Příběhy z kalendáře
27. březen 2023

Poslechněte si podcast: Henry Royce. Spoluzakladatel legendární značky Rolls-Royce

Henry Royce se narodil 27. 3. 1863 jako páté dítě mlynáře. Jeho otec zemřel v chudobinci a Henry chodil do školy jen jeden rok, pak musel pracovat. Zajímaly ho rychlé a silné stroje, a proto se vyučil mechanikem lokomotiv. Za našetřené peníze si založil svou vlastní firmu na elektrické přístroje, ale když se na konci 19. století objevil automobil, úplně propadl motorismu. S Charlesem Rollsem založil automobilku Rolls-Royce, která se stala symbolem luxusu a spolehlivosti.

19:27

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den vám tak dvojice moderátorů Tereza Stýblová a Jan Kovařík nebo Jitka Novotná a Jan Čenský nabídne příběh, který chcete slyšet.

Web

Dnes 20:24

Pražské metro. Otcem podzemní železnice byl železář Rott

2. června 1898 byla položena symbolická základní kolej pražské podzemky neboli metra. Už roku 1898 předložil pražský obchodník se železářským zbožím Ladislav Rott městské radě první návrh na její vybudování. Chtěl využít právě probíhající asanace Josefova a budování kanalizace. Neuspěl a metra se za svého života nedočkal. Pražané si museli počkat ještě další tři čtvrtě století. Vydejte se na rychlou projížďku historií „krtka“ s několika zajímavými zastávkami.

Včera 20:23

Modli se a pracuj! Klášter ve Vyšším Brodě přežil díky cisterciákům

Vyšebrodský klášter založil Vok I. z Rožmberka jako projev vděčnosti Panně Marii za záchranu z rozvodněné řeky. Od podpisu zakládací listiny 1. června 1259 pečovali o duchovní centrum jihočeského rodu cisterciáci v duchu řádového hesla „Modli se a pracuj!“. Zdatní kolonizátoři šumavské divočiny zřídili opatství a vybudovali kvetoucí hospodářství. Dominanta nad Vltavou střeží i rodovou hrobku rožmberského rodu. Tradovalo se, že v ní zesnulí zasedají ve zlatých křeslech.

Před dvěma dny 18:42

Světlana Alexijevičová. Kronikářka smutné doby

Jediná běloruská laureátka Nobelovy ceny za literaturu se narodila 31. května 1948 v bělorusko-ukrajinské rodině. Většinu života žila a pracovala jako investigativní novinářka a spisovatelka Vytvořila svébytný literární žánr označovaný jako „román hlasů“, který vzniká z velkého množství rozhovorů a jejich úryvků poskládaných do jednotného toku vyprávění. Ve svých knihách se zabývá válečnou, ale i nedávnou historií zemí postsovětského prostoru.

Před třemi dny 19:26

Palác Žofín. Jedním z prvních hostů byl arcivévoda František Karel

Palác Žofín se v Praze poprvé otevřel 30. května 1837. Tehdy klasicistní budova stála na Barvířském ostrově, který vznikl nánosy půdy během 17. století. Původně ho využívali barvíři a rameno řeky, které ho dnes odděluje od Masarykova nábřeží, bylo zastavěno mlýny. V roce 1835 koupil ostrov Václav Antonín Novotný a rozhodl se vybudovat významné společenské a kulturní centrum Prahy. Jedním z prvních hostů nového paláce byl arcivévoda František Karel.

Před čtyřmi dny 21:04

Výstup na Mount Everest. Byli Edmund Hillary a Tenzing Norgay skutečně první?

Lidská noha poprvé vstoupila na nejvyšší horu světa Mount Everest v roce 1953. Nesmazatelnou stopu v dějinách lidstva tehdy zanechali sir Edmund Hillary a Tenzing Norgay. To jim se první zdolání nejvyšší hory světa připisuje. Byli ale skutečně první? Jestli je o víc než 30 let předběhli jiní, to se nám dnes nepodaří vyvrátit ani potvrdit.

Před týdnem 19:40

Závod 24 hodin Le Mans. Slavná vítězství i nejhorší nehoda v dějinách motorsportu

Snad nejslavnější automobilový závod 24 hodin Le Mans se jel poprvé 26. května 1923. Od té doby se konal každoročně, s výjimkou válečných let. Do jeho historie se zapsal například francouzský pilot Pierre Levegh, který se v roce 1952 pokusil odřídit celých 24 hodin bez střídání a o tři roky později byl hlavním aktérem nejhorší nehody v dějinách motorsportu, když jeho mercedes po nezaviněné nehodě vletěl mezi diváky na tribuně, 90 jich zabil a desítky zranil.

Před týdnem 20:59

Hvězdné války IV: Nová naděje. Nejvýdělečnější film všech dob získal 7 Oscarů

25. května 1977 vstoupil do kin první díl mezigalaktické série Star Wars a přepsal filmovou historii. Do té doby se producenti báli financovat sci-fi filmy, protože se netěšily oblibě u diváků a většinou propadly. Vedení studia 20th Century Fox ale věřilo potenciálu režiséra George Lucase. Ten za poměrně směšných 10 milionů dolarů vytvořil vesmírné dobrodružství plné bizarních bytostí, stovek různých světů, mezigalaktických bitev a šermířských soubojů světelnými meči.

Před týdnem 20:06

Mikuláš Koperník. Polák, nebo Němec? A jak to vnímal sám Koperník?

Mikuláš Koperník je zakladatel moderní astronomie a autor knihy O oběhu nebeských sfér. Narodil se v 16. století v polském městě Toruň. Možná i proto o něm Poláci říkají, že byl Polák. Toruň, stejně jako Frombork, kde astronom 24. května 1543 zemřel, ale založili Prusové. Jaká je tedy pravda? Polák, nebo Němec? A jak to vnímal sám Koperník? Proč trvalo 150 let, než Isaac Newton rozmetal poslední pochybnosti o heliocentrické soustavě.

Před týdnem 20:18

Čeští stavové vyhodili opozici z okna. Následovala třicetiletá válka

V roce 1618 je České království oficiálně zemí náboženské tolerance. Je to oáza bezpečná asi jako soudek střelného prachu. Spory mezi skupinami věřících prorostly do nejvyšší politiky. Radikální křídlo českých stavů je řeší metodou zvanou defenestrace. Vyházení opozice oknem je považováno za „starý český obyčej“. Dne 23. května jsou z okna Pražského hradu vyhozeni dva vysocí královští úředníci a jeden užvaněný písař. Všichni pád z velké výšky přežijí a tvrdí, že šlo o zázrak.

Před týdnem 18:12

Richard Wagner. Skvělý hudebník, který měl schopnost okouzlit ženy

Richard Wagner byl skvělý, talentovaný hudebník. Pohyboval se v nejvyšší společnosti, jeho přítelem byl bavorský král Ludvík, přesto se celý život potýkal s nedostatkem peněz a musel dokonce prchat před věřiteli. Je vykreslován jako mimořádně egocentrický člověk, přesto měl nepochybně schopnost okouzlit ženy. Podléhaly jeho kouzlu ať svobodné či vdané. Jeho život by vydal na několik románů a vy si o něm můžete poslechnout v Příbězích z kalendáře.