- Podcasty
- Historické povídky

Poslechněte si podcast: Jaroslav Achab Haidler: Král řezník. Starý pesachový příběh z revolučního roku 1848 v Alsasku
V sobotu (12. dubna 2025) večer začíná Pesach. Svátek nekvašených chlebů patří k nejdůležitějším židovským svátkům v roce. Připomíná židům, že Bůh vysvobodil jejich národ z egyptského otroctví a otevřel mu cestu ke svobodě.
Historické povídky
Vzrušující okamžiky velkých dějin propsané do malých životů. Historické příběhy současných autorů i dávné mýty a legendy. Nová řada přináší tajemství překvapivých souvislostí pro lepší pochopení dneška. Těšit se můžete na díla Petra Stančíka, Miloše Doležala, Vladislava Vančury, Karla Schulze nebo Napoleona Bonaparte. Kdo nezná historii, je odsouzen ji opakovat!
Jan Němec: Labutě. Co můžete udělat, když vaše země začne válku a vy s tím nesouhlasíte?
Ruská akademička se spolu se svou milenkou rozhodne protestovat uprostřed Moskvy pomocí pas de deux z Labutího jezera.
Miloš Doležal: Zahradníček a malí Izákové. Povídka o drcení křehkého básníka v žaláři komunistů
Drastické okolnosti života básníka Jana Zahradníčka jsou námětem historické povídky Miloše Doležala a podávají otřesné svědectví o komunistických praktikách.
Ofir, Obrazoborectví. Popírači, pokrytci a fake news – aktuální témata v příbězích Karla Čapka
Geniální a hravé domýšlení dějinných příběhů v Čapkových Apokryfech patří k rodinnému stříbru české literatury. Poslechněte si dvě povídky!
David Žák: Muž nad městem. Příběh bývalého estébáka
Z odstupu let se těžko pozná, kdo byl nepřítel a kde je pravda. Příběh dvojitého agenta z Prachaticka v autobiografické povídce jihočeského autora.
Jan Štifter: Světlo z Pauliny. Příběh o ztrátě domova a vykořenění
Návraty do rodných míst nebývají jednoduché. Do česko-německého pohraničí se desítky let po odsunu vrací jedna z jeho tehdejších obyvatelek.
Michal Sýkora: Nadějné vyhlídky
Fenomén letní brigády se otiskl do povídky autora úspěšných detektivek.
Jiří Padevět: Zlo nezmizelo. Konec května před osmdesáti lety
Pro omamnou vůni šeříků se nechce věřit. Na řadě českých rukou zůstává nesmazatelně krev nevinných obětí zuřivé msty, znásilňování a neospravedlnitelného zabíjení. Masakrování Němců samozvanými revolučními gardami v Postoloprtech, v Přerově dokonce včetně kojenců a malých dětí, stovky mrtvých a znásilněných v internačním táboře Hanke u Ostravy, dva tisíce mrtvých po vyhnání brněnských Němců.
Dalibor Vácha: Jmenuji se Kubiš, Jan Kubiš. Příběh výsadkáře, který hodil bombu na Heydrichův vůz
Příběh hrdiny protinacistického odboje z operace Anthropoid, kdy s Jozefem Gabčíkem zlikvidovali zastupujícího říšského protektora Heydricha.
Karel Ladislav Kukla: Batalión. Poslední štace všech staropražských ztroskotanců
Truchlivá historie staropražské putyky, poslední štace všech ztroskotanců. Vyprávění z knihy rozmarných obrázků Ze všech koutů staré Prahy.
Jiří Hájíček: Bezejmenný. Příběh inspirovaný skutečnou událostí z léta 1944
Je léto roku 1944 a u obce Purkarec nedaleko Českých Budějovic seskočilo několik československých výsadkářů vyslaných z Londýna. Jejich úkolem bylo posílat do Anglie zprávy z protektorátu. Operace s krycím názvem GLUCINIUM nezačala dobře.