Úžasné životy
31. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Herečka Hana Maciuchová podle Martina Hofmanna

Spojila je práce, ale našli v ní něco cennějšího. Přátelství. A role v seriálu Ulice, kde hráli maminku se synem, se promítla i do jejich životů. Neboť mladší kolega rád a s chutí naslouchal radám té zkušenější. „My s Hanou jsme příliš podobní nebyli. Možná nás právě to na sobě vzájemně bavilo. Já jsem byl proti ní řepa z paneláku, a ona dáma na úrovni. Měla vysokou profesní i lidskou integritu. Jako osobnost byla dokonale hotová. To já vůbec,“ líčí herec Martin Hofmann.

24:39

Úžasné životy

Vydává: Český rozhlas

Výrazné české osobnosti vzpomínají na lidi, kteří je svým dílem a životem inspirovali.

Web

Před šesti dny 24:24

Bohumil Hanč podle Tomáše Hodana

Bohumil Hanč byl na počátku 20. století průkopníkem lyžařského sportu u nás. Pravidelně vítězil v běžeckém padesátikilometrovém závodu na hřebenech Krkonoš, kde v boji o prvenství a národní hrdost 24. března 1913 vyčerpáním zemřel. Jeho příběh zpracoval ve filmu Poslední závod režisér Tomáš Hodan, který o osudu nadějného a respektovaného sportovce vypráví v Úžasných životech.

Před týdnem 25:20

Úžasné životy: Laďka Kozderková podle Ladislava Županiče

Byla první opravdovou muzikálovou hvězdou v Československu. Dokonce se o ní říká, že kdyby muzikál jako divadelní obor neexistoval, musel by být kvůli ní vynalezen. Osud jí bohužel vyměřil příliš málo času. A navíc v době, která velkým muzikálovým produkcím příliš nepřála.

Před 2 týdny 25:00

Jan Masaryk podle Lubomíra Zaorálka

Československý diplomat a politik Jan Masaryk je neodmyslitelně spjatý s politickými událostmi 20. století. Během 2. světové války pracoval na obnově demokratické republiky v londýnském exilu. 10. března 1948 skončil jeho život pádem z okna Černínského paláce, za dodnes nevyjasněných okolností. O svůj pohled na dramatický příběh syna prvního československého prezidenta se v Úžasných životech podělí bývalý ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Před 3 týdny 24:34

Jiřina Fikejzová podle Marie Rottrové

Poprvé se jejich cesty protnuly na počátku 70. let. Tehdy vznikl hit Markétka a také přeskočila jiskra – z textařky a zpěvačky se staly kamarádky. Společně vytvořily spoustu nesmrtelných písní a také propovídaly dlouhé hodiny nad sklenkou vína. Na kamarádku a první dámu české textařské školy Jiřinu Fikejzovou vzpomíná v Úžasných životech Marie Rottrová.

26. únor 2023 24:37

Josef Somr podle Lídy Engelové

Herec Josef Somr má za sebou úctyhodnou filmografii, zanechal výraznou stopu v televizi, jeho rozhlasové role se počítají na stovky. Hrál například v Činoherním klubu a dlouhá léta byl hvězdou Národního divadla. Přesto o něm jeho obdivovatelé ví jen velmi málo. Svůj soukromý život si pečlivě chránil a publicitě se vyhýbal. Nejen v divadle Viola se s ním setkávala režisérka Lída Engelová, která na tuto hereckou osobnost zavzpomíná v Úžasných životech.

19. únor 2023 24:19

Eduard Hrubeš podle Saskie Burešové

Nadaný filmař, moderátor i muzikant – to všechno byl Eduard Hrubeš. Právě on provedl televizními začátky jednu z našich nejznámějších tváří obrazovky Saskii Burešovou. Od dob pořadu Poštovní schránka je pojilo přátelství, které nezpřetrhala ani nepříznivá politická situace.

12. únor 2023 24:51

Miroslav Zikmund podle Miroslava Náplavy

Cestovatel Miroslav Zikmund navštívil všech pět kontinentů. S Jiřím Hanzelkou tvořil nerozlučnou dobrodružnou dvojici H+Z. Společně křižovali svět vozy Tatra a zážitky z cest sdíleli prostřednictvím knih, filmů a rozhlasových reportáží. Cestovatel, dokumentarista a spisovatel Miroslav Náplava se s Miroslavem Zikmundem spřátelil a mimo jiné na něj vzpomíná jako člověka, který uměl věci dotahovat do konce.

5. únor 2023 24:49

Bohumil Hrabal podle Iva Krobota

Bohumil Hrabal patří k nejvýraznějším českým spisovatelům 20. století. V 70. a 80. letech vycházely jeho knihy jak oficiálně, tak i v samizdatu a v exilu. Hrabal nemiloval divadlo, přesto si cestu k němu našel. Dopomohl tomu i režisér Ivo Krobot, který inscenoval Hrabalovy příběhy v Činoherním klubu, v Národním divadle či v divadle Husa na provázku. Jak se spřátelil s Hrabalem a jak těžké bylo najít si k němu cestu, prozradí Ivo Krobot v dalším díle Úžasných životů na Dvojce.

29. leden 2023 24:51

Olga Havlová podle Pavla Kosatíka

Olga Havlová stála jako první dáma po boku bývalého prezidenta Václava Havla. Její jméno se spojuje s odvahou, upřímností a věcností. Spisovatel Pavel Kosatík zpovídal její nejbližší přátele, rodinné příslušníky, kamarády i chartisty a o jejím životním příběhu napsal knihu.

22. leden 2023 24:29

Jiří Štaidl podle Petra Jandy

Byl dvorním textařem Karla Gotta a mnoha dalších hvězd české popmusic. Napsal hity jako Lady Carneval, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš nebo všechny písně pro muzikál Noc na Karlštejně. Skvěle rozjetou kariéru Jiřího Štaidla však zastavila tragická nehoda, při které v roce 1973 zemřel. Jiří Štaidl se od dětství kamarádil s Petrem Jandou a sešli se i při práci pro skupinu Olympic.