Sousedé
26. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Historická německá kronika severočeské obce Tisá vychází v češtině

V úterý 23. listopadu se v obci Tisá na Ústecku konala malá slavnost: křest překladu místní německé kroniky. Jejímu vydání předcházelo několik let pilné práce.

15:08

Sousedé

Vydává: Český rozhlas

Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.

Web

Před týdnem 15:00

Drážďanský Striezelmarkt za pár dní po dvouleté přestávce otvírá

V dalším vydání Sousedů pokračujeme s představováním německých spolků a center setkávání v České republice. Tentokrát vydáváme do Krkonoš.

Před 2 týdny 14:56

Skiareály na německé straně Krušných hor s obavou vyhlížejí zimní sezonu. Význam bramborové natě

Tradiční Archivní návraty vám tentokrát nabídnou přednášku z roku 1941 o významu a mnohostranném využití bramborové natě. Toto téma samozřejmě souvisí s válečným nedostatkem a nutností šetřit.

Před 3 týdny 12:10

Rozhovor s Petrou Laurin. V továrně na františky. Medailonek výtvarníka Carla Thiemanna

Opět se vydáváme do Domu česko-německého porozumění do Rýnovic u Jablonce nad Nisou, v jehož čele stojí Petra Laurin.

28. říjen 2022 14:57

Ve středu 9. listopad začíná divadelní festival německého jazyka

Předprodej vstupenek na 27. ročník divadelního festivalu německého jazyka, který se koná od 9. listopadu do 4. prosince v Praze, už začal. Jako obvykle jsme k mikrofonu pozvali ředitele a dramaturga festivalu Petra Štědroně, aby nám představil letošní program.

21. říjen 2022 14:54

Česko-německé kořeny jako inspirace pro studium evropského práva

Hostem dnešního vydání Sousedů je Katharina Dirriglová, která vystudovala práva a překladatelství na Univerzitě Karlově v Praze. V současné době pracuje na Úřadu vlády ČR, kde zkoumá, zda jsou návrhy zákonů slučitelné s evropským právem.

14. říjen 2022 15:02

Klement Gottwald vítá Wilhelma Piecka v Československu. Výuka češtiny v saském Budyšíně

Další vydání Sousedů otevíráme pravidelnou rubrikou Archivní návraty, ve které vždy jednou za měsíc hledáme v rozhlasovém archivu zajímavé německojazyčné nahrávky. Tentokrát jsme vybrali nahrávku, která pochází z 24. října roku 1951. Jde o uvítací projev na počest návštěvy prezidenta Německé demokratické republiky Wilhelma Piecka v Československu.

7. říjen 2022 12:31

Bratři Morchoevi, bojovníci proti nacismu, budou mít na severu Čech možná už druhý pomník

V obci Tisá se rozjíždí debata, zda tam postavit pomník protinacistickým bojovníkům – bratrům Morcheovým. Diskusi podnítil historik Martin Krsek, který se příběhem Morcheových zabývá, a také jejich potomci.

30. září 2022 14:55

Německé obce se těžce vypořádávají se stoupajícími cenami energií. Letecké eso Julius Arigi

Obecně prospěšná společnost Bohemia Troppau letos slaví 30. výročí svého založení. Připomeneme si ji v repríze loňského rozhovoru. Povíme si také o tom, jak se německé obce vyrovnávají s vysokými cenami energií.

23. září 2022 15:00

Dolní Rakousko a tři české kraje vydaly společnou publikaci věnovanou muzeím a jejich pokladům

V rámci 100. výročí Dolního Rakouska se v Rakouském kulturním fóru v Praze uskutečnila prezentace dvojjazyčné publikace Putování po muzeích v České republice a Dolním Rakousku.

16. září 2022 15:01

Kreativní Sasko se představilo v Praze. Hans Bauer, čestný občan města Augsburgu

Kreativní Sasko bylo motto letního festivalu, který se minulý pátek a sobotu konal v saské styčné kanceláři v Praze. Návštěvníkům kancelář společně s obcemi, vysokými školami a veřejnou správou představila malé firmy, dílny a jejich výrobky.