Příběhy z kalendáře
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Greta Garbo. Charismatická, podmanivá a nepolapitelná

Přezdívali jí sfinga severu. Přestože ji obdivovali tisíce mužů, nikdy se nevdala, neměla děti. Když byla na vrcholu kariéry, odešla do ústraní, kde strávila dlouhých padesát let až do své smrti. Přesto je dodnes filmovou legendou. Poprvé slavná herečka promluvila ve zvukovém filmu, když si objednávala whisky. Diváci z jejího přízvuku a podmanivého altu šíleli.

22:36

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den vám tak dvojice moderátorů Tereza Stýblová a Jan Kovařík nebo Jitka Novotná a Jan Čenský nabídne příběh, který chcete slyšet.

Web

Včera 19:42

Tádž Mahal. Památka UNESCO a jeden ze sedmi novodobých divů světa

V indickém státě Ágra dokončili 27. září 1654 stavbu mauzolea Tádž Mahal. Na věčnou památku své zesnulé manželky Mumtáz Mahal ho nechal vystavět císař Šahdžahán. Jejich seznámení při tom původně nevěstilo zrovna idylický vztah. Dívku, která se původně jmenovala Ardžumand, zaslíbili už v dětství princi Churrámovi. Narozdíl od jiných domluvených sňatků však v sobě oba našli zalíbení. Ardžumand svého muže velmi milovala a on uctíval její krásu a dobrosrdečnost.

Před dvěma dny 19:15

Pyšná princezna. Klenot československé kinematografie

Pohádka Pyšná princezna měla premiéru 26. září 1952. Přitom její natáčení bylo málem zakázáno. Autoři museli původní scénář hodně pozměnit. Samotné natáčení poznamenal i jeden velký skandál. Jestli chcete vědět, co se stalo, jaký měla mít pohádka původně konec a mnoho dalších zajímavostí ze zákulisí i z osobního života hlavních postav, poslechněte si další díl Příběhů z kalendáře.

Před třemi dny 19:02

Jaroslav Ježek. Blues z modrého pokoje

Nápaditý skladatel, jazzový průkopník, hudební šéf jednoho z nejoriginálnějších meziválečných divadel. Tím vším byl Jaroslav Ježek. Hudba ho fascinovala od dětství, v těžkých válečných časech vyměňoval jídlo za noty a na konzervatoř ho kvůli výraznému talentu přijali i přes těžký handicap. Sudičky mu nadělily chatrné zdraví, ale také obrovský talent, který ve spolupráci se svými kolegy a kamarády, Voskovcem a Werichem, přetavil v nekonečnou řadu nápadité a chytlavé hudby.

Před šesti dny 19:38

Čarodějnický proces v Salemu. Sto padesát obviněných, desítky odsouzených, dvacet popravených

Čarodějnické procesy nejsou rozhodně něco, co by bylo k smíchu, či vůbec zábavě, přesto se na ně v Příbězích z kalendáře zkusíme podívat trochu s nadhledem. Máme zde totiž výročí jednoho z nejslavnějších čarodějnických procesů všech dob a rozhodně největší na americkém kontinentě. Šlo o proces tak slavný, že inspiroval i Arthura Millera k sepsání hry, kterou české publikum zná jako Čarodějky ze Salemu. A právě jim se dnešní příběhy z kalendáře budou věnovat.

Před týdnem 15:35

Luba Skořepová. Čarodějka na jevišti

Říkalo se o ní, že je nejstarší činnou herečkou v Evropě. Nebo že když poprvé vystoupila na jevišti Národního divadla, byla to ještě novostavba. Diváky Zlaté kapličky bavila bezmála sedmdesát let. Udivovala vědomostmi v oblasti „mezi nebem a zemí“. Pořádala spiritistické seance, věnovala se kabale, magii a numerologii. Sbírala léčivé byliny a zabývala se působením kamenů na lidský organismus. Sama o sobě tvrdila, že je tak trochu čarodějka. Odešla v roce 2016 ve věku 93 let.

Před týdnem 20:16

Filmový festival v Cannes. První ročník překazila světová válka

První filmový festival v Cannes se měl konat už v roce 1939, ale musel být odvolán, protože právě v den jeho zahájení vypukla druhá světová válka. Francouzi ho proto uspořádali až v září 1946, o to však byl noblesnější a radostnější. Promítaly se filmy z 19 zemí, konala se přehlídka květinových povozů, volila se Miss, festival navštívili ministři i předsedové vlád a především velké hvězdy tehdejšího filmového nebe.

Před týdnem 18:24

Před 32 lety byl v Alpách nalezen Ötzi. 5 300 let stará mumie muže z doby měděné

Třiadvacátého září 1991 se v Ústavu soudního lékařství v Innsbrucku ocitl na pitevním stole zvláštní nebožtík. O čtyři dny dřív ho zamrzlého v ledu v Ötztalských Alpách objevili dva němečtí turisté. Záhy vyšlo najevo, že jde o přirozenou lidskou mumii člověka z doby měděné, jejíž stáří se odhaduje na víc než pět tisíc let. Spolu s tělem se na místě našly zbytky jeho oděvu, bot a vybavení. Objev vyvolal obrovskou senzaci mezi laickou i odbornou veřejností.

Před týdnem 19:37

Agatha Christie. Slavná autorka detektivek i dívčích románů

Pod pseudonymem Mary Westmacott napsala téměř dvě desítky dívčích románů. Vy ji ale pravděpodobně budete znát pod jménem Agatha Christie. Autorka detektivek s Herculem Poirotem se narodila 15. září 1890. Představíme ji nejen jako nadějnou klavíristku a emancipovanou ženu 20. století, ale i jako emocionálně zraněnou a lásku hledající.

Před 2 týdny 18:48

Jan Masaryk. V jeho nitru se střídaly dvě protikladné bytosti

Jan Masaryk, mladší syn prvního prezidenta Československé republiky TGM a jeho manželky Charlotte, se narodil 14.9. 1906 ve vile „Osvěta“. Ale v jeho osudu bylo víc tmy než světla. Byla jeho smrt vražda, nebo sebevražda? Živil se ledasčím – jako dělník ve slévárně, barový hráč na piano, vyslanec nebo ministr zahraničí. Zažil triumfy i pokoření. V jeho nitru se střídaly dvě protikladné bytosti: někdy čestný charakterní politik, jindy zase slaboch, oddávající se nočnímu životu.