5. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Otázka, zda víra prospívá zdraví, je špatně položená, říká filozof Robin Kopecký

Filozof a biolog Robin Kopecký má mnoho odborných zájmů. Mezi nimi najdeme i zkoumání religiozity v různých zajímavých souvislostech. V rámci jednoho z těchto bádání se zaměřoval na zjišťování souvislostí víry se zdravím a pocitem pohody. Jiný výzkum, kterého se účastnil, se zabýval mírou zastávání konspiračních teorií u katolicky věřících, věřících bez vyznání a ateistů.

39:48

Hergot!

Vydává: Český rozhlas

Neortodoxní pohled na duchovní záležitosti.

Web

Před pěti dny 44:27

Druhý dech Islámského státu? Silný je převážně tam, kde selhává stát, říká analytik

Takzvaný Islámský stát zánikem chalífátu v Sýrii a v Iráku nezmizel. Některé odnože této mezinárodní džihádistické skupiny mají velmi aktivní členy a v některých oblastech nezpochybnitelný politický a společenský vliv. O nedávných aktivitách Islámského státu, a to nejenom v Africe, se v Hergot!u pobavíme s analytikem Jakubem Ježkem.

Před týdnem 47:55

Předvařená bible? Podcast, který nabízí čtení posvátných příběhů nenáboženským způsobem

Kulturně komunitní židovské centrum JCC Prague chce být otevřeným a inspirativním místem pro učení, kreativitu a inovativní myšlení. Z důvodů současných protiepidemických opatření se snaží tento cíl naplňovat převážně v online prostoru. Do pořadu Hergot! přišla přiblížit tyto aktivity zakladatelka centra Pavlína Šulcová. Druhý host, Jan Fingerland, dorazil, aby povyprávěl o svém podcastu Předvařená bible, který točí právě pod hlavičkou JCC Prague.

Před 2 týdny 45:28

Papež František, americké volby, pandemie. Religionistická bilance roku 2021 se Zdeňkem Vojtíškem

Jaký byl loňský rok pro věřící, hledající, nevěřící i nehledající? Jak se náboženství odráželo ve společnosti a jakým způsobem se společenské změny promítly do prožívání víry? Stala se nějaká nepravost? A byl nějaký důvod k nadšení? Rok 2021 jsme v Hergot! rekapitulovali s religionistou Zdeňkem Vojtíškem.

26. prosinec 2021 45:24

Jak (ne)slaví Vánoce věřící bahá'í? Důležité jsou vztahy s blízkými

Náboženství bahá'í vzniklo v 19. století na území dnešního Íránu, odkud se rozšířilo do celého světa, byť jeho věřící prakticky všude tvoří jen malou menšinu. Pro bahá'í je charakteristická otevřenost a důraz na jednotu všech lidí. Příznačné je ale pro tuto víru i vnímání různých náboženských proudů jako plnohodnotných Božích projevů.

13. prosinec 2021 39:20

„Konvertuj ke křesťanství a osvoboď se!“ S amerikanistou o roli náboženství v časech otrokářství

O roli náboženství v boji za občanská práva a rovnoprávnost Afroameričanů jsme v Hergot!u už několikrát mluvili. Tentokrát jsme se v historii podívali ještě o něco dál. S amerikanistou Janem Benešem z Ostravské univerzity jsme probírali roli náboženství v časech otrokářství.

21. listopad 2021 45:40

Označit muslima za nemuslima je dodnes těžký kalibr, říká arabista Bronislav Ostřanský

Islamolog a arabista Bronislav Ostřanský v Hergot!u rozhodně není poprvé. Tentokrát představil Knihu náboženských a filosofických sekt a škol, kterou nedávno přeložil z arabštiny. Jde o významné dílo perského středověkého myslitele Aš Šahrastáního. Popisuje v něm náboženské proudy a směry, které na Blízkém východě existovaly v 11. a 12. století a některé existují dodnes. V Hergot!u jsme se zaměřili na debaty, které vedli zástupci islámských směrů, a na jejich aktuální význam.

14. listopad 2021 40:15

Nacismus versus okultismus. Jak se čeští mágové snažili zničit Hitlera

K duchovnímu prostředí první republiky patřily i okultní a hermetické spolky, které měly také svoje výrazné osobnosti. Jednou z nich byl i intelektuál a mág Jan Kefer, umučený v roce 1941 v koncentračním táboře Flossenbürg.

7. listopad 2021 38:40

Nechci svoji víru žít v uzavřeném klubíku, říká Alexandra Jacobea z projektu Nekostel

Alexandra Jacobea působí jako evangelická farářka v pražských Dejvicích. Kromě toho se ale stala jednou z tváří projektu Nekostel, který právě pod patronací Českobratrské církve evangelické vznikl. U jeho zrodu stáli mimo jiné faráři Karel Müller a Jakub Malý, známí také jako Pastoral Brothers, literární historik (a kazatel) Martin C. Putna nebo teolog Saša Flek, který s Alexandrou tvoří kazatelskou dvojici jménem Sousaší.

31. říjen 2021 34:57

Spiritualita zvířat. Opravdu mají duchovní zážitky?

Biolog Roman Figura z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity říká, že některé chování se tomu přinejmenším značně podobá. V pořadu Hergot! mluvil o možné spiritualitě zvířat, jejich rituálech a souvisejících tématech.