Moci bez nemoci
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Geny rakoviny prsu a vaječníků. Jak to udělat, abychom měli zdravé dítě?

Geny rakoviny prsu a vaječníků (BRCA 1 a BRCA 2). Genetické zatížení, které se může přenést i na další generace. Jak to udělat, abychom měli zdravé dítě? Jaké jsou možnosti reprodukční chirurgie? Svůj příběh odvypráví Markéta, která tímto onemocněním trpí. I ona si přála stát se maminkou zdravého dítěte. Hostem je Martin Šmakal, onkolog, vedoucí lékař Onkologického stacionáře Nemocnice Hořovice a Alena Šestinová, vedoucí lékařka IVF kliniky Gennet.

35:09

Moci bez nemoci

Vydává: Český rozhlas

O zdravotních diagnózách a nových metodách léčby se Šárkou Volemanovou.

Web

Včera 37:50

Moci bez nemoci: Cukrovka 1. typu a její léčba inzulínovou pumpou

Inzulinové pumpy dokáží velmi usnadnit život člověka, u kterého je diagnostikována cukrovka 1. typu. To potvrdí i paní Iva, která tuto novinku využívá a říká, že se o její zdraví fantasticky stará. Hostem je profesor MUDr. Martin Haluzík, přednosta Centra diabetologie, vedoucí Laboratoře translační a experimentální diabetologie a obezitologie IKEM.

Před 2 týdny 31:15

Diabetická retinopatie. Screening oční sítnice a léčba sklivce sníží riziko oslepnutí

Screening oční sítnice a léčba sklivce. Prevence, které se příliš nevěnujeme, a včasná léčba nás mohou vysvobodit z oslepnutí. Mezi příznaky diabetické retinopatie patří výpadky zorného pole v podobě černých plovoucích teček nebo čar, rozmazané vidění, odlišování světlých a tmavých odstínů. Svůj příběh bude vyprávět Petra, kterou tato diagnóza zasáhla. Hostem je Dana Fillová, vedoucí lékařka pro léčbu onemocnění sítnice Oční centrum Praha.

Před 3 týdny 32:59

Moderní technologie farmakoterapie v kardiologii mohou vést i k absolultnímu uzdravení

Moderní technologie farmakoterapie v kardiologii. Nastavení léčby tak, aby se co nejdříve eliminovaly problémy v kardiologické oblasti. A následně, aby měl větší počet pacientů naději na kvalitní život, a mnohdy i absolutní uzdravení. Svůj příběh bude vyprávět pan Martin, kterého tento postup vrátil zpět do života. Hostem pořadu je profesor Miloš Táborský, přednosta I. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc a místopředseda České kardiologické společnosti.

26. únor 2023 36:18

Absolutní novinka v léčbě alopecie, nemoci, při které může pacient přijít o vlasy, řasy i obočí

Absolutní novinka v léčbě alopecie. Kvůli alopecii může pacient přijít ve velmi krátkém období o všechny vlasy, řasy i obočí. O jaké onemocnění se jedná? A jak na novinkovou léčbu „dosáhnout“? Svůj příběh přijde vyprávět Iveta, která o svoje vlasy přišla. V současné době je jí podáván nový lék, ke kterému hledí s velkou nadějí. Hostem je profesorka Monika Arenbegerová, dermatoložka Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, proděkanka pro vnější a zahraniční vztahy 3. LF UK.

19. únor 2023 26:29

Moci bez nemoci: Novinky v léčení poruch pohyblivosti jícnu a vyprazdňování žaludku

Novinka v metodách gastroenterologie! Zaměříme se na poruchy pohyblivosti jícnu a poruchy při vyprazdňování žaludku. Svůj příběh bude vyprávět Martina. Ta zažila stavy, kdy nemohla jíst, a jenom zvracela. Tento novinkový zákrok ji vrátil do života. Hostem je profesor Jan Martínek z AGAF - Kliniky hepatogastroenterologie IKEM.

12. únor 2023 33:37

Moci bez nemoci: Novinkou v léčbě křečových žil je žilní lepidlo

Novinkou v léčbě křečových žil je žilní lepidlo. Varixy můžeme popsat jako zvětšené žíly modré barvy vystupující nad povrch kůže. Nejčastěji se objevují na dolních končetinách, které nesou váhu celého těla, ale teoreticky může problém postihnout jakoukoli žílu na těle. Svůj příběh přijde vyprávět paní Hana, která zákrok žilním lepidlem podstoupila. Hostem je cévní chirurg Robert Vlachovský z Fakultní nemocnice u sv. Anny Brno a Centra žilní chirurgie Vascumed.

5. únor 2023 36:39

Moci bez nemoci: Ireverzibilní elektroporace. Revoluce v léčbě srdeční arytmie

Ireverzibilní elektroporace je pravděpodobně převratná novinka. Hovoří a píše se o ní jako o revoluční léčbě srdeční arytmie. Svůj příběh nám bude vyprávět pan Pavel, který má s poruchami srdečního rytmu a takovým zákrokem zkušenost. Ten jej společně s lékaři vrátil zpátky do života. Hostem je profesor Josef Kautzner, přednosta Kliniky kardiologie IKEM.

29. leden 2023 32:56

Zlomenina lopatky. Unikátní operační zákrok vrátil do života hudebního producenta Karla Vágnera

Není to tak dlouho, co byly zlomeniny lopatky léčeny pouze konzervativně. Dnes vám nabídneme unikátní operační zákroky právě při zlomeninách lopatky. Svůj příběh přijde vyprávět hudební producent, skladatel a podnikatel Karel Vágner. On komplikovanou operaci podstoupil a vrátila jej zpátky do života. Hostem vysílání je profesor Jan Bartoníček, přednosta Kliniky ortopedie 1. LF UK Praha a ÚVN.

22. leden 2023 31:03

Moci bez nemoci: Transplantace Langerhansových ostrůvků. Pomoc při onemocnění slinivky břišní

Transplantace Langerhansových ostrůvků pomůže při onemocnění slinivky břišní. O jakou metodu jde a v čem je potřebná pro pacienty s onemocněním slinivky? Jak jim pomáhá a jak usnadňuje jejich život? Se svým příběhem přijde do studia pan Tomáš, který má tuto transplantaci za sebou a jeho život se mnohonásobně zlepšil. Hostem je ošetřující lékař Peter Girman, přednosta Kliniky diabetologie IKEM.