Epizoda 1672. červen 2022

Poslechněte si podcast: Herečka Martina Preissová o nové inscenaci činohry ND s názvem Všem se nám uleví

Tradice. Jak je žít, jak je dodržovat, jak je předávat dál anebo se jich naopak zříct ve jménu nového. Ústřední téma nové hry mladé autorky Elišky Říhové, která bude mít na Nové scéně svou světovou premiéru, se otevírá skrze více generačně odlišných rovin. Premiéra proběhne 2. června 2022 ve 20:00 na Nové scéně Národního divadla.

06:25

Live rozhovory

Vydává: Classic Praha

Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.

Web

Epizoda 190Před šesti dny 09:48

Dirigent Jakub Hrůša provede s Vídeňskými filharmoniky Káťu Kabanovou

Netrpělivě očekávaná premiéra opery Leoše Janáčka proběhne 7. srpna. Na Salcburském festivalu, který je spojen s největšími dirigentskými legendami jako Toscanini nebo Karajan, vystoupí Jakub Hrůša poprvé. Debutové působení českého dirigenta Jakuba Hrůši na Salcburském festivalu se nese ve znamení spolupráce předních světových uměleckých osobností a těles: režie se ujal světoznámý Barrie Kosky, hrát budou Vídeňští filharmonikové. Spolu se sopranistkou Corrine Winters, která ztvární titulní roli Káti, se představí Evelyn Herlitzius jako Kabanicha, David Butt Philip jako Boris, Jaroslav Březina jako Tichon, Benjamin Hulett jako Kudrjáš, Jarmila Balážová v roli Varvary a Jens Larsen jako Dikoj.

Epizoda 189Před týdnem 04:22

Koordinátorka akce Cihlafest Soňa Cimalová o Cihlafestu na Slapech 6.8.2022

Rozlehlá farní zahrada poblíž Slapské přehrady se na jeden den promění v místo pro pobavení a setkání milovníků divadla a muziky. Na dvou scénách se 6. srpna představí kapely nejrůznějších žánrů, divadla, žongléři, artisté. Návštěvníci se mohou těšit na Cirk la Putyka a jeho cirkusovou expedici "Kaleidoscope" a mnoho dalších umělců. V sobotu 6. srpna se od 11 hodin koná na zahradě Chráněného bydlení Fara nedaleko od Slapské přehrady tradiční benefiční festival CIHLAFEST. K letní prázdninové sobotě tento festival už prakticky neodmyslitelně patří. Ani letošní léto se bez festivalu zkrátka neobejde, a tak se první srpnovou sobotu sejdou herci, hudebníci, artisté a nabídnou návštěvníkům pestrou mozaiku kulturního programu.

Epizoda 188Před týdnem 04:21

Umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum a dramaturgyně festivalu Letní slavnosti staré hudby Jana Semerádová o závěrečném koncertu letošního ročníku

Festival Letní slavnosti staré hudby se přehoupl do druhé poloviny a blíží se k velkému finále v podání rezidenčního ansámblu Collegium Marianum v čele s Janou Semerádovou a italské sopranistky Roberty Mameli. 4. srpna v kostele sv. Šimona a Judy na koncertu s názvem Canto della Ninfa společně nabídnou výběr z děl velikánů barokní opery Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela. Zazní například árie z Vivaldiho oper L’Olimpiade a La fida ninfa či Händelových oper Lotario nebo Il pastor fido, které doplní Vivaldiho flétnové koncerty Il gardellino a La tempesta di mare.

Epizoda 187Před týdnem 08:04

Ředitelka a režisérka Divadla MA Marianna Arzumanová o srpnových večerech divadla v Grébovce

Premiéru komedie přímo stvořené pro letní scénu, ale i další inscenace uvede o srpnových večerech pražské Divadlo MA na Letním divadle v Grébovce. Od 1. do 26. srpna již potřetí nalezne své sezónní působiště ve venkovním prostoru Grotty a díky tomuto půvabnému i působivému místu tak pro uváděné hry spontánně navodí atmosféru renesanční Itálie, která navíc dokonale ladí s letními večery. Program láká na 11 představení nejúspěšnějších inscenací souboru. Zahájí jej hudebně-dramatický Gramofon v českém i anglickém znění, na něj naváže premiéra komedie Lásky hra osudná, následuje oblíbená prvotina divadla Buenos Aires, vystupte!. Druhá polovina měsíce bude patřit nadčasové politické satiře Zabít draka či humorné i absurdní Polyfonii.Čechov.cz, v samém závěru rovněž hudebnímu recitálu Igora Šeba.

