Dopolední host
22. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Herečka Petra Bílková: Je tolik cest, jak dělat herectví. Ta moje mě stojí dost energie, stojí to ale za to

Herečka Petra Bílková působí v divadle Kampa. Diváci ji můžou vidět v představeních jako je například Škola malého stromu, Děvčátko Momo, Dědeček Oge nebo Ronja, Dcera loupežníka. „Cest, jak dělat muziku a divadlo, je strašně moc. Já jsem si našla svojí, která mě stojí dost vnitřních sil, energie a času. Následný pocit zadostiučinění a sdílené radosti je ale tak silný, že si uvědomím, proč to dělám,“ popisuje Bílková.

14:42

Dopolední host

Vydává: Rádio Z

Aktuální téma s hostem na rádiu Z.

Web

Dnes 16:39

Kristýna Dyková: Po přeplavání Lamanšského průlivu dostanete skleničku šampaňského

„Pokud člověk doplave na místo, kde je jedna restaurace, tak dostane skleničku se šampaňským. Kdyby mi tehdy dali octovou vodu, tak bych to nepoznala, protože jsem měla spálený jazyk od soli. Můžu ale říkat, že jsem si dala šampaňské na pláži ve Francii. Majitel tamější restaurace ho dává všem plavcům,“ říká Kristýna Dyková, která byla dopoledním hostem na Rádiu ZET.

Včera 19:08

Pavel Helan: Univerzity třetího věku nabízejí širokou škálu oborů

„Univerzita třetího věku je určena pro seniory v penzi. Můžete být i v invalidním důchodu, ale primárně je zaměřena na penzisty. Asociace univerzit třetího věku má 47 členů. Nabídka vychází ze zaměření daných vysokých škol, tudíž je velmi široká,” říká prezident Asociace univerzit třetího věku Pavel Helan, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před čtyřmi dny 19:19

Eduard Stehlík: Kdyby došlo v roce 1938 k válce, armáda by republiku bránila

„To mnichovské trauma bylo tak silné, že řada lidí se přede mnou jako před patnáctiletým klukem rozbrečela i po těch dlouhých desetiletích. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem s tím začal fakt brzo. Na počátku 80. let, když mi bylo nějakých patnáct, jsem začal obcházet pamětníky a hovořil jsem s několika stovkami lidí, kteří si touto zkušeností prošli,” popisuje vojenský historik Eduard Stehlík, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET.  

Před pěti dny 17:23

Vražda svatého Václava je nezpochybnitelná, říká historička Eva Doležalová

„Můžeme vyvrátit škarohlídům jejich názory, že svatý Václav neexistoval. Jeho existence je definitivně prokazatelná, a to i v pramenech, které nejsou legendami,” konstatuje Eva Doležalová, která byla dopoledním hostem na Rádiu ZET. „My jako historici bychom si rádi řekli, že víme všechno, ale víme toho tak málo i po těch staletích.” 

Před týdnem 17:19

Pokud církev nechce stagnovat, musí se trochu zašpinit, říká farář Michal Prívara

„Kněz by neměl být jenom zavřený v kostele, mít kazatelnu a zpovědnici. Myslím si, že jak se proměňuje svět, i církev prochází krizí a je třeba reagovat. Já potřebuji interakci se světem a ponořit se do toho, co lidé žijí,” říká farář Michal Prívara, který kombinuje své církevní zaměstnání s řidičem autobusu.

Před týdnem 16:33

Drze jsem se nabízel, říká nevidomý publicista, moderátor a kontrolor audioknih Jakub Kamberský

Český trh s audioknížkami není velký, a to pomohlo Jakubu Kamberskému k jeho pracovní pozici. ,,Ke kontrole audioknih jsem se dostal přes recenzování, kde si mě všimli vydavatelé,” říká nevidomý Jakub Kamberský. 

Před týdnem 18:05

Petr Honzejk: Většina voličů nejsou hlupáci. Babišův pokus udělat z komunálních voleb referendum bude úspěšný jen částečně

„Frustrace společnosti z vysoké inflace, raketového nárůstu cen energií a ne úplně přesvědčivé reakce vlády je skutečně obrovská. Byla to nahrávka vládních stran Andreji Babišovi, který se toho samozřejmě chytil a pokouší se udělat něco podobného, jako se podařilo sociálním demokratům v roce 2008. Těm se podařilo z krajských voleb udělat referendum o vládě Mirka Topolánka, potažmo zdravotnických poplatcích,” myslí si komentátor Petr Honzejk, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 16:41

Jsem magnet na maléry a absurdní situace, říká spisovatelka Kristina Hlaváčková

„Kamarádi mě přesvědčovali, že když už píšu, ať sepíšu tyhle svoje historky. Shodou náhod, které jsem kupodivu úplně neovlivnila, to vyšlo knižně a teď k mé velké radosti i audioknižně,” říká dopolední host Rádia ZET, spisovatelka Kristina Hlaváčková. Audioknihu s názvem ‚Ono samo se to...‘ načetla herečka Vanda Hybnerová, se kterou jsme se spojili telefonicky. 

Před týdnem 17:39

Dobrovolní hasiči přicházejí do akce při mimořádných událostech, říká starosta Městského sdružení hasičů Praha Martin Wagner

Vystřídal několik zaměstnání, ale dobrovolní hasiči jsou pro něj celoživotním koníčkem ,,Vzniklo to úplnou náhodou. Kamarád mi řekl, ať se jdeme k dobrovolným hasičům jen podívat a od roku 1976 jsem věrný,” říká starosta Městského sdružení hasičů Praha Martin Wagner, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET.   

Před 2 týdny 17:28

Dětské domovy mají nedostatek mentorů, říká Jana Merunková z projektu Finanční gramotnost do škol

Před 12 lety založila Jana Merunková s Gabrielou Štikovou projekt Finanční gramotnost do škol, v rámci kterého chtěly vzdělávat i děti v dětských domovech. Časem přišly na to, že je problematika daleko komplexnější a že je potřeba zavést ve školách finanční gramotnost jako povinnou.