Příběhy z kalendáře
20. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Hana Hegerová. Královna českého šansonu nebo také Piaf z Prahy

Její život by vydal na román. Hana Hegerová žila v prominentní rodině, vše ale změnila válka. Milovala svou maminku, manžela i syna, ale kariéra ji zavedla do Prahy. Manželství nevydrželo a z různých důvodů se rozhodla, že syna nechá u bývalého manžela a u babičky na Slovensku. Snažila se za ním však dojíždět, jak jen to šlo. Rychle se dostala mezi uměleckou elitu.

17:09

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den vám tak dvojice moderátorů Tereza Stýblová a Jan Kovařík nebo Jitka Novotná a Jan Čenský nabídne příběh, který chcete slyšet.

Web

Včera 19:39

Svatý Mikuláš. Štědrý ochránce dětí a světec uctívaný v mnoha zemích

Už mnoho staletí se 6. prosinec slaví jako svátek svatého Mikuláše, a to podle údajného data úmrtí. Historikové ale přesný rok Mikulášovy smrti neznají. S určitostí víme, že žil v dobách raného křesťanství, ve třetím a čtvrtém století po Kristu ve městě Myra, v dnešním Turecku. Působil zde jako lidmi milovaný biskup. K nejstarším legendám z jeho života patří příběh o obdarování třech chudých dívek, záchrana města před hladomorem nebo odvrácení popravy nevinných mužů.

Před dvěma dny 19:07

Wolfgang Amadeus Mozart. Onemocněl neznámou infekcí, které podlehl

Wolfgang Amadeus Mozart zemřel ve Vídni 5. prosince 1791. Evropu okouzlil už jako malý, když spolu se starší sestrou objížděli velká města jakožto zázračné děti. Otec Leopold byl hudební skladatel a obě děti vedl od malička k hudbě. Malý Wolfgang se už ve čtyřech letech dokázal naučit a zahrát novou skladbu na klavír za pouhou půlhodinu. Když dospěl, usadil se ve Vídni, kde se stal vyhledávanou celebritou společenského života.

Před třemi dny 19:31

Velký londýnský smog. Lidé umírali přímo na ulicích

Na mlze v Londýně by nebylo nic zvláštního, místní obyvatelé jsou na ni zvyklí, jenže tentokrát nešlo jen o obyčejnou mlhu, ale o její jedovatý mix s kouřem z nekvalitního uhlí, kterým lidé začali hromadně topit, když se začátkem měsíce prudce ochladilo. V té době byly navíc tramvaje nahrazeny novými dieselovými autobusy, které kvalitě ovzduší rozhodně nepřidaly. Londýn se tak 4. prosince roku 1952 ocitl v zajetí neproniknutelného smogu, který se plížil ulicemi města.

Před šesti dny 20:11

Woody Allen. Všechno, co jste o něm chtěli vědět a báli jste se zeptat

„Můj milostný život je děsivý. Naposledy jsem byl uvnitř ženy při návštěvě Sochy svobody,“ řekl Woody Allen, který se narodil 1. 12. 1935. Začínal jako scenárista vtipů pro večerní show, který se rozhodl jít sám s kůží na trh a začal vystupovat jako stand-up komik. Následně začal režírovat. Mezi lety 1982 až 2017 uvedl do kin každý rok minimálně jeden snímek. Byl dvacetkrát nominovaný na Oscara a čtyřikrát ho získal.

Před týdnem 19:28

Winston Churchill. Nemohu vám slíbit víc než krev, dřinu, pot a slzy

Nemohu vám slíbit víc než krev, dřinu, pot a slzy. Právě tato slova pronesl světově uznávaný politik Winston Churchill před svým národem v době, kdy hrozila invaze německých vojsk do Velké Británie. Sám pracoval i 16 hodin denně. Milosrdnější nebyl ani na své spolupracovníky, jejichž jména zapomínal, často klel a býval k nim příkrý. I přes to všechno ho lidi milovali. Dokázal se totiž i usmát a dát jim naději, že když to všechno vydrží, tak jednou bude lépe.

Před týdnem 19:33

Hana Maciuchová. O postavách dlouze přemýšlela, ať šlo o Ulici nebo Shakespeara

Narodila se 29. listopadu 1945. Ztvárnila bezpočet televizních a filmových rolí. Nechybělo ale málo a místo u televizních obrazovek jste se s Hanou Maciuchovou mohli potkávat v lékařské ordinaci. Jako Anče v Krkonošských pohádkách uměla srovnat všechny chlapy včetně Trautenberka. Byla taková i ve skutečnosti? Jaké to je mít rodiče nadšené ochotníky a co to všechno obnáší? Jak se dali dohromady s o 20 let starším Jiřím Adamírou? A jak ji vnímala o devět let mladší sestra?

Před týdnem 23:36

Jan Sladký Kozina. Padl na něj černý los. Místo roku v žaláři poprava

Pohnutý příběh statečného vůdce chodské rebelie, sedláka Jana Sladkého Koziny si každý automaticky spojí se slavným proroctvím, které s oprátkou na krku adresoval svému úhlavnímu nepříteli – majiteli chodských vesnic hraběti Wolfu Maxmiliánovi Lammingerovi. „Lomikare, Lomikare! Do roka a do dne budeme spolu stát před súdnú stolici boží! Hin se hukáže, hdo z nás! A skutečně – do roka vydechl ukrutný Lamminger naposled a jeho duše stanula před božím soudem…

Před týdnem 17:20

Jimi Hendrix. Kytarový čaroděj, který inspiroval hudebníky několika generací

Byl výsadkářem v armádě USA, doprovodným kytaristou Ika a Tiny Turnerových a mnoha dalších. Když se na podzim 1966 objevil v Londýně, bylo to jako zjevení. Budeme si povídat o legendárním kytaristovi Jimi Hendrixovi. Narodil se v ohnivém znamení střelce a bylo to znát. Před ním ani po něm na pódiu nikomu kytara nehořela. Obdivovali ho Beatles, Rolling Stones i Eric Clapton. Ovlivnil a inspiroval hudebníky několika generací, ať už hráli blues, jazz, nebo hard rock.

Před týdnem 18:59

Žižkovský vysílač. Kvůli nižší nadmořské výšce musel být vysoký přes 200 metrů

Stavba Žižkovského vysílače v Praze začala 24. listopadu 1985. Plány pocházejí z poloviny 70. let, kdy přestala kapacitně vyhovovat do té doby používaná Petřínská rozhledna. Nový vysílač měl původně stát v její blízkosti, památkáři to ale zásadně odmítli kvůli narušení unikátního pražského panoramatu. Bylo proto vybráno místo v opuštěných Mahlerových sadech na Žižkově. Kvůli nižší nadmořské výšce však musela být věž přes 200 metrů vysoká.

Před 2 týdny 19:51

Jukebox. Začal měnit svět, a ten hudební změnil zásadně

Rock 'n' roll, Elvis a průmyslová revoluce. Jak spolu tato témata souvisejí? Dnes budeme vyprávět o ikoně americké popkultury, kterou je bezesporu Jukebox. V roce 1889 uvedl do provozu americký vynálezce Louis Glass první automatizovaný fonograf. V americkém San Franciscu se tak začala psát historie vynálezu, který byl hned u několika okamžiků americké historie.