Očima Saši Mitrofanova
Epizoda 11323. květen 2022

Poslechněte si podcast: Genetičtí rasisté v Rusku a u nás

Rozbor konkrétních jevů předpokládá nastínění kontextu. Jinými slovy dějinného rámce, ve kterém se odehrávají. Dál teoretizovat nebudu, dostane se na nejkonkrétnější projevy, jaké si jen dokážeme představit. Jednu nutnou věc ale na úvod říct musím. Žijeme ve válce, i když zrovna nás zatím nikdo nebombarduje jinak než slovy. Ale i to je válečná zbraň.

05:20

Očima Saši Mitrofanova

Vydává: Novinky.cz

Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku.

Web

Epizoda 228Včera 05:30

Otroci, vzhůru k cílům svým

Slovenští voliči rozhodli. Zpochybnění demokratického charakteru voleb nezaznělo. Úpění, vzdechy, nebo naopak bezuzdná radost, která je k vidění a slyšení na západní straně slovensko-české hranice, neznamená nic více než převahu emocí nad racionální složkou lidské povahy. 

Epizoda 227Před třemi dny 04:59

Rusko uvázlo v imperiálním modelu

Čas od času mě někdo požádá, abych vysvětlil, jak to teď vypadá v Rusku. Žádný tazatel přitom nepředpokládá, že ho odkážu na sáhodlouhou analýzu, neřkuli na obsáhlou vědeckou práci. Musí se najít společný jmenovatel pro množství událostí a procesů, které v Rusku probíhají. Teď se o to pokusím.

Epizoda 226Před týdnem 04:26

Ta taťkova totalita

Prý je u nás teď totalita. Říkají to všude lidé z ANO v čele s Andrejem Babišem. Totalitu si pamatuji, tak pojďme uvádět věci na pravou míru.

Epizoda 225Před týdnem 05:22

Co znamená Rusko pro příčetné Rusy

Boris Akunin, vlastním jménem Grigorij Čchartišvili, je současný ruský spisovatel. V Rusku už dlouho nežije, protože je mu tato země v jejím současném stavu z duše protivná. Díky penězům, které vydělal svými knihami, především cyklem románů o detektivovi carských dob Erastu Fandorinovi, které zná i český čtenář, si může dovolit život ve třech západních zemích na přeskáčku. 

Epizoda 224Před 2 týdny 04:52

Dědici vlašáku Anny Holubové

Expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se musí omluvit bývalému ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za slova na schůzi Sněmovny před pěti lety, kdy na jeho adresu pronesl slova o tom, že „rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky“. Minulý pátek tak rozhodl Nejvyšší soud s tím, že Babiš zasáhl do Kalouskových osobnostních práv, za což se musí omluvit na schůzi Poslanecké sněmovny a také zaslat Kalouskovi omluvný dopis.

Epizoda 223Před 2 týdny 05:19

Podlá EU pomáhá Putinovi, čilí se ruská opozice

Evropská unie je podlá. Tajné služby evropských zemí obsadily potvory, které lidi neposuzují podle ksichtu, ale podle pasu. V EU panují sovětské pořádky. Za chvíli tam budou diktatury. Je možné v tomto popisu atmosféry, v níž údajně žijeme, pokračovat.

Epizoda 222Před 3 týdny 05:10

Prevence vnucené sebevraždy

V neděli byl mezinárodní den prevence sebevražd. Není-li jedinec fyzicky nebo psychicky nemocný, je jeho sebepoškozování až snaha odejít ze života zakořeněna pravděpodobně v pocitu hluboké nespokojenosti s vlastní existencí ve světě. 

Epizoda 221Před 3 týdny 05:07

Rusko jako benzínka s raketami

Trend, podle něhož je russkij mir odlišnou civilizací, která je nepřátelská vůči Západu, nastoluje osobně Vladimir Putin a většina Rusů to přijímá. To ale nepopírá existenci menšiny brilantních mozků, které jsou schopny analyzovat situaci v zemi, kde se nacházejí nebo odkud pocházejí.

Epizoda 2204. září 2023 04:47

A teď, Flinte, raď

Společnost je rozdělena a bude rozdělena čím dál více. Je to logický důsledek vývoje, který přivedl lidstvo na práh stavu, kdy se nebude dělit podle národů, ale na jedince, kteří jsou schopni a ochotni žít ve světě stvořeném rozvojem technologií a individuálními svobodami, a na jedince, kteří ví, že v takovém světě nepřežijí, a proto udělají všechno, aby nikdy nenastal, včetně fyzické likvidace nositelů prvků tohoto světa.

Epizoda 2192. září 2023 04:47

Rusové potřebují být poddanými říše, říká profesor Gudkov

Profesora Lva Gudkova, nestora ruských sociologů, jsem už ve svých textech zmiňoval. Udělám to znovu, protože každé jeho veřejné vystoupení se liší od tezí jiných ruských činitelů. Neuchyluje se k hledání mytických důvodů, proč je Rusko veliká země a její obyvatelstvo je vyvolené. Lev Gudkov měl v minulých dnech dlouhý rozhovor na YouTube na kanálu Živoj gvozď, což je nepřímý pokračovatel zakázaného rádia Echo Moskvy.