Hergot!
6. únor 2023

Poslechněte si podcast: Obraz ráje na zemi. Náboženská minulost i současnost Krymu

O Krymském poloostrově toho bylo v poslední době řečeno mnohé. V Hergot!u se s historikem a teologem Filipem Outratou podíváme na náboženskou minulost i současnost tohoto starobylého území, která úzce souvisela s měnící se politickou situaci.

46:07

Hergot!

Vydává: Český rozhlas

Neortodoxní pohled na duchovní záležitosti.

Web

Před týdnem 48:03

Radostí a tancem proti zvůli osudu. O chasidech s religionistou Pavlem Hoškem

Chasidé jsou dnes známí jako ortodoxní židovské hnutí. Z jakých kořenů ale vycházejí a jaká je jejich spiritualita? To v Hergot!u představil religionista a teolog Pavel Hošek, kterému loni vyšla kniha Chasidské příběhy s podtitulem Mezi židovskou mystikou a krásnou literaturou.

Před 2 týdny 50:15

Nejlepší zpráva o Bohu je krása, říká herečka a scenáristka Lucie Trmíková

Co se děje v jejím nitru, když píše a hraje postavy jako Terezii z Lisieux, Matku Terezu nebo Růženu Vackovou z nejnovější hry Ženy držte huby!? To přišla do Hergot!u poodhalit herečka a scenáristka Lucie Trmíková, držitelka Thálie a Ceny Alfréda Radoka a členka divadelního souboru JEDL.

Před 3 týdny 49:46

O historii, která mizí před očima s arabistkou Lenkou Hrabalovou

Nová kniha „Dějiny v troskách“ arabistky, íránistky a cestovatelky Lenky Hrabalové popisuje, z jakých důvodů dochází na Blízkém východě k rychlému mizení kulturních památek. Jedním z nich je jejich cílené ničení.

26. únor 2023 50:54

Houba místo hostie? O psychedelickém křesťanství s religionistou Janem Blahůškem

Psychedelika jsou látky, které způsobují změny ve vnímání reality. Většinu lidí nejspíš překvapí, že mohou hrát důležitou úlohu i v křesťanství. I když je mainstreamové církve považují za něco nebezpečného, existují společenství nebo jednotlivci, pro jejichž spiritualitu jsou velmi důležité. A právě na ty se pořad Hergot! zaměřil s religionistou a teologem Janem Blahůškem z České psychedelické společnosti.

20. únor 2023 47:07

Slované jako spása světa a Putin jako Nomo? Přezkoumávání myšlenkového světa hnutí AllatRa

Kdo a co stojí za novým duchovním hnutím AllatRa? Proč projekt Tvořivá společnost zveřejňuje rozhovory s kontroverzními českými politiky? V Hergot!u na tyto otázky odpovídá religionista Jakub Ludvík a členky společenství AllatRa a Tvořivé společnosti Světlana Šilivská a Karolína Hronová.

12. únor 2023 49:23

Mezi mystikou, mystifikací, uměním a blbostí. Rozhovor s Jedinečným svatopěstitelským družstvem

Jedinečné svatopěstitelské družstvo je skupina tvořící na hranici umění, recese a náboženství. Uctívají Pana Miláčka – Mladýho Svatýho a v Centru současného umění DOX právě slaví 22 let své existence výstavou Stavitelé chrámů. Do Hergot!u přišli své aktivity přiblížit Martin Koutecký, předseda družstva, a David Koutecký, jeho náměstek.

16. leden 2023 42:37

Funguje ájurvéda? O indické tradiční medicíně s antropoložkou Alžbětou Wolfovou

Co je ájurvéda a jak se praktikuje v Česku? O tom v Hergot!u mluvila antropoložka Alžběta Wolfová, která strávila několik let v různých ájurvédských centrech a zkoumala, jak tato tisíce let stará indická medicína ovlivňuje životy druhých lidí, ale také její vlastní tělo a mysl.

8. leden 2023 48:28

Zachrání lidstvo Tvořivá společnost? S religionistou Zdeňkem Vojtíškem o novém hnutí

Religionista Zdeněk Vojtíšek je již pravidelným novoročním hostem Hergot!u. Letos se kromě zhodnocení minulého roku v rozhovoru zaměřil na vzrůstající vliv nového společenství AllatRa, které má v Česku několik tisíc stoupenců, bojuje proti označení náboženství a chce sjednotit lidstvo v tvořivé společnosti.

2. leden 2023 46:29

Válka na Ukrajině, protesty v Íránu: Religionistická bilance roku 2022 se známými osobnostmi

Pořad o spiritualitě a společnosti Hergot! vstupuje do druhé dekády své existence společně s nevšedními hosty. Deset osobností odpovídá na otázky: Co nejhoršího se podle vás stalo v oblasti náboženství v loňském roce? Co nejlepšího? A co vás osobně nejvíc v roce 2022 duchovně povzbuzovalo?