Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Jan Pačes: Indický kentaur? Je extrémně nakažlivý. Pandemii ale může spustit i řada jiných variant

Covid-19 je opět na vzestupu. Mohou za to nakažlivé varianty omicronu BA.4 a BA.5. Největší pozornost vědců ale nyní poutá podvarianta označovaná jako kentaur, která má potenciál spustit na podzim další masivní vlnu pandemie. Je namístě opět nosit roušky? Genetik Jan Pačes v audiozáznamu ještě vysvětlí, kdy se nechat očkovat druhou posilující dávkou, zda má smysl čekat na lepší vakcíny, a připomene i dvousté výročí narození Johanna Gregora Mendela.

25:47

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Dnes 26:16

Jiří Pondělíček: Tohle USA ještě nezažily. Do Trumpovy rezidence vtrhla FBI kvůli ničení dokumentů

FBI svůj zásah v Trumpově sídle na Floridě zdůvodnila ohrožením národní bezpečnosti. „Je to skutečně bezprecedentní. Stejně jako to, co udělal Donald Trump,“ prohlašuje amerikanista. Čemu všemu aktuálně bývalý americký prezident čelí? Stojí za jeho úspěchem pouze značka, kterou vybudovala jeho bývalá manželka Ivanka Trumpová? A jaké jsou výsledky mise Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu? Poslechněte si v záznamu rozhovoru pořadu Jak to vidí...

Včera 26:04

ekonomka Ilona Švihlíková

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Před dvěma dny 25:02

Konflikt na Ukrajině může být první vlaštovka světové války, varuje historik David Svoboda

Rusko útočí na Ukrajinu už 167. den. Na Ukrajinu dorazily raketomety z Německa i USA. EU poslala Ukrajině finanční pomoc ve výši miliardy eur. Kam až sahají hranice spojenectví? A jaká by měla být reflexe války na Ukrajině, až jednou skončí? Historik David Svoboda se v audiozáznamu ještě zamyslí, jak se bude vyvíjet geopolitika 21. století, a vysvětlí, co podle něj tvoří podstatu ukrajinství.

Před třemi dny 26:23

Michael Romancov: Turecko a Rusko v pragmatickém objetí? Časem přijde téma, na kterém se neshodnou

Prezidenti Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdoğan se dohodli na rozšíření spolupráce v dopravě, zemědělství a ve stavebnictví. Součástí dohody má být i to, že Turecko bude za ruský plyn částečně platit v rublech. Co si myslet o vztazích dvou někdejších rivalů, kteří v otázce války na Ukrajině stojí na opačných stranách? Politický geograf Michael Romancov v audiozáznamu ještě vysvětlí pojem námořní slepota a vyjádří se k eskalaci napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem.

Před čtyřmi dny 25:48

Antonín Parma, jeden ze zakladatelů platformy Magnoli: Potřebujeme si hrát a sdílet své žážitky?

Co je to platforma Magnoli? Dá se slova diverzita nebo inkluze nahradit přívětivějšími výrazy? Proč je nejen v přírodě, ale i ve společnosti tak důležitá rozmanitost? Čím se trojice dlouholetých přátel snaží inspirovat své internetové sledovatele k naplněnému životu? Co nám přinese pohled na svět dětskýma očima? Jak si může zvýšit sebevědomí člověk po padesátce? Potřebujeme si hrát a sdílet své zážitky? Kdo je podle Antonína Parmy úspěšný a šťastný člověk?

Před šesti dny 26:24

ekonom Richard Hindls

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Před týdnem 25:40

novinář Jakub Kynčl

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Před týdnem 26:38

zpravodajka v Moskvě Ivana Milenkovičová

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Před týdnem 26:09

gerontoložka Iva Holmerová

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Před týdnem 25:17

Vladimíra Dvořáková: Válka na Ukrajině jako bratrovražedný boj Slovanů? Tak to vidí jedině Orbán

Cesty Polska a Maďarska se rozcházejí. Země, které dosud spojovala kritika Evropské unie, nyní rozdělují rozdílné postoje vůči válce na Ukrajině. Co všechno to může znamenat? A bude tím ohrožena budoucnost Visegrádské skupiny? Politoložka Vladimíra Dvořáková v audiozáznamu ještě zhodnotí postavení jednotlivých politických stran před blížícími se senátními volbami i probíhající prezidentskou kampaň.