Epizoda 186Před 2 týdny 07:38

Hlavní sbormistr PFS Lukáš Vasilek o tradičním hostování sboru na rakouském festivalu v Bregenz

Na letošním ročníku bude Pražský filharmonický sbor účinkovat v Pucciniho opeře Madama Butterfly i opeře Siberia (Sibiř) Umberta Gioardana. Tato Giordanova méně známá opera o třech dějstvích na libreto Luigiho Illicy měla premiéru 19. prosince 1903 v milánské La Scale. Nyní se prostřednictvím festivalu Bergenz vrací na operní pódia.

Epizoda 180Před 3 týdny 11:27

Varhanice a ředitelka MH Varhanního festivalu Irena Chřibková o letošním ročníku

Posláním Mezinárodního varhanního festivalu v bazilice sv. Jakuba v Praze je představit špičkové světové varhanní umění v srdci Evropy, představit bohatost a barevnost velkých svatojakubských varhan, které zní vždy originálně a nově. Je to také příležitost navštívit jeden z nejpozoruhodnějších pražských chrámů s bohatou historií a opředenou řadou legend s nevšedním interiérem a proslulou akustikou. Tato přehlídka světového varhanního umění je jedinou v takovémto rozsahu v našem hlavním městě a zřetelně obohacuje pražský kulturní život v měsících srpnu a září.

Epizoda 185Před 3 týdny 07:45

Josefína Knoblochová ad Letní slavnosti staré hudby

Letošní ročník festivalu Letní slavnosti staré hudby otevře 19. července přední vlámský vokální soubor Dionysos Now!. Ten v působivých prostorách kostela Panny Marie a slovanských patronů v Emauzském klášteře vzdá poctu jedné z nejvýraznějších skladatelských osobností 16. století – Adrianu Willaertovi, a také nejstaršímu hudebnímu nástroji – lidskému hlasu. Z pera vlámského hudebníka, jenž úctyhodných 35 let působil jako kapelník v benátské bazilice sv. Marka, přednese soubor Dionysos Now! sekvence z chorálů, které vystřídají průzračné, kontrapunkticky propracované polyfonní části mše a moteta či melodicky svěží madrigaly.

Epizoda 184Před 3 týdny 05:24

Helena Kazárová o Paupnerově melodramu Kirké

Soubor Musica Florea letos slaví své třicátiny ve velkém stylu. Pro diváky připravil nejen řadu instrumentálních koncertů, ale také možnost shlédnout dobově poučenou rekonstrukci barokní a klasicistní opery a také melodramu. V rámci svého působení na festivalech Smetanova Litomyšl, Český Krumlov, ale také na nádvoří pražské HAMU připravila Musica Florea operu Il Farnace A. Vivaldiho, Vesnický trh J. A. Bendy a melodram V. Praupnera Kirké.

Epizoda 179Před 3 týdny 11:10

Umělecká garantka MHF Lípa Musica Hana Blažíková o letošním ročníku festivalu

21. ročník festivalu proběhne od 20. 8. do 15.10.2022. Hana Blažíková v jeho rámci provede čtyři vlastní projekty, na nichž vzdá hold lidskému hlasu. Hlavním tématem letošní dramaturgie je totiž zaměřením na krásy lidského hlasu v nejrůznějších podobách.

Epizoda 1759. červenec 2022 10:18

Prezident MHF Český Krumlov Jaromír Boháč o letošním ročníku festivalu

Během 30 let existence se festival stal jedním ze tří největších festivalů vážné hudby v České republice a nabídl 565 koncertů a představení, během nichž se představilo téměř 13 000 účinkujících ze 40 různých zemí. Festival nabízí 4 týdny hudby od 15. do 21. století s mezinárodními hvězdami a místy s jedinečným geniem loci. Letošní ročník proběhne od 15.7. do 6.8.2022.