- Podcasty
- Jihočeši

Poslechněte si podcast: Herec podmanivého hlasu, Cyrano Antonín Kaška: Rozhlas miluji ještě víc než divadlo
„Já jsem se vlastně z Jindřichova Hradce nikdy neodstěhoval a stále tam mám trvalé bydliště, i když mi to dělalo v životě problémy,“ přiznává rodák z města nad Vajgarem, divadelní a rozhlasový herec Antonín Kaška.
Jihočeši
Setkání s lidmi, kteří jsou rodem, nebo srdcem spojeni s jihočeským krajem.
V infekčním lékařství prý už není co objevovat. To byl velký omyl, vzpomíná primář Václav Chmelík
Infekce již mnohokrát psaly dějiny lidstva. Úseky historie jsou spojeny s morovými ranami, epidemiemi a pravidelně se to vrací. To říká Václav Chmelík, lékař a emeritní primář infekčního oddělení nemocnice v Českých Budějovicích. Dva roky před pandemií koronaviru mluvil o tom, že se může objevit nový, změněný virus, kterého se budou lidé na celém světě bát.
Dědeček ředitele Jihočeské filharmonie Otakara Svobody byl prvním českým starostou Budějovic
„V Praze, která je samozřejmě zahleděna sama do sebe, se o tomto orchestru nevědělo. Žádné zprávy nám o ní nepřicházely. Jihočeská komorní filharmonie byla tak trochu utajená. Měl jsem tak dobrou šanci s tím něco udělat. Poznal jsem, že ten orchestr je skvělý muzikantsky, ale i lidsky! A za tu dobu se nám podařilo to, že se o nás ví, a že to šlape.“
Hospodský, sportovec a písmák, který si zamiloval místo, kam se přiženil. To je Jan Kolář z Mezné
„Vy, kteří knihu otevřete, stáváte se svědky vyprávění o neklidném životě staré dámy v letech, která však není sešlá časem a které věk nic neubral z mladického půvabu, šarmu a přitažlivosti.“ Těmito poetickými slovy začíná monografie Jana Koláře věnovaná dějinám stohlavé vesničky Mezná, vzdálené sedm kilometrů od Soběslavi.
Šachista vydá při partii stejně energie jako běžec za 20 kilometrů, říkal vicemistr Evropy
Ve věku 70 let zemřel 19. března 2023 šachista Ivan Hausner. Pražský rodák měl druhý domov v Soběšicích, vesnici napůl cesty mezi Strakonicemi a Sušicí. Právě tam v roce 2017 vznikl rozhovor pro cyklus Jihočeši, který přinášíme jako vzpomínku.
Vyučil se obráběčem kovů, pak byl hercem, nakonec se ale Jiří Paďour stal biskupem
V pořadí dvanáctým mužem, který stanul v čele katolické diecéze na jihu Čech, byl biskup Jiří Paďour. Málokdo v té době věděl, že tento duchovní, člen kapucínského řádu, měl za sebou i hereckou kariéru. On sám na ni ale rád vzpomínal. U příležitosti nedožitých osmdesátin Jiřího Paďoura přinášíme rozhovor, který vznikl v roce 2012 pro cyklus Jihočeši.
Vstávám denně mezi druhou a čtvrtou, říká lékař Bohumil Markalous, který se věnuje mnoha aktivitám
„Podle mého názoru prožil ne jeden, ale tři životy najednou,“ říká primář ORL oddělení jindřichohradecké nemocnice Bohumil Markalous o svém dědečkovi. Ten se také jmenoval Bohumil Markalous, ale většina ho bude znát spíš pod jeho literárním pseudonymem Jaromír John.
Kdy se člověk stává „Budějčákem“? Když ve městě stráví dvacet let, odpovídá fotograf Milan Binder
Milana Bindera už v dětství okouzlily historické pohlednice Českých Budějovic. Sbíral je se svým tatínkem. Když otec zemřel, chtěl ve společném koníčku pokračovat a ukázat sbírku lidem. Pak se zrodil nápad pořídit vedle historické pohlednice i snímek stejného místa v současnosti. Dnes jsou srovnávací fotografie Milana Bindera známé, pořádá výstavy a vydává knihy.
Lékař a spoluzakladatel sdružení Mamma Help Václav Pecha byl zároveň hoteliérem v Českém Krumlově
7. března 2023 zemřel ve věku nedožitých 75 let lékař Václav Pecha. Připomeňme si jej v pořadu Jihočeši, který vznikl v roce 2019.
Císař se za nás přimluvil, líčí baronka, jak rodina našla po vyhnání ze zámku v Blatné azyl v Africe
Dvakrát utíkala Jana Germenis-Hildprandtová před komunismem. Jednou jako malá holka, když se jejím rodičům podařilo vystěhovat se z komunistického Československa do Etiopie. Podruhé jako mladá žena, když etiopskou monarchii smetla marxistická revoluce. Dnes se baronka stará o zámek v jihočeské Blatné, který byl rodině vrácen po roce 1991.