Historie českého zločinu

Český rozhlas

Dobrodružství české kriminalistiky na pomezí rozhlasové hry a dokumentu.

Web

Epizody

Před pěti dny
27:02

Takový malý letní výlet. Klukovina z rodokapsu skončila za protektorátu tragicky

Byl horký červenec roku 1939 a jihomoravští kamarádi umírali nudou. Co si takhle udělat malý výlet za dobrodružstvím? Do Prahy? Anebo snad až za hranice protektorátu? Inspirací jim byl zábavný rodokaps, ve skutečnosti šlo ale o pořádné drama.

Před týdnem
26:12

Klíč k vrahovi. K vyřešení případu napomohla superprojekce

Náhodný nález kosterních pozůstatků v lese na Ostravsku v roce 1970 vyvolal řadu otázek. Poblíž totiž ležel zkorodovaný dozický klíč. Patřil klíč oběti násilného trestného činu, nebo vrahovi? Mohly by do případu promluvit značky vyražené na klíči? Pátrání po vrahovi bylo složité. Významnou roli sehrála kriminalistická technika.

Před 2 týdny
26:32

Ta vražda byl omyl. Vražda oblíbeného hostinského šokovala široké okolí

Pachatelé hrůzného činu v jihomoravských Hostěrádkách byli dva. Jeden ustrašený a nesmělý, druhý schopný jít i přes mrtvoly. To, co v říjnu roku 1930 společně provedli, otřáslo celým krajem. Pátrání vedl věhlasný vrchní strážmistr František Muzikář.

Před 3 týdny
26:52

Bílá mlha. Jižním Městem otřásla brutální vražda. Obětí byla vrahova tchyně a obě děti

Jeden z nejslavnějších kriminálních případů někdejšího šéfa pražské mordparty Jiřího Markoviče se odehrál v roce 1978. Detektivové měli před sebou vraha, ze kterého šel skutečně strach.

18. srpen 2021
26:31

Loupež v Poštovním muzeu aneb Kdo ukradl modrého Merkura?

V březnu 1970 zmizel z Poštovního muzea v Praze vzácný osmdesátiblok poštovních známek. Nejen pražští kriminalisté byli na nohou, šlo totiž o událost mezinárodního měřítka.

11. srpen 2021
26:46

Nech toho, Pepane! Podivný milostný trojúhelník skončil vraždou

Velká rodinná tragédie z května 1925. Četníci z Pocínovic potřebovali logiku a citlivý přístup ke svéráznému pachateli. Jen tak mohli získat přiznání toho, kdo zabíjel.

4. srpen 2021
26:58

Mistr podvodník. Skutečného radu Vacátka ale nepřevezl

Seznam jeho falešných jmen je úctyhodný. Dokázal podvést a obrat desítky lidí. Prokázal skvělé herecké nadání, když se mu podařilo podvést i policii.

28. červenec 2021
22:00

Přes hranice! I komunistické Československo zažilo terorismus

Ta noc se stala noční můrou. Postarala se o to trojice známých firem. Měli už na kontě šmelinu i vloupačky. A teď si vymysleli velkolepý plán na lepší život.

21. červenec 2021
27:03

Romeo, nebo vrah? Případ nešťastné lásky ukončila smrt jednoho z milenců

Případ jako ze Shakespeara: láska, které nikdo nepřál, skončila smrtí. Byla to ale vražda, nebo pokus o dvojitou sebevraždu? Úkol pro četníky z Jehnic.

14. červenec 2021
26:45

Nikdo mě neviděl. Případ jediné vykonané popravy v Brně za první republiky

Za brutální dvojnásobnou vraždu obyvatel fary dostal tulák trest smrti. Milosti prezidenta se nedočkal. Šlo o jedinou popravu v Brně za celou dobu trvání první republiky.