Hergot!
3. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Jak se stal Jan Žižka horlivým křesťanem

I když se nejdražší český snímek „Jan Žižka“ náboženstvím a spiritualitou moc nezabývá, skutečný Jan Žižka je bez nich sotva myslitelný. V Hergot!u jsme o osobnosti českého vojevůdce a jeho vztahu k náboženství mluvili s historičkou Milenou Bartlovou. Co doopravdy víme o Žižkovi?

48:14

Hergot!

Vydává: Český rozhlas

Neortodoxní pohled na duchovní záležitosti.

Web

Včera 48:01

Ke kmeni Kogi mě přivedl černý jaguár, říká zakladatelka Nadačního fondu Mosty-Puentes

Posláním Nadačního fondu Mosty-Puentes je mimo jiné ochrana domorodých kultur a péče o životní prostředí. Aktivity k naplňování těchto cílů přitom vycházejí z učení kmene Kogi. O něm a také o své duchovní cestě, která vzniku fondu předcházela, přišla do pořadu Hergot! mluvit jeho zakladatelka Monika Michaelová.

Před týdnem 49:51

Svůdkyně, světice a agentky s povolením zabíjet. O knize Hebrejky s Janem Fingerlandem

Jaké příběhy skrývají biblické postavy jako Salome, Máří Magdaléna nebo Ester? A jaké místo má v Bibli tajemná Lilit? To odhaluje nová kniha Hebrejky. Napsal ji a do Hergot!u přišel představit publicista, politolog a autor podcastu Předvařená Bible Jan Fingerland.

Před 2 týdny 45:08

Psychedelika nás vedou k intenzivnějšímu prožívání toho, v co sami věříme, říká adiktoložka Césarová

Za rituály s ayahuascou je v Česku možné být odsouzen na 8 let za mříže. O nedávné kauze manželů Kordysových, spirituálních zážitcích spojených s užíváním psychedelik a její osobní cestě jsme si v Hergot!u povídali s Evou Césarovou, adiktoložkou, spoluzakladatelkou České psychedelické společnosti, pracovnicí NUDZu a doktorandkou religionistiky.

Před 3 týdny 43:44

Žmoulejte svůj talisman, radí výzkumník z Brna

Laboratoř pro experimentální výzkum náboženství známá také pod zkratkou LEVYNA je jedno z výzkumných center pod Ústavem religionistiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Vznikla před jedenácti lety s cílem přinést do prostoru výzkumu náboženství nové metody inspirované například přírodními vědami nebo psychologií. O práci laboratoře v Hergot!u mluvil vedoucí výzkumné rady Radek Kundt.

30. říjen 2022 40:57

Radost a úzkost doby má být sdílena církví. Co byl druhý vatikánský koncil a jaké změny přinesl?

Před 60 lety začala nejdůležitější událost římskokatolické církve za poslední staletí. Druhý vatikánský koncil přinesl do zkostnatělé církve 60. let řadu změn. Co se od té doby v církvi dělo přišel do Hergot!u říct teolog a salesián Michael Martínek.

23. říjen 2022 45:32

Hergot!: Děti korejských pastorů v Česku jsou nadějí do budoucna, říká religionistka Andrea Beláňová

Jižní Korea je v současnosti po USA druhou největší misionářskou velmocí na světě. Není tedy překvapivé, že misie korejských církví jsou i v Česku. Překvapit ale může jejich množství – působí zde zhruba sedmnáct církví. Přiblížit je přišla do pořadu Hergot! religionistka Andrea Beláňová ze Sociologického ústavu AV ČR.

17. říjen 2022 45:20

Mayové dnes uctívají jak nebe a zemi, tak Pannu Marii a Ježíše Krista, říká etnolog Jan Kapusta

Antropolog a etnolog Jan Kapusta se vydal do Guatemaly studovat mayskou religiozitu. Výsledkem půlnočního pobytu je kniha nazvaná Oběť pro život: Tradice a spiritualita dnešních Mayů.

9. říjen 2022 44:27

Astrologie není magie, tvrdí astroložka a terapeutka Martina Lukášková

Astrologie, psychoterapie a křesťanství. To jsou směry, které Martina Lukášková kombinuje ve své práci. V Hergot!u prozradila, jak to dělá, s jakými potížemi se u toho setkává a proč se rozhodla založit Českou společnost Teilharda de Chardina.

26. září 2022 45:57

Strach z klimatické krize poznamenal i letošní sjezd Světové rady církví

Světová rada církví je největší ekumenickou organizací světa. Zahrnuje přes 350 členských křesťanských církví s více než půl miliardou věřících. Jde o církve různých tradic jako například východní pravoslaví, asyrská, etiopská či koptská církev, baptisté, letniční, anglikánská církev nebo evangelická církev. V Hergot!u o jejím posledním valném shromáždění mluvil Petr Jan Vinš, generální sekretář Ekumenické rady církví v České republice.