Epizoda 1111. červen 2021

Poslechněte si podcast: Hana Müllerová

S členkou Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK o kouzlu harfy i o tom, jaké to je, když je doma hned kvarteto harfistek.

23:07

Z archivu osobností

Vydává: Classic Praha

Co poslouchají slavní. Zajímaví hosté z kulturního i společenského života přinášejí do studia své oblíbené nahrávky. O svůj výběr se podělí s moderátorem pořadu Ivanem Dlaskem i posluchači rádia Classic Praha.

Web

Epizoda 571. červenec 2022 25:19

Olga Jelínková prozradí, na které role se těší v této sezóně

Česká koloraturní sopranistka Olga Jelínková působí už čtvrtým rokem trvale na německých scénách. Nejprve jako členka ansámblu v Saarbrückenu, nyní je už druhým rokem členkou Opery v Lipsku. Pomyslným vrcholem uměleckých aktivit Olgy Jelínkové je v druhé polovině sezony 2021/2022 ztvárnění titulní role v Donizettiho opeře Lucia di Lammermoor v Opeře v Lipsku a také v Düsseldorfu. V této roli může náležitě předvést schopnosti svého koloraturního sopránu a v repertoáru ji mají všechny legendární pěvkyně belcanta.

Epizoda 5624. červen 2022 22:29

Co poslouchá herec a dabér Martin Zahálka ?

Český Smeagoll alias Glum z kultovní ságy Pán prstenů prozradí své současné divadelní i filmové aktivity. Martin Zahálka studoval na Střední průmyslové škole strojní, kde později i odmaturoval. Než byl přijat na DAMU, pracoval dva roky jako promítač ve vojenském kině v Boru u Tachova. Roku 1984 absolvoval na DAMU obor herectví. První divadelní angažmá měl ve Státním divadle v Brně, po roce a půl přešel do Divadla J. K. Tyla v Plzni a v roce 1992 se stal členem činohry Divadla na Vinohradech.

Epizoda 5517. červen 2022 33:25

Nekorunovaný král dechovky Josef Zíma slaví 90. narozeniny

V květnu oslavil Josef Zíma kulaté narozeniny, ale stále objíždí Českou republiku se svými písničkami. Josef Zíma po maturitě na gymnáziu v pražské Michli vystudoval divadelní fakultu DAMU a současně se také soukromě učil zpěvu. Od roku 1951 sólově vystupoval s Orchestrem Jaroslava Ježka, v roce 1955 nastoupil na dva roky na vojnu, kterou strávil v Armádním uměleckém souboru. Po té vystřídal několik dalších působišť, ať to bylo Divadlo satiry nebo Komorní divadlo, hostoval na Fidlovačce, v Nuslích, v hudebním divadle v Karlíně, ale též třeba i v Komorním divadle v Plzni

Epizoda 5410. červen 2022 33:51

Václav Macháček-Rieger má ve svém rodokmenu Františka Palackého i Františka Ladislava Riegera. Zasvětil jim expozice na zámku Maleč

Václav Macháček-Rieger je přímým potomkem nejvýznamnějšího českého politika a historika 19. století Františka Palackého a prapravnukem neméně významného politika Františka Ladislava Riegera. Až do počátku devadesátých let se Václav Macháček živil hudbou: koncertováním, studiovou hrou, zvukařskou prací. Když roce 1995 v restituci získal zámek Maleč, který jeho předek František Ladislav Rieger využíval čtyřicet let jako své letní sídlo, rozhodl se zde vybudovat památník. Ten připomíná nejen Riegera, ale i jeho tchána Františka Palackého, který zde pravidelně pobýval v posledních čtrnácti letech svého života.

Epizoda 533. červen 2022 29:40

Šéf opery Národního divadla Per Boye Hansen o nových projektech v nadcházející sezóně

Per Boye Hansen působil od dubna 2012 do července 2017 na pozici uměleckého ředitele Norské národní opery, která se vypracovala mezi přední operní scény a těší se mezinárodnímu věhlasu a uznání. V roce 2015 obdržela v Londýně Mezinárodní operní cenu v kategorii „Nejpřístupnější scéna“. A jaké zkušenosti přináší hudební manažer, který dlouhodobě působil v rodném Norsku a Německu, do Prahy ?

Epizoda 5227. květen 2022 28:12

Co chystá v nejbližší době sopranistka Jana Sibera ? Sólistka Opery Národního divadla v Praze prozradí i své oblíbené hudební tituly.

Jana Sibera vystudovala Pražskou konzervatoř a HAMU. Již od roku 1995 hostovala v Národním divadle a od roku 2000 v tehdejší Státní opeře Praha, kde od roku 2002 přijala angažmá. Od 1. ledna 2012 je sólistkou Opery Národního divadla.

Epizoda 5120. květen 2022 28:13

Českou skladatelku Sylvii Bodorovou mají rádi v zahraničí. Její skladby znějí na světových pódiích v podání slavných světových hvězd.

Sylvie Bodorová studovala konzervatoř v Bratislavě, poté brněnskou JAMU a pražskou HAMU. S novodobými technikami se důkladně seznámila na stáži v Sieně, Polsku a Amsterdamu. V devadesátých letech působila pedagogicky jako „visiting professor“ na univerzitě v Cincinnati a na dalších místech v USA. Patří k nejvyhledávanějším a nejhranějším českým autorům, její skladby se prosadily v zahraničí a v podání významných interpretů a orchestrů (Thomas Hampson, Gabriela Beňačková, Soňa Červená, Štefan Margita, Ivan Kusnjer, Elmira Darvarova, Wiener Virtuosen, Izraelská filharmonie aj.) reprezentují soudobou českou hudební kulturu na významných pódiích a festivalech.

Epizoda 5013. květen 2022 22:57

Pražskojarní debut dirigenta Marka Prášila

Hlavní hostující dirigent Jihočeské filharmonie a dirigent Národního divadla Moravskoslezskému se představí i pražskému publiku.

Epizoda 496. květen 2022 24:08

Carmen a další hudební lásky mezzosopranistky Andrey Tögel Kalivodové

Mezzosopranistka Andrea Tögel Kalivodová absolvovala konzervatoř v Brně a pražskou Akademii múzických umění. Zúčastnila se mezinárodních mistrovských kurzů, absolvovala roční stáž ve Vídni na Universität für Musik und Darstellende Kunst. Z četných úspěchů v mezinárodních soutěžích jmenujme první cenu Nadace Emy Destinnové na soutěži The Anglo-Czechoslovak Trust v Londýně (2001), kdy byla pozvána na koncert mladých pěvců do londýnské Covent Garden. Stala se rovněž semifinalistkou soutěže Belvedere ve Vídni, první cenu si odnesla z Mezinárodní pěvecké soutěže Emy Destinnové v Českých Budějovicích (2000) a třetí cenu z Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech (2003). Co ji nejvíce zaměstnává v současné době ?

Epizoda 4829. duben 2022 24:10

Česká režisérka Eva Toulová se věnuje nejen filmu, ale i výtvarnému umění a píše knihy

Po vystudování hrané režie na FAMU pod vedením Věry Chytilové debutovala Eva Toulová v roce 2014 celovečerním filmem Šťastná, následovaly další celovečerní filmy, které režírovala jako Casting na lásku, Camino na kolečkách a další. V roce 2016 pomohla vzniknout charitativnímu projektu Galerie NaVíc zaměřujícího se na podporu nadace Naše dítě. Kromě filmové tvorby se věnuje i reklamním a televizním projektům.