Před týdnem

Poslechněte si podcast: Ondřej Vaculík: Lid prezidenta bude milovat

Když inženýr Jan Kašpar, náš průkopník aviatiky, 13. května 1911 vykonal svůj let z Pardubic až do Prahy, lidé ho slavili, jásali – ale zdaleka ne všichni. Zejména muži, ženám to tehdy bylo asi jedno, v hospodách hudrali, jaká že to troufalost, ba drzost se strojem podstatně těžším než vzduch se drát do nebe, po němž v té době majestátně pluly toliko vzducholodě a balóny. A u piva jeho směšným letadlem opovrhovali.

03:52

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Před třemi dny 03:36

Eva Turnová: Veván a šťanovro

Legenda mezi psychology a odborník na partnerské soužití Stanislav Kratochvíl před lety vymyslel stručný návod na šťastný partnerský vztah. Díky své dlouholeté praxi zjistil, že spokojenost partnerů souvisí s naplňováním vzájemných očekávání. Společně s manželkou Alenou Kratochvílovou se snažili přijít na to, jaké projevy očekává muž od ženy a jaké zase žena od muže.

Před čtyřmi dny 03:34

Radovan Holub: V rozdělené společnosti

Listopad, doba jednoty národa. Jak už řekl Jiří Sovák ve filmu Kolja, národ konečně povstal a vyhnal okupanty. Na Staroměstském náměstí jsem si letos uvědomil, že všechno je jinak. Při demonstraci Milionu chvilek promluvil Petr Pithart a na chvíli vybudil hezkou atmosféru soudržnosti. Ale jakmile někdo na tribuně řekl něco o respektování zdravotních opatření, ozval se zezadu pískot a řev.

Před pěti dny 02:41

Ivan Hoffman: Všechno o sněhulácích

Vnučka Zoe pozorně zkoumala fotografie zasněžené krajiny, které jsme jí právě přes WhatsApp poslali na druhý konec světa do třicetistupňového vedra. „Kde je snowman?“ zajímala se, neboť zima bez sněhuláka nedává dětem smysl. Postavit kvůli Zoe z prvního nečekaného a po pravdě i nechtěného sněhu sněhuláka nás jaksi nenapadlo.

Před šesti dny 03:09

Iva Pekárková: Za velké vlastenecké války byl kosinus roven až 3

Můj tatínek, vzděláním matematik, měl hezkou příhodu z vojny. Probíhala právě přednáška z balistiky, vojíni seděli v učebně, soudruh major stál u tabule a křídou po ní psal výpočet dráhy projektilu. Načmáral pár vzorečků, podrbal se za uchem, pak s rozmachem odložil křídu a prohlásil: „A kosinus se rovná 1,2.“

Před týdnem 03:19

Ondřej Neff: Hanoi v Ohrobci

Dnešní povídání bych mohl nazvat Postřehy návštěvníka vietnamských obchodů. Hned zkraje přiznám, že mě nezajímá sortiment a nezkoumám ceny. Zajímá mě sociální stránka. První postřeh je už staršího data. Před lety jsme měli malý obchod přes ulici, hned naproti práci. V kase seděla klasická Starovietnamka, česky uměla počítat peníze, nic moc navíc.

Před týdnem 03:41

Eva Turnová: Jan Cimický. Kypr! Kypr

Kauza týkající se zneužívání pacientek psychiatrem Janem Cimickým, která před dvěma týdny rozpoutala emotivní bouři v médiích i na sociálních sítích, pomalu utichá. Ženy, které se svěřily veřejnosti se svými zasutými traumatickými zážitky, zjišťují, že pravděpodobně došlo k promlčení případů, ve kterých se ocitly jako oběti. Cimický, který se paradoxně traumatům způsobeným sexuálním obtěžováním ve svých odborných knihách hodně věnuje, vzkázal, že chce klid, a odjel na Kypr.

Před týdnem 02:36

Ivan Hoffman: Dobrý den

Na procházkách lesem mám rád moment, kdy se míjíme s protijdoucími turisty. V deseti případech z deseti se naše pohledy potkají a popřejeme si dobrý den. Zřejmě to je tradice, možná to patří k turistickému bontonu, podobně jako prý na sebe vodáci volají ahoj. Přijde mi ovšem, že vodáci se na rozdíl od nás, turistů, zřídka míjejí. Vesměs plují po proudu, takže příležitostí k pozdravu asi bude hlavně předjíždění, kdy má někdo naspěch.

Před týdnem 03:23

Iva Pekárková: Léčivá síla logiky

Psychiatr, který má na pacienta nanejvýš devadesát minut, tohohle chlapíka vyšetřoval tři a půl hodiny. Nevěděl, co si s ním počít. Chlapíkovi se stala strašná věc: rozešla se s ním přítelkyně. Byli spolu šest let – šest let, rozumíte? –, byla to jeho osudová láska a on bez ní nedokáže žít.

Před 2 týdny 03:41

Ondřej Neff: Opravdové probuzení

O víkendu jsem dočetl román Spasitel od Andy Weira. Je to samozřejmě sci-fi, posluchači možná znají film nebo román Marťan, od téhož autora. O co tam jde a proč to sem tahám? Prozradím jen to nejnutnější: Země je existenčně ohrožena a zachrání se, jen když se podaří mezihvězdná výprava. Je tudíž třeba a) vymyslet, b) vyrobit, c) vyslat mezihvězdnou loď. Autor popisuje, jak se taková akce na záchranu uskuteční.