- Podcasty
- Sousedé

Poslechněte si podcast: Historická debata o životní úrovni. Medailonek Karla Zörkendörfera
70. výročí měnové reformy se připomeneme 1. června. Tehdy komunistický režim, aby zachránil hospodářství před krachem, pod záminkou ukončení přídělového systému a zrušení černého trhu, znehodnotil úspory obyvatel a navázal československou korunu na sovětský rubl. Následovaly bouřlivé lidové protesty.
Sousedé
Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.
Marie Majerová německy o sjezdu komunistických žen v Liberci
Je to právě čtyři týdny, co jsme se naposledy vypravili do rozhlasového archivu hledat nějakou zajímavou německojazyčnou nahrávku. Posledně jsme si hráli nahrávku z období protektorátu, dnes to bude z roku 1966.
Dora Kaprálová o tvorbě i životě v Berlíně. Lososi a Labe. Pověsti a pohádky Němců z Jizerských hor
Tentokrát začneme povídáním se spisovatelkou a publicistkou Dorou Kaprálovou, rodačkou z Brna, která žije v Berlíně. Naše kolegyně Jarmila Wankeová se s ním potkala v Lisztově institutu, maďarském kulturním centru, na setkání s účastníky Visegrádského programu rezidenčních pobytů pro spisovatele. Povídala si s ní o její tvorbě i o životě v Berlíně.
Max Schneider: Z Československa přes Londýn do NDR
Tentokrát vám ve výročí týdne představujeme Maxe Schneidera, který se narodil 19. listopadu 1909 v České Lípě.
Výstava o Ottfriedu Preusslerovi. Polévkové muzeum v Krušných horách. Medailonek Maxe Schneidera
Jak už jsme připomínali v říjnu, letos uplynulo 100 let od narození spisovatele Otfrieda Preusslera, rodáka z Liberce, autora knížek Malá čarodějnice, Čarodějův učeň, Anděl v kulichu a dalších.
S Tomášem Cidlinou o ceně Adalberta Stiftera. Medailonek Ericha Kleibera
Na pravidelném setkání pasovské místní skupiny Sudetoněmeckého krajanského sdružení na začátku října udělil zástupce sdružení Bernd Posselt českému historikovi z České Lípy Tomáši Cidlinovi medaili Adalberta Stiftera. Pozvali jsme ho k mikrofonu, aby nám pověděl o svých zážitcích z Pasova i plánech do budoucna.
Němečtí klienti Františkových Lázní. Výstavba na Klínovci. Bojovník SNP a příslušník Stasi z Krkonoš
Prvním tématem prvních listopadových Sousedů jsou lázeňští hosté z Německa ve Františkových lázních. Odtamtud to pak už není daleko do Krušných hor.
Archivní nahrávka o germanizaci Prahy. Vlci v Krušných horách. Výročí C. E. Schmidta
Po kratší pauze jsme se opět vypravili do rozhlasového archivu, abychom pro vás našli další zajímavou německojazyčnou nahrávku. Tentokrát uslyšíte hlas protektorátního náměstka pražského primátora Josefa Pfitznera, historika a profesora pražské německé univerzity. Nahrávka je z roku 1940 a Pfitzner na ní mluví o přejmenovávání pražských ulic.
Otfried Preußler by oslavil 100 let. V Sasku výrazně vzrostl počet nehod cyklistů
Tentokrát uslyšíte závěr třídílného povídání s paní Marií Malivánkovou – Waskovou, spoluautorkou nové knížky o historii města Úterý. Minule jsme si povídali právě o dějinách Úterý, tentokrát to bude o osudech rodiny Waskových.
O dějinách města Úterý. Prominentní východoněmecký teoretik kultury Erhard John, rodák z Jablonce
Na konci září jsme v našem pořadu vysílali rozhovor s jednou ze tří autorek nové knížky o historii města Úterý, s paní Marií Malivánkovou-Waskovou. Tentokrát si s ní povídáme o obsahu zmíněné knížky, tedy o dějinách Úterý.
Obnova rašelinišť v Krušných horách. Rozhovor s politoložku a spisovatelku Eugenii Trützschler
Letos jsme si připomínali 55 let od konce Pražského jara, které ukončila invaze vojsk Varšavské smlouvy. U příležitosti tohoto výročí uspořádala Saská kontaktní kancelář v Praze konferenci. Organizovala ji Eugenie Trützschler.