NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Eva Turnová: Odfajfkováno

Někteří lidé mají potřebu vše, co zažijí, zdokumentovat. Nestačí jim vyjít na nejvyšší horu v okolí, musí zjistit, jak vysoká je přesně na metr, za kolik jsme na ni vyšli my a kolik je průměr. Můj přítel měl ještě vždycky na čelovce připnutou vysokorychlostní kameru, celý výstup točil, večer o něm napsal reportáž, ze které vyrobil koláž, tu také natočil a prolnul do filmu z čelovky.

02:14

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Včera 03:39

Kristina Žantovská: Úzkost konzumentova

Strašení je novodobý nástroj ovládání. Nebo chcete-li manipulace. Mediální sýčci sedí na větvích kolem cest a monitorují pohyb kočárů i povozů tažených koňmi... obrazně, kdo na co má. Evropu obchází strašidlo drahoty. Sýčkové předpovídají. Varují. Straší. Když vyvoláte úzkost v konzumentovi, že něco nebude mít, protože to bude drahé, padne to vždycky na úrodnou půdu.

Před dvěma dny 02:40

Ivan Hoffman: Azyl v akváriu

Počítali jsme s drsnou zimou, která se nakonec nekonala, ale kdo to mohl vědět? V předtuše, že hladina jezírka nadlouho zamrzne a pro karasy pod ledem vznikne kvůli tlejícím zbytkům rostlin toxické prostředí, přišlo nám jako dobrý nápad vylovit tucet malých karasů a poskytnout jim přechodný azyl v nevyužitém akváriu. Aby v případě úhynu ryb v jezírku měl kdo převzít rybí štafetu.

Před třemi dny 03:23

Iva Pekárková: Vzpoura NIMBYů

Můj kamarád Kary vlastnil dům ve Vermontu, v kouzelné krajině plné luk, zalesněných kopců a stříbřitě bublajících potoků. Dům měl velkou cenu. Bohužel Kary před časem prodal část pozemku, ta prošla rukama dalších dvou majitelů a teď ji vlastnila společnost, která na tomhle kusu země, doslova Karymu za humny, hodlala postavit třídírnu odpadu.

Před čtyřmi dny 03:56

Ondřej Neff: Na kole do práce

V poslední době se hodně mluví o tom, že by bylo dobře, aby co nejvíc lidí jezdilo do práce na kole. Mluvilo se o tom i před válkou na Ukrajině. Válka ty debaty jaksi podpořila. Ta myšlenka je mi velmi sympatická a využívám příležitosti, abych se podělil o své poznatky z praxe. Když jsem pár let pracoval v novinách jako grafik a šichta mi končila po půlnoci, často mi ujela poslední tramvaj.

Před týdnem 02:39

Eva Turnová: Nár. Um

Když chtěl jeden anglicky nemluvící kytarista naznačit v New Yorku prostitutce, že česká hudba moc nevynáší, použil spojení: „Já rakenrólovyj chudóžnik.“ Tenkrát mě poprvé napadlo, že opravdoví umělci by měli mít všechno za půlku.

Před týdnem 02:33

Ivan Hoffman: Rusák

Pamatuji z dětství a mládí, že čaje byly tři: gruzínský, indický a čínský. Byly zabalené ve stejných papírových krabičkách a měly podobnou či stejnou cenu. A protože se nemohu rozpomenout, zda měly různou chuť, řekl bych, že ani ne. Byly to čaje černé.

Před týdnem 04:05

Klára Notaro: Kraj ve Francii, do kterého se zamilovala Toyen

Na jihozápadě Francie se nachází krásný kopcovitý kraj nesoucí jméno Le Quercy. Dubové lesy se tu zjara jasně zelenají a rozprostírají se široko daleko. Podél cest roste kapradí, divoké orchideje, u vesnic jsou sady s ořešáky, pasou se tu ovce, v údolích tečou řeky, podle kterých se od dob francouzské revoluce jmenují jednotlivé departementy.

Před týdnem 03:27

Iva Pekárková: Když to chci, tak si ho vezmu

Koncem osmdesátek jsem bydlela v New Yorku, živila se jako sociální pracovnice v Jižním Bronxu a můj život byl tak košatý, že se skoro na nic nepamatuju. Přesto mi utkvěla tahle příhodička. Rozhodně nepatřila k těm nejdrsnějším. Vlastně se nic nestalo. Pouze do mého bytu vtrhli čtyři Rusáci a odnesli si slovník.

Před týdnem 03:14

Ondřej Neff: O tygrech a informaci

Doba má hodně žhavých témat a dezinformace je mezi nimi jako horký brambor. Učenci se dohadují, co to vlastně je a kdybychom se dobrali vysvětlení, tak co s tím? Dnes bych rád do debaty přispěl osobním pozorováním, historkou z doby nedávné.