30. květen 2022

Poslechněte si podcast: Bourání mešit jako cesta k moci. Hinduističtí nacionalisté svádí boj o výklad dějin

„Bohové musí být každý den uctíváni všemi předepsanými obřady. Je to jejich právo!“ S těmito slovy zahájil o víkendu jeden z indických svatých mužů protestní hladovku. Chce donutit úřady, aby mu povolily provést obřady k uctění údajného idolu boha Šivy nalezeného v mešitě Džňánvápí ve městě Váránasí. Přiživil tak mezináboženský konflikt, který hrozí přerůst v otevřené násilí. Nebylo by to v indické historii poprvé.

25:16

Za obzorem

Vydává: Český rozhlas

Konflikty, politika i kultura – pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa. Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.

Web

Před týdnem 26:30

Jugoslávie se v hranicích jednoho státu snažila sjednotit Chorvaty, Srby, Slovince i Bosňáky, západní i východní křesťany a muslimy

Důležitým prostředkem k vytváření společné jugoslávské identity byla populární hudba, která v mnoha lidech ze zemí bývalé Jugoslávie dodnes vyvolává nostalgické pocity. Pořad připravila Magdalena Fajtová.

Před 2 týdny 25:39

Tři z deseti mrtvých slonů ve střední Africe nesou známky pytláctví

Mohutné kly slonů afrických můžou dorůstat až tří metrů. Velká část zuboviny přitom není vidět, protože je překrytá svalovinou a kůží. Proto sloni útok pytláků nemohou přežít. Jen za listopad 2021 zadržel Interpol a Světová celní unie téměř tunu slonoviny a předmětů z ní vyrobených. V Africe jich přitom zbývá asi 512 tisíc. Zatímco v některých zemích se daří díky ochraně přírody jejich počty stabilizovat, v jiných regionech jsou sloni na pokraji vyhynutí. (repríza)

Před 3 týdny 25:52

Africký Sahel se v posledních desetiletích potýká s opakovanými vojenskými převraty, populační explozí a rostoucím počtem lokálních konfliktů

Vše to souvisí s vysycháním jižního okraje Sahary. V dnešním dílu pořadu se podíváme, jak právě měnící se Sahara utvářela region, který byl jednou z kolébek africké civilizace. A také na pokus zastavit rozšiřování pouště. Pořad připravil Zdeněk Novák.

17. červenec 2022 24:10

Nebezpečná ideologie salafismus se dostává do Bosny a Hercegoviny

Salafismus – konzervativní odnož sunnitského islámu – je oficiální náboženská doktrína Saúdské Arábie. V průběhu posledních několika dekád se ale skrze humanitární pomoc, vzdělávání nebo třeba stavbu mešit dostává i do států, ve kterých lidé po staletí vyznávají umírněnou formu islámu.

10. červenec 2022 25:01

Nejmocnější diplomatická síla Indie i nástroj útlaku. Obojí se rodí na jógové podložce

Když se v roce 2014 chopila vlády v Indii strana BJP, jednou z jejích hlavních priorit se stala podpora jógy. Tento druh cvičení už dlouho patří k nejúspěšnějším vývozním artiklům indické kultury, vláda pod vedením premiéra Naréndry Módího se ale rozhodla udělat z jógy vlajkovou loď indické kulturní diplomacie. Jógu používá také k temnějším cílům: K prosazování vlastní šovinistické politiky na domácí půdě.

3. červenec 2022 25:40

„Nebojte se nás.“ V Jihoafrické republice má pětina dospělých HIV, boj s virem komplikuje i pandemie

Nejmladšímu řečníkovi 13. mezinárodní konference o AIDS bylo 11 let. Jihoafričan Nkosi Johnson se s HIV narodil. Kvůli diagnóze ho později odmítli přijmout i do školy. „Chodíme, mluvíme, máme potřeby jako kdokoliv jiný. Nebojte se nás, jsme všichni stejní,“ řekl na závěr svého vystoupení, ve kterém mluvil o své nemoci, o smrti biologické matky a adoptivní mámě Gail. To se ale psal rok 2000, jen o rok později zemřel. Nkosi je dodnes tváří boje za práva pacientů s HIV/AIDS.

26. červen 2022 25:11

Do 20 let zmizí čtyři země. Tichomořské ostrovy naplno pociťují dopady klimatických změn

Jednou z oblastí, na kterou už dnes těžce dopadá klimatická změna, jsou tichomořské ostrovy. Jedná se o malé země, které samy produkují naprosto minimální množství skleníkových plynů, přesto jsou to právě obyvatelé Mikronésie, Melanésie a Polynésie, kteří se musejí přizpůsobovat s nemalými obětmi rychle se měnícím přírodním podmínkám. Co to obnáší a pro které země budou dopady změny klimatu nejspíš brzy fatální?

20. červen 2022 24:31

Libanon nastartoval změny. Jestli se „pohnou ledy“, to se uvidí

Volby v Libanonu nedopadly pro hnutí Hizballáh a jeho spojence nejlépe. Do parlamentu se tam také dostaly nové a neokoukané tváře, které chtějí zemi změnit k lepšímu. Je to ale vůbec možné? Téma pro pořad Za obzorem. Připravil Jiří Klečka.

13. červen 2022 24:25

Válka na Ukrajině vrací do hry i venezuelskou ropu

Válka na Ukrajině má nečekané dopady na druhém konci planety. Kvůli snaze zbavit se závislosti na ruské ropě se na světové trhy pokradmu vrací jeden z nejtvrdší autoritářských režimů, kterým je Venezuela prezidenta Nicoláse Madura.

6. červen 2022 24:58

Přesný počet Číňanů v Nigérii není známý

Odhadem jich tam žijí desítky tisíc. Jsou to úředníci, poradci, podnikatelé, technici. Přicházejí sami nebo následují zakázky, které čínské společnosti v Nigérii získávají. Ty se často týkají strategické infrastruktury, na jejíž výstavbu si vláda od Pekingu půjčuje. Podmínky splácení jsou přitom často nejisté a můžou vést k vážným problémům. O pronikání Číny na africké trhy natáčela Kateřina Havlíková.