- Podcasty
- Hergot!
Poslechněte si podcast: Nezajímali nás egomaniaci, říkají autoři knihy rozhovorů o spiritualitě Znamení neznámého
Do pořadu Hergot! tentokrát zavítali novinář Petr Vizina a spisovatel Jan Němec, kterým nedávno vyšla kniha Znamení neznámého. Obsahuje devět rozhovorů, které rozplétají „příběhy vnitřní proměny“, a překvapuje pestrostí zpovídaných osobností. Vedle opata zenového kláštera je v knize například katolická řádová sestra nebo umělec s psychedelickou zkušeností.
Hergot!
Neortodoxní pohled na duchovní záležitosti.
Peklo se stává místem luxusu. Děláme si ho sami, říká autorka knihy o zásvětí
V nakladatelství Malvern nedávno vyšla kniha Zásvětí na cestě k proměně: Od mýtu až po soudobý román. Její autorkou je vedoucí katedry germanistiky na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy Eva Markvartová. Publikace se zaměřuje především na vývoj, vnímání a popis zásvětí ve vybraných literárních dílech.
Ježíš – laskavá mánička, nebo náboženský nerudný přísňák? Teolog Tomáš Sixta hledá odpověď
Když teolog Tomáš Sixta napsal do posledního čísla revue Salve článek o (ne)hněvajícím se Ježíši u vybraných autorů současné americké teologie, nevědomky se tím pozval do pořadu Hergot!. Redaktoři Petr Wagner a Dominik Čejka jej ihned formálně oslovili s prosbou, aby jim pomohl rozhodnout jedno dilema. Byl Ježíš spíše laskavá protohippie mánička, nebo náboženský přísňák, kterému občas ujely nervy? Jak se v průběhu rozhovoru ukázalo, vše je složitější...
Od buddhistických důrazů po démonické plyšáky. Duchovní motivy v manze a anime
Japonská manga a anime na první pohled působí jako vrcholně exotický vesmír. Antonín Tesař, jeden z moderátorů pořadu Čelisti a také spoluautor knihy Planeta Nippon, ale vysvětluje, že skutečnou podstatou těchto žánrů je spojení tradiční japonské kultury s výraznými západními vlivy.
Věříme v reinkarnaci, zmiňuje specifikum Křesťanské církve esejské její kardinál Rudolf Autner
V letošním roce zaregistrovalo Ministerstvo kultury ČR dvě nová náboženská uskupení – Náboženskou společnost Slovanů a Křesťanskou církev esejskou. Zakladatele prvního jmenovaného společenství Zdeňka Ordelta vyzpovídali moderátoři pořadu Hergot! v září minulého roku. Tentokrát do studia dorazil kardinál Rudolf Autner, aby pohovořil o své církvi, která se inspiruje antickým judaistickým hnutím esejců.
To to letí, Hergot! Slavíme Velikonoce i deset let vysílání pořadu
V mnoha duchovních a náboženských tradicích dává smysl neměřit čas vždycky podle konkrétních a přesných dat, ale podle významných dní a svátků. Velikonoce tak pro pořad Hergot! byly a jsou důležité kromě vyvrcholení velkého Kristova příběhu i tím, že právě na Velikonoční neděli v roce 2012 Jan Škrob, Jakub Ort a Petr Wagner odvysílali vůbec první díl tohoto pořadu, v jehož základu byla otázka, jestli tedy Ježíš vstal, nebo nevstal.
Vrátit se jako nový člověk. Monomýtus aneb cesta tam a zase zpátky
V Hergot!u se tentokrát zabýváme mytologií, významem mýtu v současném světě a hrdinskými cestami do neznámých světů. Přivedla nás k tomu nová kniha religionisty Jana Kozáka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze s názvem Monomýtus.
Salafisté po 11. září nemají výrazný vliv na dění v Bosně, říká zahraniční redaktorka Fajtová
V převážně muslimské Bosně a Hercegovině žijí vedle sebe také katolíci a pravoslavní křesťané. O svém pobytu v multináboženském Sarajevu a především o vlivu Saúdské Arábie a rozšiřování salafismu mluvila v Hergot!u redaktorka Českého rozhlasu Plus Magdalena Fajtová.
Je pro mě privilegium doprovázet nemocné v jejich křehké situaci, říká paliatr Ondřej Kopecký
Když v září roku 2021 udělali moderátoři Petr Wagner a Dominik Čejka rozhovor s režisérkou Adélou Komrzý a producentkou Pavlou Janouškovou Kubečkovou o dokumentárním filmu Jednotka intenzivního života, bylo jim hned jasné, že by v pořadu Hergot! rádi uvítali také některého z hlavních protagonistů snímku. Krátce poté, co byl nedávno dokument oceněn Českým lvem, přivítali ve studiu paliatra Ondřeje Kopeckého.
Pomáhat a zároveň pečovat o svoje nitro. S farářem Matějem Opočenským o válce i zvládání úzkosti
Farář Českobratrské církve evangelické Matěj Opočenský je jednou z osobností v čele iniciativy Modlitba za Ukrajinu, v rámci církevních struktur se angažuje v pomoci lidem na útěku a zároveň je potomkem Volyňských Čechů – na Ukrajině má tedy část svých kořenů. Invaze pro něj znamenala šok a zároveň i z duchovního hlediska velkou výzvu: co dělat, aby nás konfrontace s takto jednoznačným zlem nesemlela – ať už propadnutím zoufalství nebo nenávisti?
„Přikláním se k tomu, že Bůh, svobodná vůle a já neexistují,“ říká filozof Antonín Dolák
Kdo se pohybuje v online prostředí i mimo vyšlapané cestičky, dříve nebo později narazí na filozofa a youtubera Antonína Doláka. Svérázný akademik, některými lidmi nazývaný enfant terrible české filozofie, se ve svých videích věnuje široké škále témat. Při jejich zpracování volí ale netradiční formu a jazyk, kterému nejsou cizí vulgarismy. Možná někoho překvapí, že se ve svých audiovizuálních příspěvcích věnuje i spiritualitě. A právě na ni se zaměřil rozhovor pořadu Hergot!.