá jako dva paneláky spojené dnes celkem zanedbanou přístavbou. Jedná se ale o unikátní budovu ve funkcionalistickém stylu, která měla také jedinečný účel. Nabízela svým obyvatelům kolektivní bydlení s neuvěřitelným množstvím služeb. Jestli chcete vědět víc, pusťte si přiložené audio.
Pevnost Josefov je světový unikát z dob drastických obléhacích válek. Ukrývá i nejedno tajemství
Ohromující byla cena celého projektu pevnosti Josefov, dříve známé jako Pless. „My víme, že to stálo zhruba nějakých jedenáct nebo dvanáct milionů zlatých. Na dnešní měnu by se to těžko převádělo. Tehdy taky přestavovali pevnost Hradec Králové a stavěli Terezín.
Jan Blažej Santini-Aichel musel mít obrovskou energii. Narodil se totiž postižený
Jmenoval se Jan Blažej Santini-Aichel, ale nejčastěji je známý prostě jako Santini. Narodil se v Praze roku 1677 v rodině váženého italského kameníka Santina Aichela. Maminka byla Češka a křtěný byl v Chrámu svatého Víta. Protože přišel na svět tělesně postižený, nemohl pokračovat v těžké kamenické práci jako jeho otec. Ale měl blízko ke stavařství, za podpory rodičů se rozhodl být architektem a tím se také stal.
Břevnovský klášter – útěšné místo na kraji Prahy
Benediktinský klášter v Praze Břevnově je nejstarším českým klášterem vůbec. Zakládali ho bratři benediktini z nejstaršího církevního řádu vůbec. „Na svědomí“ ho má svatý Vojtěch, takto druhý pražský biskup a benediktin.
Pod vlivem kultu: Členkám NXIVM vypalovali na tělo cejch s monogramem vůdce
Dohromady 120 let za mřížemi – takový trest si od newyorského soudu na podzim roku 2020 odnesl Keith Raniere, zakladatel organizace NXIVM. Nabízeli sice kurzy osobního rozvoje, ale Raniere byl odsouzený za obchodování s lidmi, sexuální zneužívání a další zločiny. Tříletý trest si ve stejné kauze odnesla i Ranierova pravá ruka a herečka Allison Macková. Jak si NXIVM vysloužila označení sex-kult? Poslechněte si nejnovější díl série Pod vlivem kultu.