- Podcasty
- Hergot!

Poslechněte si podcast: Terapie ze mě udělala lepší křesťanku, říká lektorka, supervizorka a psychoterapeutka Ráchel Bícová
Ráchel Bícová není v křesťanských kruzích žádné neznámé jméno. Se svým mužem vedla semináře a kurzy pro pracovníky s dětmi a dlouhodobě se věnovala otázkám katecheze. Po pětileté pauze o sobě dala vědět znovu, tentokrát jako bloggerka a později terapeutka. Její zamyšlení a krátká psychologická cvičení pod hlavičkou Mezi řečí sdílejí stovky lidí na Instagramu a Facebooku.
Hergot!
Neortodoxní pohled na duchovní záležitosti.
Smrt je fajn holka, říká Petr Laštovka, autor knihy Umřel jsem, ale už je mi líp
Příběh křesťanských Velikonoc nese mimo jiné poselství, že smrt nemá poslední slovo. Koho si v čase tohoto svátku k tomuto tématu pozvat do studia? Volba moderátorů pořadu Hergot! padla jednomyslně na Petra Laštovku, autora výše jmenované knihy, která nese podtitul O týpkovi s rakem, umírání, životě, chemošce, traktorech a svatbě místo pohřbu.
O interrupcích mluvme s citem k individuálním příběhům, shodují se odbornice
Série Přerušení na Radiu Wave představuje téma interrupcí z hlediska historického, sociologického, medicínského a právního. Pořad Hergot! doplňuje i hledisko duchovní a také zjišťuje, jak nábožensky motivované skupiny ovlivňují současnou veřejnou debatu. Hostkami byly Lucie Rektorová, doktorandka na FSV UK a členka KDU-ČSL, a Marta Smolíková, bývalá předsedkyně České ženské lobby a členka Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
Alternativní spiritualita s komercializací nemá problém, říká religionistka Dyndová
Religionistka Helena Dyndová se dlouhodobě věnuje tématu alternativní spirituality. V novém díle pořadu Hergot! se zabývá vztahem mezi spiritualitou a komercí.
Ten farář je nějakej divnej. Publicista Aleš Palán vydal knihu rozhovorů s duchovními
Spisovatel, novinář a publicista Aleš Palán, autor bestsellerů Raději zešílet v divočině nebo Jako v nebi, jenže jinak, je i posluchačstvu Hergot!u dobře znám. Do pořadu se vrací s knihou rozhovorů se sedmi duchovními tří různých církví. Dostala název Ten farář je nějakej divnej (o farářkách nemluvě).
Láska, milost a milosrdenství jsou důvodem mé víry, říká herečka Pavla Beretová
Pavla Beretová je známá herečka. Pokud ji snad někdo doposud neznal, jistě ji musel letos zaznamenat. Její herecký výkon v hlavní roli ve filmu Rok vdovy ji přinesl hned dvě ocenění – Cenu české filmové kritiky a také Českého lva. I když to není tajemstvím, tak málokdo ví, jak je pro tuto oceňovanou herečku kromě herectví důležitá také její víra, ve které hraje zásadní rozměr křesťanská kontemplace.
Jak úspěšně vyprovodit své mrtvé? Se spisovatelkou Alenou Scheinostovou o smrti a umírání
Jaké mají různá náboženství a etnické menšiny pohřební rituály a jak se vyrovnávají se smrtí? Co všechno se dává zemřelým do rakve a proč se v domě zemřelého zakrývají zrcadla? O tom všem je nová kniha z nakladatelství Cesty domů s názvem Smrt a umírání v náboženských a etnických tradicích. V Hergot!u jsme o ní mluvili s její editorkou, novinářkou a spisovatelkou Alenou Scheinostovou.
Na Blízkém východě fatalismus pomáhá překonat těžkosti, říká Břetislav Tureček
Novinář, vysokoškolský pedagog a vedoucí Centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha Břetislav Tureček byl hostem pořadu Hergot!. Nedávno mu v nakladatelství Vyšehrad vyšla kniha Svět je složitější, než se zdá – rozhovor vedený historikem a publicistou Přemyslem Houdou. Publikace nabízí hlubší vhled do politických, kulturních, společenských a náboženských proměn Blízkého východu.
Moje víra nemá hranice, říká výtvarník a muzikant Rudolf Brančovský
Hostem pořadu Hergot! byl frontman kapely Poletíme?, výtvarník a muzikant Rudolf Brančovský, který se rozpovídal o svém vztahu k víře.
Záchod, džíny, hostie. Jan Lukavec představuje svou novou knihu
Nová kniha publicisty Jana Lukavce se zabývá kulturními dějinami věcí posvátných i zdánlivě obyčejných. Zkoumá, jak se měnily významy, které lidé různým předmětům během historie přisuzovali. „Umberto Eco konstatoval, že nejen předměty přímo zamýšlené ke komunikaci, ale všechny věci mohou být chápány jako znaky, jako symboly,“ cituje Lukavec myšlenku známého autora, s níž se ztotožňuje.
„Do všeho co přichází“ je kniha, která žehná, říká autor teolog Tomáš Drobík
Četli jste někdy žehnající knihu? Ekumenický teolog Tomáš Drobík se rozhodl právě takovou knihu napsat. Přesněji vyjádřeno dát dohromady a vydat, jelikož její obsah původně zvěřejňoval každý večer na sociálních sítích. Jak vysvětluje a slibuje anotace ke knize - požehnání směřuje od nebes k zemi, aby je však člověk přijal, nemusí chodit do kostela ani patřit do konkrétní křesťanské církve.