20. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Hana Hosnedlová: Slova

Už několikrát jsem v Rozhlasovém sloupku hovořila o tom, jak moc obdivuji češtinu, jaké neuvěřitelné kombinace a slovní hrátky náš rodný jazyk umožňuje.

02:03

Rozhlasový sloupek

Vydává: Český rozhlas

Krátké glosy, které píší a poté i čtou zajímavé osobnosti našeho kraje.

Web

Dnes 02:36

Věra Hlaváčková: Trabant

Byla krásná sobota a v Třeboni na zámeckém nádvoří se sjeli majitelé veteránů. Nádherná auta stará desítky let, vyleštěná a s hrdostí předváděná.

Včera 01:31

Eliška Novotná: Koláč k čaji

Chystala jsem v horkém letním dni pohoštění pro odpolední návštěvu. Když jsem pak kontrolovala, zda je všechno připravené a nebudu muset často odbíhat uprostřed zajímavého povídání, najednou mi to došlo.

Před dvěma dny 02:01

Hana Hosnedlová: Létání

Už jako malá holka jsem snila o letadlech a o létání. Vlastně mne to nepřešlo dodnes. Ovšem vždycky jenom jako pasažér – asi bych neunesla pocit odpovědnosti za lidi na palubě, za zvládání techniky.

Před třemi dny 02:12

Zdena Kolářová: Léčení na dálku

Mám velkou úctu k doktorům. Ještě před pár lety jsem je nepotřebovala nijak zásadně. Pak se to nějak zvrtlo a musela jsem jejich pomoc vyhledávat častěji.

Před čtyřmi dny 02:36

Jan Flaška: Super tip na hyper výlet

Kdybyste sháněli tip, kam na pěkný celodenní výlet, jeden bych pro vás měl. Ať už bydlíte kdekoli, je to tam od vás blízko a je tam krásně za každého ročního období a v jakémkoli počasí.

Před týdnem 02:13

Kateřina Bolechová: Ta o psech

Někdy se sama sebe ptám, jestli je pes skutečně tak věrný, nebo se jen nechal na rozdíl od kočky příliš domestikovat. Ať už je pravda jakákoliv, tihle chlupatí čtyřnožci jsou zkrátka plnohodnotní rodinní příslušníci a často jsou právě oni jediní, kteří při pohledu na vás projeví radost.

Před týdnem 02:30

Ivan Mls: Komár

Určitě jste to v létě také nejednou zažili. V klidu usínáte v posteli, a najednou se vám u ucha ozve protivné bzzzzzz. Komár. S klidným usínáním je rázem konec.

Před týdnem 02:08

Hana Hosnedlová: Plavky

Jistě si každý vybavuje letní dny svého dětství a mládí. Jak jsme prožívali ty slastné dny prázdnin, chodili se koupat k rybníkům, řekám a říčkám nebo na plovárnu s dlouhou nakloněnou dřevěnou plochou na opalování.

Před týdnem 02:38

Pavel Kroneisl: Vyčůraný řecký pes

Vraceli jsme se kdysi z dovolené v pěkném, malém řeckém přímořském letovisku Parga. Mimochodem, tohle místo si zahrálo i ve známé francouzské komedii Ukradli torzo Jupitera s Annie Girardot a Philippem Noiret v hlavních rolích.

Před týdnem 01:59

Zdena Kolářová: Vedro v noci

To byla zase tuhle horká noc! Měla jsem pocit, že mám pod hlavou vyhřívací dečku a zoufale těkala po bytě. Tu jsem se šla napít, pak si dala vlažnou sprchu, což pomohlo jen na chvíli, šla jsem si sednout na balkon, kde bylo stejné vedro jako v bytě.