- Podcasty
- Hergot!
Poslechněte si podcast: V tvorbě kapel Dukla a post-hudba hledám průniky s mojí vírou, říká teolog Tomáš Sixta
Může se křesťanská teologie vážně zajímat o populární kulturu? Teolog Tomáš Sixta je o tom bytostně přesvědčen. Do aktuálního čísla revue Salve na toto téma napsal editorial a také do něj přispěl svým článkem Hudba pro smutné kluky kolem 30. Písně kapel Dukla a post-hudba z pohledu spirituality a teologické antropologie. Co všechno takový pohled může vyjevit, přišel objasnit do pořadu Hergot!.
Hergot!
Neortodoxní pohled na duchovní záležitosti.
Pacifismus není nicnedělání, říká teolog Petr Macek
Má křesťan násilníkovi vždy jen nastavit druhou tvář? Existuje něco jako spravedlivá válka? A co má společného křesťanství a anarchismus? To jsou otázky, na které hledá odpovědi nová kniha Obezřetní jako hadi a bezelstní jako holubice teologa Petra Macka.
„Chci strašidlům vrátit důstojnost.“ O českých strašidlech a démonech s Janem Kravčíkem
Chcete se bát a zároveň se něco nového dozvědět o českých strašidlech? V tom případě je nová kniha Jana Kravčíka Česká démonologie právě pro vás. Autor v ní představuje vybraná strašidla a démony, kteří obývali českou krajinu. Čtenáři se seznámí s bytostmi, jako je fext, permon nebo můra.
Na něco, co mě přesahuje, jsem si sáhla už u porodu, říká influencerka Kateřina Saint Germain
Kateřina Saint Germain se proslavila pod přezdívkou My Cooking Diary jako kuchařka a influencerka. V posledních letech se místo vaření zaměřila na osobnostní rozvoj a před několika týdny začala vést ženské kruhy pro veřejnost. V Hergot!u Kateřina popisovala, jak k velké životní změně došlo a co jí přináší vedení ženských kruhů.
Naplňování potřeb bez diskriminace. Armáda spásy jako charitativní organizace i církev
Armádu spásy lidé, kteří její působení v naší společnosti vnímají okrajově, považují hlavně za charitativní organizaci věnující se lidem bez domova. Už z pouhého přelétnutí internetových stránek této organizace každý pochopí, že se jedná především o církev. Čím je konkrétně Armáda spásy, vysvětluje lékařka tohoto společenství Andrea Pekárková a František Pekárek, národní ředitel pro sbory Armády Spásy.
Pokřtíme Ježíše, tentokrát pořádně! Pastoral Brothers o své nové knize Boží týpek
Evangeličtí faráři Jakub Helebrant a Karel Müller, kteří jsou v internetovém prostoru známí jako Pastoral Brothers, vydávají svou třetí knihu. Má název Boží týpek a zabývá se Ježíšem. Netradiční pojednání předznamenává provokativním způsobem obal se „Svatou rodinou“, ve které je Jakub v roli Marie. Jak vlastně autoři knihy vnímají Ježíše, se za nimi do pražského libeňského sboru vydal zjistit moderátor Petr Wagner.
K nadpřirozenému zásahu se nemůžu vyjádřit, říká badatel zkoumající konverzi Jakub Cigán
Nevěřící lidé často nedokážou pochopit, jak někdo může uvěřit a přidat se k nějakému společenství. Pro určité skupiny věřících, hlavně z křesťanského prostředí, je vysvětlení jasné – Boží působení. K jakému vysvětlení lze ale dojít, podíváme-li se na tento fenomén vědeckým pohledem? V novém dílu pořadu Hergot! tuto perspektivu přibližuje výzkumník Mgr. Jakub Cigán, Ph.D. z laboratoře pro experimentální výzkum náboženství LEVYNA.
Podle sekty AllatRa jsem agentem hydry KGB, říká novinářka Ciroková
Když se na zpravodajském webu Seznam Zprávy letos v květnu objevil sedmidílný podcast Sekty CZ, jen málokoho z posluchačů nechal chladným. Zaměřuje se totiž na náboženská společenství, která se podle slov jeho tvůrkyně Kristiny Cirokové pohybují na hraně zákona nebo za ní.
Rozdat si to na férovku se zlem. O folk hororu Město v mlze s publicistou Jardou Konášem
Na legendární značku Hudebních masakrů lze asi těžko zapomenout, koneckonců sami tvůrci Hergot!u bývali fanoušky původního blogu i pozdějšího pořadu. Jméno „otce zakladatele“ Jaroslava Konáše už ale dávno není spojené jen s palbou do odfláklé muziky a hloupých textů. Po projektech jako Příběh písně nebo rozjezdu úspěšného časopisu Headliner se v posledních letech začíná prosazovat jako spisovatel.
Zazvoňte a otevřeme vám. O duchovním centru Fortna s produkční Hanou Říhovou
Klášter pro veřejnost. Tak by se dala popsat Fortna neboli klášter Řádu bosých karmelitánů na Hradčanském náměstí. V srdci Prahy nabízí možnost ztišení, meditace, psychoterapie, setkávání mužů nebo také těch, kteří nezapadají do církve. O Fortně v Hergot!u mluvila její produkční Hana Říhová.
Každá sebevražda je úplně jiná, říkají autoři knihy Ti, kteří se rozhodli
Proč si člověk v určitém zlomovém okamžiku sáhne na život? Nová kniha etnoložky Aleny Lochmannové a soudního lékaře Miroslava Šafra zpracovává toto téma doposud nevídaně důkladným a poutavým způsobem. Oba autoři přišli v rámci Hergot!u povyprávět o práci, která začala už před 10 lety sběrem dopisů na rozloučenou.