- Podcasty
- Hergot!
Poslechněte si podcast: Naplňování potřeb bez diskriminace. Armáda spásy jako charitativní organizace i církev
Armádu spásy lidé, kteří její působení v naší společnosti vnímají okrajově, považují hlavně za charitativní organizaci věnující se lidem bez domova. Už z pouhého přelétnutí internetových stránek této organizace každý pochopí, že se jedná především o církev. Čím je konkrétně Armáda spásy, vysvětluje lékařka tohoto společenství Andrea Pekárková a František Pekárek, národní ředitel pro sbory Armády Spásy.
Hergot!
Neortodoxní pohled na duchovní záležitosti.
Pokřtíme Ježíše, tentokrát pořádně! Pastoral Brothers o své nové knize Boží týpek
Evangeličtí faráři Jakub Helebrant a Karel Müller, kteří jsou v internetovém prostoru známí jako Pastoral Brothers, vydávají svou třetí knihu. Má název Boží týpek a zabývá se Ježíšem. Netradiční pojednání předznamenává provokativním způsobem obal se „Svatou rodinou“, ve které je Jakub v roli Marie. Jak vlastně autoři knihy vnímají Ježíše, se za nimi do pražského libeňského sboru vydal zjistit moderátor Petr Wagner.
K nadpřirozenému zásahu se nemůžu vyjádřit, říká badatel zkoumající konverzi Jakub Cigán
Nevěřící lidé často nedokážou pochopit, jak někdo může uvěřit a přidat se k nějakému společenství. Pro určité skupiny věřících, hlavně z křesťanského prostředí, je vysvětlení jasné – Boží působení. K jakému vysvětlení lze ale dojít, podíváme-li se na tento fenomén vědeckým pohledem? V novém dílu pořadu Hergot! tuto perspektivu přibližuje výzkumník Mgr. Jakub Cigán, Ph.D. z laboratoře pro experimentální výzkum náboženství LEVYNA.
Podle sekty AllatRa jsem agentem hydry KGB, říká novinářka Ciroková
Když se na zpravodajském webu Seznam Zprávy letos v květnu objevil sedmidílný podcast Sekty CZ, jen málokoho z posluchačů nechal chladným. Zaměřuje se totiž na náboženská společenství, která se podle slov jeho tvůrkyně Kristiny Cirokové pohybují na hraně zákona nebo za ní.
Rozdat si to na férovku se zlem. O folk hororu Město v mlze s publicistou Jardou Konášem
Na legendární značku Hudebních masakrů lze asi těžko zapomenout, koneckonců sami tvůrci Hergot!u bývali fanoušky původního blogu i pozdějšího pořadu. Jméno „otce zakladatele“ Jaroslava Konáše už ale dávno není spojené jen s palbou do odfláklé muziky a hloupých textů. Po projektech jako Příběh písně nebo rozjezdu úspěšného časopisu Headliner se v posledních letech začíná prosazovat jako spisovatel.
Zazvoňte a otevřeme vám. O duchovním centru Fortna s produkční Hanou Říhovou
Klášter pro veřejnost. Tak by se dala popsat Fortna neboli klášter Řádu bosých karmelitánů na Hradčanském náměstí. V srdci Prahy nabízí možnost ztišení, meditace, psychoterapie, setkávání mužů nebo také těch, kteří nezapadají do církve. O Fortně v Hergot!u mluvila její produkční Hana Říhová.
Každá sebevražda je úplně jiná, říkají autoři knihy Ti, kteří se rozhodli
Proč si člověk v určitém zlomovém okamžiku sáhne na život? Nová kniha etnoložky Aleny Lochmannové a soudního lékaře Miroslava Šafra zpracovává toto téma doposud nevídaně důkladným a poutavým způsobem. Oba autoři přišli v rámci Hergot!u povyprávět o práci, která začala už před 10 lety sběrem dopisů na rozloučenou.
Kutnohorská sekta: Věřili, že tělo léčitele vyzvednou entity z jiného světa
Příběh Kutnohorské sekty stále nenapsal svůj konec. Nejen o probíhajících soudních řízeních přišli do Hergot!u promluvit novináři Martin Štorkán a Vít Kubant, kteří se touto unikátní kauzou dlouhodobě zabývají.
Jsme součástí Světla. O umění, rodině a holotropním dýchání s hudebníkem Jakubem Königem
Jakub König, známý na tuzemské hudební scéně pod jménem Kittchen nebo jako vedoucí skupiny Zvíře jménem podzim, není zdaleka jen hudebníkem a textařem. Další rovinou jeho vyjádření je mimo jiné malba a komiks, před nedávnem vyšel jeho postapokalyptický román Vřeteno.
Lidi nevidím jako projekt misie, říká editor magazínu Proboha Václav Radoš
Vyrůstal v římskokatolické rodině, v pubertě prošel divokým letničním obdobím a studium teologie ho odradilo od kazatelské služby. Dneska je Václav Radoš hlavním editorem magazínu Proboha, který se snaží stavět mosty mezi křesťanskými skupinami a sekulárním světem. O svém životě i práci přišel promluvit do Hergot!u.
Kdo menstruuje, nesmí k oltáři. O ženách v raném křesťanství s historikem umění Ivanem Folettim
Ženy u oltáře? Matka Boží a gender v raném křesťanství – umíte si dnes představit aktuálnější název? O své nejnovější knize nám do Hergot!u přišel povyprávět profesor Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Ivan Foletti.