Naše nej...
22. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Geologické a vodní muzeum nezavírá. Udělejte si výlet do přírody

Dlouhá nebo kratší procházka a hlavně spousta zajímavých informací. To vás čeká v muzeu v přírodě, které představuje unikátní lokality Orlicko-Třebovska.

04:56

Naše nej...

Vydává: Český rozhlas

Víte, kde v Pardubickém kraji roste NEJmohutnější strom a kde mají NEJvyšší komín? Chcete se projít po NEJdelších hradbách nebo vás zajímá, jak se žije v NEJmenší vesnici kraje?

Web

Před týdnem 05:11

Dědí jméno i řemeslo. Nonnovi jsou hodináři už po sedm generací

Hodinářství a klenotnictví Nonn v Litomyšli má nejdelší rodinnou tradicí ve městě. Jan Nonn živnost založil v roce 1862. Hodinám a šperkům se Nonnovi věnují dodnes.

Před 2 týdny 05:07

Jedinečný nápad i design. Svět má zájem o hasicí přístroje z Hlinska

Není to jen hasicí přístroj. Je to bod záchrany. S touto myšlenkou produkt české společnosti Amplla také vznikal. Multifunkční hasicí přístroj se současně stává výrazným prvkem interiéru.

Před 3 týdny 04:58

Nejstarší klub filatelistů působí v Pardubicích. Mladí mu ale scházejí

Pardubičtí filatelisté se scházejí více než sto let. Ve svých řadách by ale uvítali také mladou generaci. Možná právě té schází nadšení, preciznost a chuť se setkávat nad alby.

4. listopad 2022 05:17

Kdysi tam zrálo pivo, dnes je na zámku bezpečná střelnice. Co zažijete v pardubické zbrojnici?

Víte, co je katzbalger, jak se střílelo z kuše nebo obsluhovalo dělo v době Pernštejnů? O tom všem se dozvíte ve zbrojnici pardubického zámku. Především si tam ale můžete mnoho věcí vyzkoušet. Repliky chladných i palných zbraní jsou do jisté míry funkční, ale nezraní vás.

4. listopad 2022 05:05

Ve Vysokém Mýtě mají Preclíkovou madonu. Dohlíží na děti

Půvabná socha Panny Marie pochází pravděpodobně z 16. století. Je ze dřeva a bez úhony přežila největší požár Vysokého Mýta a kostela v roce 1774.

28. říjen 2022 05:12

Z vany do celého světa. Kde se rodí skleněné vlákno?

V říjnu uplynulo 70 let od doby, kdy bylo v Litomyšli vytaženo první skleněné vlákno. Tradice tehdejšího podniku Vertex stále pokračuje, dnes už je ale závod součástí nadnárodního koncernu.

21. říjen 2022 04:49

Největší koně světa se pasou v Rybníku

Říká se jim jemní obři a v Česku se chovají velmi vzácně. Shirský kůň patří mezi největší koňská plemena na světě. O mohutnosti a kráse těchto koní se můžete přesvědčit v Rybníku u České Třebové.

14. říjen 2022 05:01

Odkud k vám teče voda? Vodojem pod Kunětickou horou zásobuje Pardubice

Nedostatek pitné vody nehrozí. Chrudim, Pardubice i Hradec Králové si mohou vypomáhat. A to díky soustavě technologických zařízení, která mají od letošního roku ještě vyšší kvalitu.

7. říjen 2022 04:41

Pardubice mají výjimečně vzácnou obyvatelku. Žije s pavouky

Areál pardubického zámku je jediným místem v Čechách, kde byla spatřena okřídlená ploštice štíhlenka pavoukomilná. Zdá se, že se jí v chráněné přírodní lokalitě daří.

16. září 2022 04:59

Pardubičtí pávi jako symbol. Zámku dodávají tu pravou atmosféru

Pávi patří k pardubickému zámku už skoro třicet let. Daří se jim, chovná skupina se rozrostla. Na nádvoří, v parkánu i na zámeckých valech pávy potkáte téměř na každém kroku.