Sezóna 2Epizoda 522. březen 2022

Poslechněte si podcast: Green Deal – jak jsou na tom české firmy?

Projekty řešící zelené hospodářství nebo udržitelnost mohou trvat od třech do šesti měsíců. Firmu mohou vyjít na 500 tisíc až 1,5 milionu korun, říká Pavel Prokop z poradenské skupiny Grant Thornton. Rozhovor byl pořízen před ruskou invazí na Ukrajinu.

17:08

FOCUS ON

Vydává: FOCUS ON

Rozhovory na téma robotizace, digitalizace, byznysu a ekologie s důrazem na moderní technologie

Web

Sezóna 3Epizoda 18Před třemi dny 13:09

Lidé mají obrovský potenciál a digitalizace jim ho pomůže využít

Digitalizace. Slovo, které vzbuzuje celou škálu pocitů – od nedůvěry až po nadšení. Firmy se k ní staví různě, ale složité časy představují záminku, kvůli které na ni začínají přistupovat i konzervativnější hráči. I když se kolem digitalizace vznáší mnoho otazníků, jedno je jasné – v budoucnu bez ní nebudeme moct fungovat, říká Lucie Češpivová, majitelka společnosti S.M.A.

Sezóna 3Epizoda 17Před týdnem 20:44

V budoucnu se u nás konopí úplně zlegalizuje

Už teď u nás můžete konopné přípravky užívat ze zdravotních důvodů. Bylo však nutné změnit legislativu. Hodně jsme se inspirovali ve Švýcarsku, které je konopná velmoc a z konopí má příjem do státního rozpočtu. Je nutné s politiky, zákonodárci a úředníky mluvit, vysvětlovat jim celou problematiku. O konopném byznysu a potenciální legalizaci popovídal David Snášel, zakladatel Group of Node.

Sezóna 3Epizoda 16Před týdnem 15:13

Covid otevřel restauratérům oči

Epidemie koronaviru gastronomii úplně překopala. Část podniků se nepřizpůsobila a musely skončit. Ti ostatní často nově zařadili do svého podnikání možnost dovážky a především začali používat digitální nástroje, tvrdí Jan Siuda, spoluzakladatel cloudové kuchyně MyFoodPlace.

Sezóna 3Epizoda 15Před 2 týdny 09:51

Lidé utratí miliardy korun za jídlo s rozvážkou. Začnou šetřit?

Města, jako je Praha, zvládnou na poli food delivery daleko víc hráčů. Pokud se na podzim situace zhorší a lidé budou muset opravdu začít šetřit, tak z toho chceme vyjít jako platforma, která je pro ně nejdostupnější, říká Marek Maxa, country manažer rozvážkové služby Bolt Food.

Sezóna 3Epizoda 14Před 2 týdny 21:33

Pozitivní signály z Ukrajiny, tamní podniky se vrací k výrobě. Je to výzva pro české firmy

Na Ukrajině došlo k určitému uvolnění přísného válečného režimu, protože její západní část by se měla vracet do normálnějšího fungování. Řada tamních podniků začíná vyrábět, potřebuje komponenty, potřebuje náhradní díly. To jsou poměrně pozitivní signály pro české firmy, říká Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade.

Sezóna 3Epizoda 13Před 3 týdny 12:13

Útoky etických hackerů na Rusko stouply o desítky procent

Kybernetické útoky v poslední době sílí a bude jich čím dál více. S inflací se bude zvedat i výše výkupného, které budou hackeři požadovat, a pozor si tak musí dát jak malé firmy, tak velké instituce. Jak se hackerským útokům bránit a co dělat v případě, kdy přijdete o svá data? Na otázky týkající se kyberbezpečnosti odpovídal Ondřej Srdínko, cloud & BI solutions manager ve společnosti Asseco Solutions.

Sezóna 3Epizoda 12Před 3 týdny 15:04

Elektromobily táhnou, máme skokový nárůst poptávky

Existuje rostoucí skupina zákazníků, kteří chtějí být flexibilní a používat auto jen v momentě, kdy ho potřebují. V létě si půjčí dodávku nebo kabriolet, v zimě SUV. S vlastním autem takovou flexibilitu nemáte. Carsharing je alternativa a určitě není pro všechny, říká Robin Švaříček, ředitel společnosti HoppyGo.

Sezóna 3Epizoda 1115. červenec 2022 13:38

Headhunter: Trh práce mrzne, zaměstnanci tolik nependlují

Kdo je schopný odborník, nemusí být schopný manažer. Samotná válka by asi neměla znamenat strach u lidí, že přijdou o práci. Samozřejmě čím déle to bude trvat, tak tím to bude horší, říká Vladimír Kočí, lovec talentů ze společnosti R4U.

Sezóna 3Epizoda 1014. červenec 2022 20:32

Andrej Babiš si krátil daně, kvůli kauze Dozimetr se o tom nemluví, říká mluvčí Milionu chvilek

Komunální volby jsou za rohem a stejně tak se pomalu, ale jistě blíží prezidentské volby. Asi jen stěží najdeme něco, co s kartami zatím zamíchalo více než kauza Dozimetr. Právě toho s chutí využívá opozice, jejíž kroky, které následují po zveřejnění kauzy, se zdají být do jisté míry „podezřelé“. Na otázky týkající se prezidentské kandidatury, komunálních voleb a kauzy Dozimetr odpovídala Hana Strašáková, mluvčí spolku Milion chvilek pro demokracii.

Sezóna 3Epizoda 97. červenec 2022 10:21

Máme náhradu za ruský plyn už na příští topnou sezónu, říká český výrobce

Plazmovým zplynováním přeměňujeme organický odpad na syntézní plyn a ten pak používáme pro výrobu elektrické energie nebo tepla. Je zde ohromné množství kotelen na svítiplyn. V těchto místech jsme schopni velice rychle postavit zařízení, která budou vyrábět místo zemního plynu svítiplyn a ten dodávat přímo do stávajících kotlů. Toto rychlé řešení jsme schopni nabídnout již pro příští topnou sezónu, prozradil Grischa Kahlen, zakladatel a člen představenstva Millenium Technologies.