Četkast
29. duben 2022

Poslechněte si podcast: Hazardní dilema v Japonsku a maté místo sociálních dávek

Na potápějícím se japonském ostrově možná vznikne kasino, ve Venezuele kompenzují vysoké ceny nápojem zdarma a italská seniorka vyrazila na cestu míru do Číny.

12:23

Četkast

Vydává: Česká tisková kancelář

Zajímá vás historie, věda, technika nebo příběhy slavných? Můžete si je (a také mnoho jiného) poslechnout ve zpravodajském podcastu České tiskové kanceláře, který se jmenuje Četkast a který přináší přehled zajímavostí z uplynulého týdne. Jde o texty, které by vám neměly uniknout, i když třeba neplní hlavní stránky novin a webů. Jde o texty, u kterých si odpočinete.

Web

5. leden 2023 34:12

Cibulka: Česko má v digitalizaci velký potenciál, zdaleka ho však nedosahuje

V roce 1983, tedy před 40 lety, přešla převážně akademická síť ARPANET na protokol TCP/IP a dala tak základ vzniku globální internetové sítě. Internet otevřel celému světu nové možnosti a i po 40 letech lidé přicházejí s jeho novými využitími. Jedním z nich je i státní správa, jejíž přesunutí na internet a její digitalizace je hlavním cílem nově vznikající Digitální informační agentury. Jak pokročilo Česko v digitalizaci? Jde vůbec správným směrem? Nejen o tom mluvil se studenty žurnalistiky datový novinář Českého rozhlasu Jan Cibulka.

28. prosinec 2022 33:31

Čtyřlístek jsou fórky, úspěch mangy je v příběhu na pokračování, říká komiksový vydavatel Jiří Pavlovský

Spider-Man, Iron Man, Hulk. Za těmito a mnoha dalšími slavnými postavami stojí Stan Lee, legendární komiksový autor a zakladatel komiksového nakladatelství Marvel. Dnes by oslavil sté narozeniny. Jaký za sebou nechal odkaz? V čem je krása komiksů? Čtou dnešní děti Čtyřlístek, nebo už všechno válcuje manga? Nejen o tom si se studenty žurnalistiky povídal Jiří Pavlovský, spisovatel a publicista a spoluzakladatel nakladatelství CREW.

21. prosinec 2022 34:11

Vstup do UNESCO byl pro Český Krumlov obrovská čest, příležitost a taky reklama, říká bývalý starosta Jan Vondrouš

Zasněžené, malebné a poloprázdné – takové je historické centrum Českého Krumlova v prosinci 2022, třicet let po zapsání na seznam světového dědictví UNESCO. Ještě před pár lety ale úzkými uličkami proudily desítky tisíc turistů denně. Jak místní prožívali, když se z klidného městečka stalo centrum cestovního ruchu? Co dalšího se vstupem do UNESCO změnilo? A jak Krumlov poznamenala pandemie? O tom si se studentkami žurnalistiky povídal Jan Vondrouš, který byl po roce 1989 českokrumlovským starostou a doprovázel tak město obdobím největších změn.

16. prosinec 2022 34:13

Londýnský smog před 70 lety byl pro svět "budíčkem", říká expert na ovzduší

Hustá mlha, ochromená doprava a desetitisíce osob s dýchacími potížemi. Nejen to způsobil "velký smog" v Londýně, od kterého uplynulo na začátku prosince 70 let. Šedožlutý dým, kvůli němuž si lidé neviděli ani na špičky bot, se tehdy držel ve městě pět dní. Na následky smogu zemřely tisíce lidí. Mohla by se dnes podobná událost opakovat? Které země se potýkají s nejhorší kvalitou ovzduší a jak je na tom Česká republika? Nejen to zodpoví vedoucí oddělení kvality ovzduší v brněnské pobočce Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina. Podcast připravily studentky Žurnalistiky z FSV UK.

