Dopolední Region
1. listopad 2023

Poslechněte si podcast: Historické hodiny v Týnci nad Sázavou seřizuje Vlastimil Vanžura s velkou láskou. Dělá to už 40 let

Kdo projíždí Týncem nad Sázavou, těžko si na kopci nevšimne historické budovy hotelu Týnec a na ní velkých hodin. Ty se zpožďují, nebo zrychlují podle počasí. Aby šly správně, chodí je několikrát za týden seřizovat hodinář Vlastimil Vanžura. Jak sám říká, dělá to s láskou už 40 let. Jeho příběh přináší redaktorka Věra Hájková.

03:34

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Dnes 03:33

Pražské Jezulátko má na šatičkách odlesky nebe. Výtvarnici při jejich tvorbě inspirují staré obrazy

Malířka Markéta Melenovská už 17 let navrhuje šatičky pro Pražské Jezulátko. Vytvořila jich asi 200 kusů. Vosková soška má podle legendy zázračnou moc. Hlavně v předvánočním čase za Jezulátkem míří lidé z celého světa, aby Jezulátku pošeptali tajné přání. Někteří poutníci si potom odvážejí kopii sošky v originálních šatičkách.

Včera 03:30

Archeoložka Kateřina Blažková je velký patriot. Rakovnicko se jí za to odměňuje významnými nálezy

Být archeologem na Rakovnicku bylo pro Kateřinu Blažkovou z počátku její pracovní kariéry skutečnou výzvou. Trvalo deset let, než se dočkala prvních větších nálezů. Díky svému nadšení postupně vybudovala kvalitní tým spolupracovníků, kteří zkoumají na Rakovnicku terén. Díky nálezu amuletu v Dřevíči se po mnoha letech spolupráce našich odborníků letos podařilo rozluštit i nejstarší nalezený hebrejský text v Izraeli.

Před dvěma dny 03:17

Lenka Urbanová z Kamenných Žehrovic na Kladensku vytvořila pozoruhodnou sbírku vánočních předmětů

Vánoční ozdoby z různých materiálů, formičky na cukroví, papírové ubrousky s vánočními motivy, vánoční balicí papíry, figurky adventních postav z textilu i ze skla, dřevěné louskáčky na ořechy, svíčky, klasické i elektrické, skřipce na svíčky, papírové betlémy, stojany na vánoční stromky, krabice na cukroví, vánoční reklamy, koledy, notové záznamy. Co vás jen napadne a má to spojitost s Vánocemi, to pravděpodobně objevíte ve sbírce Lenky Urbanové.

Před čtyřmi dny 03:17

Tříkrálový, Legový nebo Jelínkový. Zámek Loučeň nabízí komnaty plné ozdobených vánočních stromků

Zámek Loučeň zve v adventním čase k prohlídkám komnat plných ozdobených stromků. Tematické prohlídky nazvané Příběh vánočního stromečku se letos konají pošesté a mají podtitul Abeceda Vánoc.

Před pěti dny 02:35

Děkujeme ti za čas, který jsi nám dal, loučí se kolegové s hasičem Martinem Kučerou. Sloužil 37 let

Neuvěřitelných 37 let pomáhal lidem v nesnázích a zachraňoval životy. Benešovský hasič Martin Kučera se tento týden naposledy před odchodem do penze připravil na výjezd a jako velitel nechal nastoupit svou četu. Příběh i loučení hasičského veterána přináší redaktorka Věra Hájková.

Před šesti dny 03:16

Zuzanu Wildmannovou péče o svého psa přivedla k práci fyzioterapie psů

Napadlo vás někdy, že i vaši čtyřnozí mazlíčci mohou mít bolesti v zádech, bolí je klouby nebo je trápí zablokovaná krční páteř? I zvířata občas potřebují rehabilitaci. Přesně to si uvědomila paní Zuzana Wildmannová a už 8 let působí také jako terapeut Dornovy metody pro zvířata. Založila si provozovnu Belgian Fox, kde se věnuje fyzioterapii, rehabilitaci a Dornově metodě psů a koní.

Před týdnem 02:03

Kardioložka Zuzana Moťovská: Nepovažuji se za čistého vědce. Inspiruje mě osud pacientů

Prestižní vědecké ocenění Česká hlava letos získala kardioložka Zuzana Moťovská. Vedoucí Divize akutní kardiologie ve Vinohradské nemocnici v Praze se intenzivně věnuje i výzkumu. Jak vypadá její pracovní den, uslyšíte v reportáži Andrey Skalické.

Před týdnem 03:30

Tomáš Barták dělal kočího císaři. Zahrál si s hvězdami světového filmu, na plátně je ale neviditelný

Mistr opratí Tomáš Barták vozil v kočáře císařovnu Sissi, herce Morgana Freemana i Orlanda Blooma. Téměř padesát let spolupracuje s filmovými štáby, cvičí a zajišťuje pro ně koně do reklam, pohádek i seriálů. Pracuje každý den v týdnu. Často vstává už ve dvě ráno, aby byl v šest hodin na place.

Před týdnem 03:04

Jaroslava Jenčíková hraje se studenty mladoboleslavské střední školy Na Karmeli divadlo už 40 let

Píše i básně a prózu. Svůj první soubor, který vznikl na této škole, pojmenovala Divadlo Poezie. Existuje dodnes, ale už dávno nehraje ve verších. Jeho členkami ještě stále jsou dvě dívky–ženy z původního souboru.

Před týdnem 03:29

Když se z garáže stane muzeum. V osmdesáti letech Karel Petschke stále jezdí s veterány na závody

Karel Petschke měl vždy rád starožitnosti a auta, která měla styl. Netušil ale, že díky svému životnímu stylu bude mít na stáří doma v Horoměřicích doslova technické muzeum.