• Podcasty
  • Technické památky a zajímavosti
Technické památky a zajímavosti
25. březen 2023

Poslechněte si podcast: Harmoniky pro muzeum v Litovli jeho zakladatel sbíral po celý život

Nenápadné vilky, na rohu Javoříčské ulice nedaleko centra Litovle, by si běžný turista patrně ani nepovšimnul, pokud by na ní po mnoho let nelákal k návštěvě poutač upozorňující, že právě zde se nachází pozoruhodné muzeum harmonik. Kdo se zlákat nechá, patrně nevyjde z úžasu. Zakladatel muzea pan Jiří Sedláček věnoval harmonikám značnou část života a jeho sbírka je opravdu unikátní. Dnes už jeho sbírka sídlí v nových prostorách Záložny.

03:19

Technické památky a zajímavosti

Vydává: Český rozhlas

Vydejte se s námi za technickými památkami a zajímavostmi v Olomouckém kraji. 

Web

Před dvěma dny 03:11

Dávno zrušená úzkorozchodná železnice láká k procházkám

Železnice přinesla do Nízkého Jeseníku prosperitu a pokrok v cestování. Stejné to bylo, když se na konci předminulého století slavnostně budovala lokálka z Moravského Berouna do Dvorců. Vydržela v provozu necelých čtyřicet let a ještě před válkou ji zase rozmontovali. Na výlet po jejich zbytcích se však dá vydat i nyní.

Před týdnem 03:00

Přerovské kino Hvězda patřilo k nejmodernějším své doby. Mohl se využívat i jako protiatomový kryt

V Přerově za minulého režimu existovalo bezmála 170 krytů civilní obrany. Po Praze jich město mělo nejvíce v republice. Jeden z největších zůstal dodnes v nezměněné podobě v podzemí kina Hvězda. Dovnitř se ale dostal jen málokdo. Lidé, kteří měli na starosti provoz a taky pár zahraničních delegací.

Před 2 týdny 03:20

Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem představuje i největší pohřební kočár u nás

Kočár jako technický výtvor a ukázka řemeslného mistrovství našich předků. Tak přistupuje k exponátům svého muzea historických kočárů v Čechách pod Kosířem jeho zakladatel Václav Obr. Díky nadšení pro kočáry, zde vznikla největší expozice těchto vozidel od českých a moravských výrobců na světě.

Před 3 týdny 03:16

Údolí u Javorníku skrývá unikátní vápenku z počátku 19. století

Kraji pod Rychlebskými horami se odpradávna říká kraj žuly a mramoru. Stopy po těžbě a zpracování nerostů zde najdeme na každém kroku. Třeba při silnici z centra Javorníku směrem do Travné, kde se ani ne kilometr za posledními domy Javorníka skrývá nejstarší šachtová vápenka olomouckého kraje.

11. listopad 2023 03:43

Klapperothova manufaktura v Šumperku byla první výrobnou manšestru mimo Británii

Nejstarší manufaktura na výrobu manšestru mimo britské ostrovy vznikla v Šumperku. Její kořeny sahají až do 18. století a nese jméno původně vídeňského obchodníka Johanna Ernsta Klapperotha. Najdeme ji na okraji historického centra města dodnes.

4. listopad 2023 03:59

Speleoterapii pro děti pomohli vytvořit horníci z uzavřených Zlatohorských dolů

Zlaté Hory patří nejen k nejseverněji položeným městům Slezska, ale také k místům s prastarou hornickou tradicí a co se moc neví, také s tradicí lázeňskou. Ta je pravda o něco mladší, ovšem zatímco doly už jsou na Zlatohorsku uzavřené, pacienti sem za léčbou jezdí dál, a to mimochodem i do podzemí.

28. říjen 2023 03:25

Mezi pěchotními sruby z třicátých let na Staroměstsku najdeme i unikátní dvojčata

Staroměstská pevnostní oblast je méně známým úsekem se značnou částí částečně dokončených staveb pohraničního opevnění z konce třicátých let 20. století. Dva pozoruhodné objekty těžkého opevnění najdeme v těsné blízkosti Starého Města pod Sněžníkem, kde se o tato „bunkrová dvojčata“ starají členové Beton Bunker clubu Kronfelzov.

21. říjen 2023 03:57

V hranické umělecké škole se pyšní stoletým orchestrionem. Přes své stáří je stále funkční

Kdysi stával a bavil osazenstvo hostince v malé vesnici Velká na Přerovsku. Před lety se dostal do muzea v Hranicích a nakonec stoletý orchestrion skončil ve vestibulu tamní hudební školy. Dobrou zprávou také je, že i přes své stáří je tato technická památka stále funkční.

14. říjen 2023 03:16

Poštovní štola poprvé v dějinách Zlatých Hor přivede turisty do podzemí

Návštěvníci Zlatých Hor na Jesenicku již mohou navštívit podzemní prostory bývalých dolů, které stály za vznikem a někdejší prosperitou města. Bývalá Poštovní štola se stala jedinečnou nejen svou historií sahající hluboko do minulosti ale i tím, že provází návštěvníky zpřístupněnou částí Zlatohorského důlního revíru.

7. říjen 2023 03:24

Unikátní mlýn v Hačkách si vyprojektoval mlynář sám

Vesnička Hačky na Prostějovsku klame tělem. Přestože se nachází v nadmořské výšce kolem 500 metrů, díky své poloze máte pocit, že jste kdesi vysoko v horách. I proto zde dávný mlynář postavil větrný mlýn, o jeho pohon zde totiž nikdy nebyla nouze. Stavbu pojal tak unikátně, že se sem dnes jezdí dívat odborníci i ze zahraničí.