7. prosinec 2022 44:52

Zavedení tramvají T3 do provozu nebylo jednoduché, jezdí ale dodnes, říká archivář Robert Mara

Vyrobilo se jich asi 14.000 kusů, dlouhá léta držely prvenství v počtu vyrobených tramvají jednoho typu. Řeč je o československých tramvajích Tatra T3. Podnik ČKD Praha, respektive jeho závod Tatra Smíchov, začal s jejich sériovou výrobou v roce 1961. První vozy vyjely do provozu v roce 1962, tedy přesně před 60 lety. Co stálo za jejich oblibou u nás i v zahraničí? Jaké jsou jejich konstrukční výhody a nevýhody? A dá se s nimi ještě i dnes někde projet? Nejen na tyto otázky odpovídá vedoucí archivu pražského dopravního podniku a publicista Robert Mara. Podcast natáčeli studenti žurnalistiky na FSV UK.

28. listopad 2022 32:25

Ve společnosti, která se bojí, se dobře vládne, říká k politickým procesům novinář Martin Groman

Letos si připomínáme 70. výročí od jednoho z nejvýznamnějších zinscenovaných procesů historie Československa. Obviněno bylo kromě tehdejšího generálního tajemníka ÚV KSČ Rudolfa Slánského dalších 13 osobností. Proč je důležité si událost připomínat i dnes a v čem se liší politické procesy z 50. let od těch současných? Na to odpoví novinář, pedagog a spoluautor podcastu Přepište dějiny Martin Groman. Epizodu Četkastu připravily studentky žurnalistiky na FSV UK Magdalena Malá a Veronika Valková.

11. listopad 2022 38:04

Odkládání prvního těhotenství je nejčastějším důvodem neplodnosti, říká gynekolog David Rumpík

Neplodných párů ve společnosti přibývá. Bez pomoci doktorů už v dnešní době neotěhotní přibližně čtvrtina žen. O umělém oplodnění, příčinách neplodnosti a náhradním mateřství mluvil v Četkastu ředitel kliniky reprodukční medicíny a gynekologie IVF Zlín David Rumpík. Vysvětlil, proč je problém rostoucí věk matek a jak se dá zajistit co největší šance na přirozené početí. Zavzpomínal také na první umělé oplodnění v Československu a první "dítě ze zkumavky", které letos oslavilo 40 let. Podcast vznikl ve spolupráci se studentkami Žurnalistiky na FSV UK.

15. srpen 2022 17:48

Terapeutka psů a fotografka: Občas komunikuji s lidmi jako se zvířaty

Co obnáší terapie psů a v čem se liší od canisterapie? Jakých nejčastějších nešvarů se majitelé psů dopouštějí na svých miláčcích a proč práce se psy začíná právě u majitelů? V Četkastu na Filmovce si na místo zpovídaného hosta sedla fotografka a terapeutka psů Denisa Zbranková Albaniová, která coby nositelka Ceny ČTK v soutěži Czech Press Photo posílila partu četkařských fotografů na LFŠ. V podcastu, který pro LFŠ připravují studenti novinářského workshopu ČTK, také prozradila, jaké jsou “fígle” při focení psů a na které “psí osobnosti” nejraději vzpomíná.

6. srpen 2022 25:42

Filmovka je láska, shodli se ředitelka LFŠ Korená a moderátor Kubáník

Námluvy, Mimořádná událost, Štěstí nebo Kondom hrůzy nejsou jen názvy filmů, ale i situace nebo pocity, které si v Četkastu na Filmovce vybavovali ředitelka festivalu Letní filmová škola Uherské Hradiště Radana Korená a herec, moderátor a držitel ocenění Slovácký Oskar Jožka Kubáník, který návštěvníky provázel nejen na slavnostním zahájení a ukončení, ale i festivalovými minutami. V podcastu, který vznikl jako součást studentského novinářského workshopu ČTK, zhodnotili jeho hosté i právě zakončený 48. ročník Filmovky.

5. srpen 2022 40:39

Babčáková na LFŠ: Učím lidi chodit do světa fantazie

O improvizaci a divadlu, ekologii i vzdělávání, ale také o fantazii a nudě mluvila v Četkastu na Filmovce herečka, lektorka, moderátorka a mistryně v improvizaci Simona Babčáková. Prozradila, kde všude vidí příběhy, jaké fantasy knížky čte a proč nechce být „chytroprdka“, která se plete do všech společenských témat. Podcast vznikl na LFŠ jako součást studentského mediálního workshopu ČTK.