- Podcasty
- Příběhy z kalendáře

Poslechněte si podcast: Henry Royce. Spoluzakladatel legendární značky Rolls-Royce
Narodil se 27. 3. 1863 jako páté dítě mlynáře. Jeho otec zemřel v chudobinci a Henry chodil do školy jen jeden rok, pak musel pracovat. Zajímaly ho rychlé a silné stroje, a proto se vyučil mechanikem lokomotiv. Za našetřené peníze si založil svou vlastní firmu na elektrické přístroje, ale když se na konci 19. století objevil automobil, úplně propadl motorismu. S Charlesem Rollsem založil automobilku Rolls-Royce, která se stala symbolem luxusu a spolehlivosti.
Příběhy z kalendáře
Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.
Richard Feynman. Playboy v laboratoři
Věda je hodně podobná sexu. Někdy z ní vzejde něco užitečného, ale to není jediný důvod, proč se jí věnujeme. To říkal americký vědec Richard Feynman, kterého mnozí řadí mezi deset největších fyziků všech dob. Syn uprchlíka z běloruského Minsku, se narodil v New Yorku 11. května 1918. V roce 1965 získal Nobelovu cenu za rozvoj kvantové elektrodynamiky. Měl velmi daleko k nudnému profesorovi v bílém plášti, který tráví většinu času zavřený v laboratoři.
První tábor lidu na Řípu. Pochází odtud i kámen do základů Národního divadla
- květen 1868 vstoupil do dějin hned dvěma událostmi, které se odehrály pod českou kultovní horou Říp. Zatímco dřív sem směřovaly náboženské poutě a pořádaly se oslavy rozmanitých svátků, májový den roku 1968 se stal výjimečným. Pod Řípem se sešlo na 20 tisíc lidí, aby demonstrovali za svobodu a protestovali proti nespravedlivému poválečnému vyrovnání ze strany Habsburků. Hlavním motivem historicky prvního táboru lidu bylo plánované zvyšování daní.
Zoo ve Dvoře Králové. Josef Vágner přivezl pro vznikající safari na 2000 zvířat
Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem otevřela své brány 9. května 1946. Je proslulá svým safari parkem, prvním a jediným svého druhu ve střední Evropě. Největší zásluhu na jeho vzniku měl Josef Vágner, který byl ředitelem zahrady v letech 1965 – 1983. Pro vznikající safari dovezl z Afriky na 2000 zvířat, například žirafy, zebry, antilopy nebo nosorožce. Vybudování safari trvalo téměř 20 let a své brány poprvé otevřelo v květnu 1989.
Konec 2. světové války. Den vítězství má rozdílné datum
Žádný konflikt v dějinách lidstva nepřinesl tolik obětí, krve a zkázy jako 2. světová válka. Žádný ale také neměl tolik konců. Poprvé bezpodmínečnou kapitulaci podepsali Němci 7. května 1945 v severofrancouzském městě Remeši, podruhé o den později v Berlíně, kdy už měl ovšem Stalin v Moskvě na kalendáři datum 9. května, takže od té doby se Den vítězství slaví v každé zemi jinak.
Antonio Salieri. Neměl důvod Mozartovi závidět
Desítky let po Mozartově smrti se začala šířit fáma, že ho otrávil Antonio Salieri. Na historickou skutečnost tuto smyšlenku povýšil Puškin ve své hře Mozart a Salieri, kde zobrazil bohem nadaného génia, kterého jedem usmrtí netalentovaný a závistivý kolega z branže. Tyto fámy pak pronikly do populární kultury a přiživil je i Formanův film Amadeus. To, že byl Salieri považován, za velkého Mozartova konkurenta a dokonce vraha, je ale naprostý nesmysl. Zemřel 7. května 1825.
Maria Montessori. „Pomoz mi, abych to dokázal sám.”
Učitel v roli průvodce, v hlavní roli dítě, které si volí cestu k vědomostem. to je podstata vzdělávací metody, kterou vyvinula Maria Montessori. Italka, která se koncem 19. století nebála jako první žena vstoupit na půdu římské lékařské fakulty. Pro hendikepované děti vymyslela systém motivačních pomůcek. Postupně se začala věnovat vzdělávání zdravých dětí. Vyškolila tisíce lékařů a pedagogů a založila stovky Montessori center po celém světě. Zemřela 6. května 1952.
Pražské povstání. Praha stála v cestě německým vojákům, kteří se chtěli dostat do amerického zajetí
Pražské povstání na konci druhé světové války vypuklo v sobotu 5. května 1945. Vzbouřená Praha stála v cestě německé Skupině armád Střed s téměř milionem vojáků, která se chtěla dostat do amerického zajetí. Proto Němci proti povstání nasadili všechny síly, které měli k dispozici. Přesto povstalci Prahu udrželi a německé vojsko 8. května kapitulovalo. Když 9. května ráno přijely první tanky Rudé armády, v Praze už zbývalo dobýt jen několik osamocených hnízd odporu.
Audrey Hepburn. Muži po ní toužili a ženy ji obdivovaly
„Módní ikona“, která se sama sobě nikdy nelíbila. I přes nesporný talent a řadu ocenění byla prý na každém natáčení vystresovaná. Její charisma bylo možná dáno šlechtickým původem. Extrémně útlá postava zase útrapami v dětství. Narodila se 4. května 1929 a jako válečné dítě zažila v okupovaném Holandsku hladomor, který jí podlomil zdraví. Její zkušenost ji nejspíš přiměla využít svou slávu k pomoci dětem v nouzi. Její humanitární činnost je stejně známá jako její filmy.
Dallas. Sága rodiny Ewingů, která dobyla televizní svět
Legenda TV historie se v USA vysílala od 2. dubna 1978 do 3. května 1991. Seriál je ságou rodiny Ewingů, která se v Texasu věnuje chovu dobytka a těžbě ropy. Největší popularitu si získal „Džejár“, zákeřný a bezcharakterní suverén, který s úlisným úsměvem vydíral bratra Bobbyho nebo podváděl manželku Sue Ellen. Tvůrci se během 13 sezon odvážili k nečekaným zvratům – kvůli úmrtí herce museli jednu postavu úplně odstranit, jednu dočasně přeobsadit a jednu nechat obživnout.
David Suchet. Mistr preciznosti na scéně i mimo ni hrál 25 let slavného detektiva Poirota
Mistr ve svém oboru. To by se dalo říct jak o postavě detektivního seriálu, tak o jeho protagonistovi. Onou postavou není nikdo jiný, než Hercule Poirot, kterého po pětadvacet let hrál David Suchet. Narodil se 2. května 1946. Právě jemu se věnují dnešní Příběhy z kalendáře, které jej však ukazují též jako muzikanta, fotografa a především velmi pečlivého a přemýšlivého herce.