Před týdnem

Poslechněte si podcast: HaDivadlo, Zábranský nebo malíř Jakub Tomáš. Které umění dobře vystihuje současné Česko?

Česká společnost v posledních letech čelí jedné krizi za druhou. Je za námi dvouletá zkušenost s pandemií, aktuálně se nedaleko našich hranic odehrává válka, trápí nás vysoká inflace, přibývá lidí, kteří žijí pod hranicí chudoby. Máme vlastně umění, které by nám pomáhalo tyhle situace nahlédnout nějak nově? Jaká umělecká díla dobře vystihují současné Česko? Na otázku odpovídala jedna politoložka, jedna historička a jedna filozofka.

07:11

On Air

Vydává: Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Včera 30:13

Komu povolí svěrač, tomu vrátím vstupné, říká komik Štěpán Kozub

Popularita komika Štěpána Kozuba poslední tři roky rapidně vzrostla. Ve studiu Radia Wave jsme si s ním povídali nejen o snímku Tři Tygři ve filmu: JACKPOT, ale i o tom, jak český divák vnímá nekorektní humor. Řeč došla také na plánovánou one man show v O2 aréně.

Před dvěma dny 04:00

Moment smrti se podivuhodně blíží okamžiku narození. Román Osiřelec se ptá, jak žít po smrti mámy

Když bylo polské psycholožce a spisovatelce Miře Marcinów 32 let, umřela jí máma. Mira, čerstvě osiřelá dcera a zároveň matka malé holčičky, napsala o pocitech samoty, šoku, vzteku i lítosti román Osiřelec. Ten v Česku vydalo nakladatelství Argo v překladu Lucie Zakopalové.

Před třemi dny 04:09

Slepé skvrny jako divadlo. Studenti DAMU adaptují knihu Daniela Prokopa v kulturním centru Vzlet

Nasvítit přehlížená místa společnosti se snaží nová dramaturgická série vršovického kulturního centra Vzlet nazvaná Území nikoho. Zdejší dramaturgové se rozhodli oslovit studenty a čerstvé absolventy katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, aby inovativními metodami zpracovali témata, která ve své knize Slepé skvrny popsal sociolog Daniel Prokop. Činohra diváky nečeká, na programu je tu powerpointová performance, představení v kavárně nebo třeba procházka.

Před čtyřmi dny 05:29

„Táta mě naučil Nirvanu, já ho teď učim rap.“ Vzali byste rodiče na koncert 58G?

Jihlavská crew 58G vystoupila v pražském prostoru Bike Jesus a přišlo ji podpořit hodně fanoušků a fanynek. Málokdo z nich ale vzal s sebou svoje rodiče, i když dotázaní se často shodli, že s nimi svou hudbu vlastně sdílí. Co nás naučili poslouchat „naši“ a co předpokládáme, že by si mysleli o současné české rapové scéně?

Před šesti dny 20:14

Feminismus není jen o manažerkách, péče je přece taky výkon, říkají zakladatelky Druhé směny

„V českém diskurzu nám chyběly některé perspektivy na feminismus, chtěly jsme nabídnout širší paletu pohledů a zaměřit se na delší kritické texty,“ říkají zakladatelky nového feministického web magazínu Druhá směna, kroatistka Maja Vusilović a básnířka Magdalena Šipka. Eseje a rozhovory vydávají online a distribuují je pomocí pravidelného newsletteru.

Před šesti dny 12:15

Sir Paul McCartney slaví 80. Nejcivilnější člen The Beatles s křehkým nitrem, říká o něm Pavel Turek

Paul McCartney 18. června oslavil své 80. narozeniny. O zakládajícím členovi The Beatles, otci DIY přístupu k hudbě a jedinečném skladateli a basistovi mluví hudební publicista, teoretik fotografie a redaktor týdeníku Respekt Pavel Turek jako o velmi kreativním a všestranném hudebníkovi s obrovským talentem na melodie. V rámci sestavy The Beatles ale Pavel Turek McCartneyho popisuje jako nenápadnou postavu a nejvíce civilně působícího člena.

Před týdnem 16:32

Vinohradská 12 a Opravdové zločiny. Vítězové Podcastu roku chtějí experimentovat i být paranoidní

Česko zná svoje nejlepší podcasty za uplynulý rok. Prvenství v soutěži Podcast roku v kategorii veřejnoprávní obhájila Vinohradská 12. Nejvíc hlasů v druhé, autorské kategorii pak získaly už podruhé v řadě Opravdové zločiny. Bodovaly ale také obsahy Radia Wave. Veřejnost hlasovala nejvíc pro Buchty nebo Kompot, porota pak ocenila Balanc.

Před týdnem 25:44

Cloud rap je moje terapie. Česko-vietnamský rapper Anki představuje nové album

„Koncertování mi dřív moc nešlo, ale teď už je to lepší, moc mě to baví.” Anki je na lokální rapové scéně relativně novou tváří. Před dvěma lety vydal své první album Saigon Stories pod labelem Die Mannschaft. Pak následovaly singly Pavarotti a Sadboy Friday. V květnu letošního roku vydal, tentokrát svépomocí, druhé album No More Drama, které představil v rámci Studio Session Radia Wave.

Před týdnem 21:50

Německý Melt Festival se vrátil po dvou letech odkladů, program nabídl okolo 250 umělců

Po dvou letech pandemických odkladů se do bývalého industriálního areálu Ferropolis v Německu navrátil Melt Festival. Letošní ročník sloužil jako oslava dvaceti let existence festivalu a jeho program nabídl okolo 250 umělců. Melt už dnes není pouze o elektronické hudbě, jako tomu bývalo v minulosti. Na letošní program zamířil rap, pop nebo rnb soul. Mezi hlavní hvězdy tentokrát patřili Yung Lean, Little Simz, Jamie XX, The Blaze nebo Peggy Gou.

Před týdnem 15:52

Milostné románky a intelektuální debaty. Rozhovory s přáteli nejsou klasickým romantickým seriálem

Rozhovory s přáteli je nový seriál podle stejnojmenné knižní předlohy spisovatelky Sally Rooney. Podařilo se týmu, který pracoval na kladně hodnocené minisérii Normální lidi, navázat na předchozí úspěch s novým romantickým dramatem na pokračování? „Obě přepracování se povedla hodně. Zásluhu na tom má irský all star tým s režisérem Lennym Abrahamsonem a scenáristkou Alice Birch,“ shrnuje publicistka Táňa Zabloudilová a dodává, že o klasický romantický seriál rozhodně nejde.